Nejčastější chyby před vyřizováním hypotéky a koupí nemovitosti

Ještě pořád se setkávám se situací, že do naší realitní kanceláře přijde makléřům poptávka po nemovitosti a zároveň i objednávka termínu prohlídky, ale budoucí klienti v podstatě ani nevědí, jakým způsobem budou financovat, a jestli vůbec dosáhnou na kupní cenu nemovitosti, a jestli vůbec splní aktuální podmínky pro získání hypotéky.

Tyto klienty totiž postupně obvolávám, a připravuji realitním makléřům podklady k prohlídkám. Klienti takto ode mne získávají potřebné informace, porovnání variant financování, kalkulace nákladů u jednotlivých nabídek, konzultace jejich požadavků zdarma, včetně zajištění výhodnějšího úvěru na bydlení, protinabídek hypotéky, pokud již mají nějaké varianty z jejich banky, a samozřejmě levnější a bezpečnější splácení zvolené hypotéky.

Tímto způsobem jsou klienti dopředu připraveni na prohlídku nemovitosti, a mohou klidně podepsat rezervační smlouvu. Pokud jim vybraná nemovitost nebude vyhovovat, lze službu použít na jakoukoliv jinou obdobnou nemovitost v nabídce naší i jiné realitní kanceláře. Klienti takto splní i podmínky a získají přístup do neveřejné nabídky nemovitostí.

Jaké jsou nejčastější chyby u hypotéky před koupí nemovitosti

Vítejte mezi odběratelů novinek, tipů a triků. Tady je slíbený seznam. Pokud máte vlastní námět pro doplnění další položky do seznamu, zašlete prosím informaci pomocí formuláře pod článkem, a podělte se s ostatními čtenáři.

  1. Budeme řešit financování, až si najdeme vhodnou nemovitost – Možní krok, který klientům dává logiku. Ve skutečnosti ale ztrácí výhodu a čas. Pro  mé klienty totiž dopředu zajistím schválené limity úvěrů na bydlení a vhodnou variantu řešení. Mají tak jistotu, že opravdu na požadovaný úvěr dosáhnou a mohou tak podepsat rezervační smlouvu.
  2. Nemáte k dispozici peníze na rezervační poplatek – V rezervačních smlouvách sice máte několik dnů na úhradu rezervačního poplatku. Doopravdy si ale stihnete zajistit včas potřebné peníze? Realitní makléř a prodávající dávají přednost těm, kdo podepíše rezervační smlouvu. Klientům ale doporučuji nepodepisovat rezervační smlouvu, dokud nemáme hotový ostrý scoring v bance a předschválený úvěr.
  3. Máme předschválený limit v Internet bankingu, takže jsme v pohodě – Nejste. Banka má nastavený systém tak, že vám sice v Internetbankingu ukáže, kolik můžete dostat hypotéku, ale tento výpočet je založen pouze na příchozích platbách a pohybu na účtu. Stejně tak to neznamená, že určitě tuto částku dostanete. Na „lámání chleba“ dojde až při podání žádosti. To ale může být už pozdě, pokud jste již podepsali rezervační smlouvu.
  4. Máme nabídku z naší banky a tím pádem financování vyřešeno – Podle dlouhodobé statistiky dokáži zajistit nabídku a řešení financování ve více než 99% požadavků. Stejně tak zajistím i protinabídky pro kalkulace od různých finančních poradců, prodejců stavebního spoření a kalkulacím z online kalkulaček. Navíc nabídka není schválený úvěr. Jde jen o prvotní kalkulaci, ale následné podmínky jste ještě nemuseli řešit.
  5. Neaktuální nabídka financování – To, co vám, nebo vašim známým nabídla banka před 2 měsíci už dávno nemusí platit. Stejně tak tvrzení známých, že to jde tím nebo tím způsobem není moc důvěryhodné, pokud nevíte, za jakých podmínek úvěr opravdu dostali. Je to kvůli tomu, že úrokové sazby a metodiky bank se mění každou chvíli. Sice ne zásadně, ale mění se. Pro své klienty proto hlídám změny úrokových sazbách i metodice. Také přísnější pravidla ČNB jsou dost závažná omezení. Vztahují se i na vás?
  6. Nevhodný způsob financování – Nejste sami, kdo se nechá nalákat na výhodný úrok třeba od ČMSS – Lišky. Tady jde ale o překlenovací úvěr a v konečném porovnání pak v naprosté většině případů přeplácíte zbytečně na úrocích, ať už vám prodejci úvěru ze stavebního spoření tvrdí cokoliv. Nechte si porovnat výhody a nevýhody jednotlivých druhů financování a jejich kombinací ZDE.
  7. Nedostatek financí na další náklady spojené s koupí nemovitosti – Koupě nemovitosti na hypotéku není jen o úhradě splátky hypotéky a vstupních poplatků hypotéky. Počítejte také s náklady za právníka, úschovu peněz, pojištění domácnosti, platbou do fondu oprav a samozřejmě i pokud se vás bude týkat daň z nabytí nemovité věci.

Jak vidíte, článek má základní seznam nejčastějších chyb a omylů, které vás mohou zbytečně připravit o peníze a čas. Každá hypotéka je totiž takový unikát. Proto je potřeba se s klientem připravit dopředu. Díky tomu se pak dají jednoduše získat lepší podmínky.

Připravte se se mnou na hypotéku a získejte jistotu při koupi nemovitosti, a k tomu neveřejné nabídky nemovitostí k prodeji.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek