Neptejte se kdy půjdu do důchodu, ale kdy chci jít do důchodu

Řešíte nebo neřešíte Váš důchod? Pokud ano, neptejte se kdy půjdu do důchodu, ale kdy chci jít do důchodu. Podle toho se pak začněte i připravovat a plánovat.

Je samozřejmě nesmyslné řešit otázku kdy půjdu do důchodu třeba hned po škole. Mladí lidé mají jiné priority a důchod je pro ně daleko. Plánují svojí kariéru, rodinu a samozřejmě vlastní bydlení.

Chcete si Váš důchod užívat nebo jen přežívat?

Kdy půjdu do důchodu a dočkám se toho vůbec?

Na internetu je k dispozici spousta tabulek a kalkulaček pro výpočet kdy půjdete do důchodu a kolik dostanete peněz od státu. Pro nás jsou ale podstatnější jiné věci. Jaké? Třeba jistoty zhodnocení Vašich peněz, přístup k Vašim penězům a riziko, že po Vaší smrti prostě stát důchod už nevyplácí. O své peníze odeslané do státní kasy tak přijdete. Na co a jak se připravit?

Opravdu se ale chcete spolehnout pouze na stát?

Důchodová reforma a její různé varianty jsou poslední dobou často probíraným tématem. Stát již několikrát měnil nejen podmínky pro penzijní připojištění i jeho „podporu“, ale také několikrát změnil dobu pro odchod do důchodu. Další nejistotou je ve výši vypláceného důchodu za xx let, až budete mít na takový důchod nárok. Opravdu se ale chcete spolehnout pouze na stát?

„Kdy půjdu do důchodu? Já se toho stejně nedožiju“

I to je jedna z odpovědí při první schůzce s novými klienty. A co když se ale důchodu dožijete? Co budete dělat? Hlavním cílem pro nás je datum kdy chcete jít do důchodu, kolik chcete mít měsíčně k dispozici a jak dlouho chcete svůj důchod / rentu pobírat. Podle toho pak zvolíme správný postup a výši částky, kterou si budete odesílat každý měsíc na spoření. Tato varianta Vám zajistí vlastní prostředky na pokojné stáří. Peníze z důchodu pak můžeme použít jako součást těchto příjmu nebo jako takový měsíční bonus navíc a do důchodu můžete jít ještě dříve, než Vám to podle stále se měnících podmínek stanoví stát.

Kolik si odkládat na důchod jako OSVČ?

Paní Marksová radí ve svém dopise, rozesílaném podnikatelům, aby si v zájmu vyššího důchodu odkládali více na odvodech sociálního pojištění. Klidně i dvojnásobek. To je pro podnikatele ale čistý hazard. Pokud totiž posílají navíc peníze do státního rozpočtu, nemají vůbec jistotu, že své peníze v důchodu dostanou zpět a navíc o ně v případě smrti přijdou. Tedy spíše jejich pozůstalí (partner/-ka a děti).

Kdy a kolik si mám začít odkládat na důchod?

Jednoduché pravidlo nám potvrzuje, že čím dříve, tím méně. Pokud začnete spořit na důchod ve 30 letech, postačí Vám k dosažení potřebné částky menší měsíční částka, než když se rozhodnete spořit na důchod ve 40 letech.

Dejme tomu, že pro odkládání na důchod si spočítáme potřebnou částku 2.000.000,- Kč, které budeme postupně čerpat. K tomu, abychom naspořili takovou částku, musíme si měsíčně odkládat dle doby spoření. Očekávaný výnos je od 8% p.a. a odpovídá době dlouhodobé investice

  1. 40 let spoření: 573,- Kč každý měsíc
  2. 35 let spoření: 872,- Kč každý měsíc
  3. 30 let spoření: 1.342,- Kč každý měsíc
  4. 25 let spoření: 2.103,- Kč každý měsíc
  5. 20 let spoření: 3.395,- Kč každý měsíc
  6. 15 let spoření: 5.780,- Kč každý měsíc

Sami vidíte, že rozdíl 15 let Vám sníží výši pravidelné měsíční platby na Váš důchod až o 4.438,- Kč !

Oproti státnímu důchodu Vám tyto peníze stát nevezme, nemusíte ani platit daně z výnosů, v případě Vaší smrti připadnou určené osobě nebo dědicům a kdykoliv během doby spoření máte peníze k dispozici. Toho lze sice využít kdykoliv, ale samozřejmě doporučuji tyto peníze nechat vydělávat další peníze. Určitě najdeme jiné řešení, kde sehnat peníze třeba na nové auto, nutnou rekonstrukci nemovitosti atd.

POZOR ! Pokud si teď myslíte, že si každý měsíc posíláte do penzijního připojištění 500,- Kč a tím pádem jste „v pohodě“, tak Vás musím zklamat. Při opravdu velkém štěstí máte vklad zhodnocen do 3% p.a. takže po 40 letech takového spoření (573,- Kč / měsíc) máte k dispozici včetně státní podpory (+130,- Kč / měsíčně) přibližně 650.000,- Kč. Sami vidíte ten propastný rozdíl 1.350.000,- Kč

Získejte více informací jak se lépe zajistit nejen na důchod. Kontaktujte mne

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek