Jak řešit odkup bytu s exekucí a nepřijít o peníze a nervy? Kontrolujete si před koupí nemovitosti její vlastníky a dodržujete tím základní seznam „Jak koupit byt„? Tím pádem můžete u některých nemovitostí ve výpisu z Katastru nemovitostí narazit na záznam: Zástava soudní nebo výkon exekuce“.
V takových případech se jedná o uplatnění exekuce na byt, kdy se vyčkává na dosažení podmínek pro výkon, propadnutí lhůty pro platbu, nebo se teprve připravuje dražba. Ve všech případech ale platí, že veškeré další vyjednávání musí být nejen s majitelem nemovitosti, ale hlavně s vykonávajícím exekutorem. Ten totiž musí vždy schválit další kroky, ale hlavně určuje, kam a kolik má být uhrazeno, aby došlo k zaplacení celé exekuce a bylo staženo zástavní právo.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_self“ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI ZAŘÍDIT HYPOTÉKU NA BYT S EXEKUCÍ[/button]
Odkup bytu s exekucí se prodraží
Bez odstranění tohoto zástavního práva totiž banka neposkytne peníze do „řádného úvěru“. Proto se v případě vyplácení využívá předhypoteční úvěr nebo zástava na jinou nemovitost ve stejné / vyšší hodnotě. V předhypotečním úvěru ale nesplácíte Váš dluh – hypotéku, platíte jen úroky za vyčerpané peníze. To trvá do té doby, než exekutor neodstraní soudní zástavu na Katastru nemovitostí. Poté můžete na „očištěnou nemovitost“ vložit zástavní a kupní smlouvu (pořadí se řeší podle způsobu čerpání).
Odkup bytu s exekucí od více exekutorů
Situace se samozřejmě zkomplikuje, pokud je na byt a dlužníka uvaleno několik exekucí od různých exekutorů. To potom nastupuje poněkud delší vyjednávání, protože ne všichni exekutoři jsou pružní ve vyjednávání a občas se to prostě někde zdrží. Exekutoři sice mají jisté termíny pro splnění žádostí a odpovědi, ale známe, jak to na úřadech chodí. Proto je dobré se obrnit trpělivostí. Takové vyjednávání může trvat nejen týdny, ale také měsíce. V této době pak jen doufejte, že se neozve další věřitel a nebude na nemovitost uplatněna další exekuce.
Odkup bytu s exekucí, která není zapsána
Ano, i to se stává. Majitel nemovitosti může mít dluhy a soudem nařízenou úhradu závazku. To následně ignoruje a věřitel vše podá exekutorovi k vymáhání. Ten, než sesbírá veškerá data o majetku dlužníka a možnostech vymáhání pak může časem podat návrh na zápis zástavního práva na nemovitost ve vlastnictví dlužníka. Když pak kupujete nemovitost a vyplatíte zálohu nebo všechny peníze prodávajícímu ještě před převodem nemovitosti na Vás, vystavujete se riziku, že tato soudní zástava Vám znemožní zápis vlastnického práva a následně zkomplikuje. Tomu se dá předcházet, pokud si necháte předložit výpis z registru exekucí (poskytují na každé České pošte s CzechPointem). Na tomto výpisu jsou všechny případné nařízené exekuce, vyhlášené na prodávajícího.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_self“ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI ZAŘÍDIT HYPOTÉKU NA BYT S EXEKUCÍ[/button]