Neptejte se: „Kdy půjdu do důchodu“, ale kolik budete v důchodu mít peněz

Myslíte že otázka „Kdy půjdu do důchodu?“ je předčasná a zatím to nemusíte řešit? Omyl. Platí zde totiž jednoduché pravidlo: Čím dříve, tím více za tím méně. Co to znamená? Že čím dříve začnete odkládat na důchod, tím méně si musíte odkládat a tím více peněz si odložíte a z těchto peněz získáte vyšší výnos (úročení). Budeme totiž realisté a nebudeme se spoléhat na stát. Ta hlavní otázka ale není kdy půjdete do důchodu, ale kolik budete mít k dispozici peněz, abyste si dopřáli zasloužený odpočinek, a to klidně i dříve, než podle nároku na důchod.

Kdy půjdu do důchodu a na jak dlouho

Pokud Vás i přesto zajímá, kdy vlastně půjdete do důchodu, tak máte k dispozici online kalkulačku, nás ale zajímá, kolik budete mít k dispozici. Dá se očekávat, že důchod vyplácený státem Vám nepokryje veškeré životní potřeby. Jaká je vlastně doba pobírání důchodu? Podle statistiky OSSZ během posledních let délka doby pobírání díky lékařské péči a zdravému životnímu stylu vzrostla. Názorná ukázka je v následující tabulce, takže se sami přesvědčíte, s jakou délkou pobírání důchodu se dá ve Vašem případě počítat.

Průměrná délka pobírání starobního důchodu podle ČSSZ

rok muži ženy průměr
2000 16,8 22,7 20
2005 18 24,6 21
2010 18,6 26 22,8
2015 19,1 27,5 24

Zdroj: ČSSZ ( https://data.cssz.cz/web/otevrena-data/graf-prumerna-delka-pobirani-starobniho-duchodu-vice-sloupcu )

Jak a kolik si připravit na důchod?

Svým klientům uzpůsobuji výpočty dle jejich aktuálního věku, možností a požadavků, proto berte tento článek jako přibližnou ukázku, navíc je zde i další parametr, kdy se samozřejmě na konci odkládání peněz na důchod nevyberou všechny peníze, ale postupně je čerpáte, jako byste brali výplatu. Tím pádem se hodnotí uložené peníze i nadále.

Vás nyní nebudu zatěžovat složitým způsobem a kalkulací, vezmu to jen zkráceným výpočtem pro tu levnější variantu, tj. pro muže, kteří dle statistiky pobírají starobní důchod kratší dobu.

Jste tedy muž a půjdete do důchodu ve svých 65 letech, lze očekávat, že při průměrném hrubém měsíčním příjmu 23.000,- Kč během Vašich zaměstnaneckých poměru budete mít důchod ve výši do 13.000,- Kč. Kolik potřebujete pro svůj spokojený život a zaplacení nájmu, služeb a potravin plus něco pro osobní potřebu? 17.000,- Kč nebo 20.000,- Kč? Tím pádem Vám každý měsíc bude chybět minimálně 4.000,- Kč. Podle statistiky budete pobírat důchod 19 let, tím pádem 48.000,- Kč/ rok a 912.000,- Kč za 19 let. Pokud tedy bude stát opravdu vyplácet peníze v této výši. Můžeme se na to ale opravdu spolehnout?

Pro jistotu bych spoléhal maximálně na 6.500,- Kč, max. 8.000,- od státu. Když to vyjde a budete dostávat více peněz, tím lépe, budete na tom ještě výhodněji, jestli ale počítáte s první variantou….hodně štěstí. Pokud tedy chcete mít každý měsíc k dispozici 17.000,- Kč a stát poskytne 6.500,- Kč, potřebujeme si zajistit ze svého na každý měsíc rozdíl 10.500,- Kč na dobu 19 let. Během této doby pobírání renty se nám zhodnocují odložené peníze v konzervativní investici (kolem 3% zhodnocení ročně.

Abychom tedy pobírali tyto peníze po dobu 19 let, musíme si dle následující tabulky odkládat každý měsíc požadovanou částku, abychom na konci této formy investice měli přibližně 1.830.000,- Kč. Přesně tolik totiž na následujících 19 let budeme potřebovat.

Kolik si každý měsíc odkládat

doba spoření požadovaná částka/měsíc očekávané zhodnocení
10 let 10.700,- Kč 7% p.a.
15 let 5.900,- Kč 7% p.a.
20 let 3.600,- Kč 7% p.a.
25 let 2.400,- Kč 7% p.a.
30 let 1.600,- Kč 7% p.a.

Jak sami vidíte, čím déle čekáte s odkládáním peněz na důchod, tím více si pak musíte každý měsíc odložit, abyste měli dostatečnou jistotu ve stáří.

Nikdy není pozdě začít si odkládat nejen na důchod, vždy je ale důležité zvolit správný způsob. Ne vždy je totiž Penzijní připojištění ten správný nástroj. Sami jste se u státu přesvědčili, že jeho plány s tzv. II. důchodovým pilířem dopadly nešťastným způsobem a během tohoto způsobu přípravy na vyplácené důchody nedošlo ke zhodnocení vkladu nad 4%.

Začali jste přemýšlet o tom, jak si zajistit své stáří o něco pohodlněji? Odešlete kontaktní formulář a získejte možnosti a řešení přesně nastavené pro Vás.

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek