9 způsobů, jak ušetřit peníze, a nedělat při tom chyby

Hledání cesty jak ušetřit peníze je pro mnoho lidí v dnešní době náročný úkol. Ačkoli se může zdát, že výdaje jsou neustále rostoucí a že není možné ušetřit ani korunu, existuje mnoho způsobů, jak v každodenním životě ušetřit peníze a zlepšit svou finanční situaci. Následujících 9 tipů vám ukáže cestu, jak ušetřit peníze z výplaty, a využít své finance lépe, a zároveň čemu se při hledání úspor vyhnout, abyste později takové „úspory“ nelitovali.

Ano, hledání úspor vás naopak může stát dost peněz, a to teď nebo i v budoucnu. Proto si raději rozmyslete, jestli to pro vás nebude riziko. Raději to proberte i s někým, kde se dané službě věnuje, protože bude mít dost informací a jistě i několik variant pro řešení. Asi neřešíte, jak ušetřit 100 000 Kč během jednoho roku

 

Top 9 jak najít úspory a neriskovat

  1. Snažte se vyhnout zbrklým nákupům. Impulzivní nákupy mohou být velkým zdrojem finančních problémů. Předtím, než si něco koupíte, zvažte, zda to skutečně potřebujete a zda máte dostatek finančních prostředků na to, abyste si to mohli dovolit.
  2. Sledujte své výdaje. Sledování výdajů vám umožní zjistit, kde utrácíte nejvíce peněz, a kde byste mohli ušetřit. Můžete si například zaznamenat všechny své výdaje v deníku nebo použít mobilní aplikaci pro sledování výdajů. K dispozici je jich spousta, a jsou zdarma.
  3. Využívejte při nákupech slevové kupony a akce. Slevové kupony a akce vám mohou pomoci ušetřit peníze při nákupech potravin, oblečení a dalších výdajů.
  4. Plánujte si jídelníček a nakupujte předem. Plánování jídelníčku a nákup potravin předem vám vyřeší hned dvě otázky: Jak ušetřit peníze za jídlo a také zlepšit vaši stravu. Na nákupy si udělejte seznam, kterého se držte. V obchodech moc dobře vědí, jak vás zaujmout, abyste utratili i něco navíc, tak se jen držte seznamu. Další výhodou bude, když si můžete vlastní jídlo vzít do práce. Nákupy obědů v restauraci jsou jedním z nejčastějších prohřešků při hledání úspor.
  5. Ušetřete na energiích. Úspory energie mohou být snadným způsobem, jak ušetřit peníze. Můžete například vypínat světla, když je nepotřebujete, nebo zvažovat nákup energeticky úsporných spotřebičů a žárovek.
  6. Zbavte se zbytečných výdajů – aspoň dočasně – Už jsem zmiňoval, abyste si evidovali svoje měsíční výdaje. Ať už pravidelné nebo jednorázové. U každé položky si pak poznamenejte, jestli se bez tohoto výdaje obejdete nebo ne. Případně jestli se nedá nějak snížit. Po měsíci sepisování pak uvidíte, kam vlastně utíkají peníze nejvíc, a bez čeho se v klidu obejdete. Nejčastěji jsou to služby a předplatné, jako Netflix, HBO, Disney atd. Bez nich se klidně i půl roku nebo rok obejdete. Pak se k nim zase můžete vrátit.
  7. Zkuste si říct o vyšší výplatu. Není nic špatného na tom, když si v práce řeknete, aby vám přidali. Jako argument použijte svoji historii a přínos firmě. Stejně tak si zlepšete svoje pracovní dovednosti. Tím, že umíte něco, co ostatní nezvládnou, budete pro zaměstnavatele mnohem zajímavější.
  8. Hledejte si i další příjmy  – nemusí jít hned o novou práci. Co třeba i nějaké přivýdělky na brigádě, na domácích výrobcích nebo při práci na počítači? Víte o tom, že si můžete vydělávat peníze psaním článků na objednávku, nebo prodejem již napsaných článků? A pokud si nejste v psaní textu moc jistí, mužstev k tomu využít generování textu přes umělou inteligenci.
  9. Podržte si  svoje jistoty – Pozor na nejčastější chyby, kterým se raději vyhněte. Při hledání variant jak ušetřit peníze vás asi napadne ta nejjednodušší cesta, že si zrušíte stavební spoření, doplňkové penzijní spoření, pojištění majetku a životní pojištění. V další části článku se podíváme i na tato rizika, které způsobí rušení takových smluv.

 

Nečekané výdaje řeší finanční rezerva domácnosti

V podstatě nastala jedna ze situací, na kterou upozorňuji klienty, když s nimi řeším finance, úspory, krytí rizik, a to nejzásadnější. Při hledání cesty jak ušetřit peníze, je také potřeba myslet dopředu. Přesně k tomu se připravuje finanční rezerva domácnosti, která právě v těchto případech pomáhá s dopadem na vaše peníze. Pokud ale finanční rezervu nemáte, nebo jí nechcete naplno využívat, tak jistě hledáte možnosti, jak a kde ušetřit peníze jinak. Sestavil jsem i seznam možných rizik, na které můžete narazit při hledání úspor.

 

nejčastější chyby při hledání úspor

 

 

Nejčastější chyby při hledání úspor

V některých případech se zrušení některé služby nebo smlouvy může vyplatit, ale většinou je k dispozici jiné řešení. Seznam nápadů jak ušetřit peníze ale neberte jako univerzální návod. Vždy je potřeba projít podrobnější detaily a vaší aktuální situaci. Podle toho pak budeme společně postupovat, a zajistíte si tím úsporu nebo řešení bez rizika tak, aby se nenarušit Váš  finanční plán domácnosti.

Jednotlivé úpravy mohou být dočasné, a později se můžete vrátit k původnímu plánu. Ne vždy se ale dá vrátit do původního stavu bez nějaké té ztráty. Proto jsem sestavil seznam nejčastějších chyb podle závažnosti dopadu, pokud je zrušíte, nebo pozastavíte.

 

Chyby při hledání úspor

 

Na co si dávat pozor při hledání úspor

V tomto seznamu si vyberte, která možnost se vás týká při hledání možností jak ušetřit peníze, a pak se podíváme na to, jak a jestli to pro vás nebude riziko. Díky mým zkušenostem a předchozím obchodům a konzultacím s klienty, mám pro vás nespornou výhodu, a tím je pohled z druhé strany a konstruktivní posouzení. Prostě nechám emoce stranou a soustředím se na čísla.

 

1) Rušení pojistné smlouvy rizikového životního pojištění

Tady záleží jak vlastně máte nastavenou pojistnou smlouvu. V některých případech se smlouva může zrušit bez nějakého většího rizika, protože máte pojistku na ojedinělá rizika nebo nízko nastavená. Ano, i s tím se bohužel častokrát setkávám. Klient má sice pojistku, ale v reálných situacích není pojištěný na něco, co se s velkou pravděpodobností stane, ale naopak se pojistil na málo pravděpodobná rizika.

Co se stane, když si zrušíte správně nastavenou pojistku, a dojde k pojistné události. Přijdete o mnohem více peněz. Nejen, že vás dlouhodobá nemoc nebo invalidita omezí v aktivitě, ale budete mít pouze částečný příjem z nemocenské nebo následného invalidního důchodu. O to více pak bude ohrožen váš rozpočet. V podstatě jdete proto tomu, proč jste si pojistku sjednávali.

Jde o to, že teď možná ušetříte na několik měsíců pár tisíc, ale pokud se něco stane, dostanete se do mnohem většího problému, a to nechcete. Proto je lepší podívat se na možnosti co se dá nebo nedá s vaší pojistkou aktuálně dělat.

Další varianta je, pokud si ještě postaru do pojistky spoříte. Tady se dá pojistné snížit o tuto částku. Vyhnete se tak zbytečně nákladné formě spoření, a zároveň ušetříte na měsíčním výdaji. A hlavně se zbavíte nejnákladnější formy spoření. Do pojistky opravdu nic neukládejte. Jsou mnohem levnější, výhodnější a bezpečnější varianty.

Zvažte nejdříve pečlivě všechny důvody, proč jste si vlastně vzali životní pojištění, a jestli by bylo výhodné je ukončit. Dá se po nějaké době opět zajistit nové, ale připravíte se tím o karenční dobu 2 – 7 let (doba, po kterou pojišťovna neplní rizika např. z nemocí atd.),  zároveň se během poslední doby změnil i váš zdravotní stav a také váš věk. Tím pádem si naopak další pojištění prodražíte nebo nebudete mít krytá rizika.

 

2) Rušení pojištění nemovitosti a domácnosti

Tady jde o podobnou situaci, jako s pojištěním auta, o kterém si přečtete v následujícím odstavci. Roční pojistné nemovitosti stojí u bytu kolem 3.000 Kč a u domu kolem 10.000 Kč. Tím, že ušetříte tyto peníze za pojištění, riskujete ztrátu části nebo i celého vašeho majetku. Voda ani oheň si nevybírají, a tudy cesta nepovede. To se raději podíváme na to, jak by se dala nastavit pojistka levněji.

 

3) Rušení pojistné smlouvy na havarijní pojištění auta

Máte nové auto a chcete ročně ušetřit pár tisíc tím, že si zrušíte havarijní pojištění? Ale no tak. To kvůli tomu chcete opravdu riskovat desítky tisíc v případě dopravní nehody, o které přijdete, protože nebudete mít na opravu? Nechcete, že? Zkuste raději najít možnost jak ušetřit peníze tím, že se na vaší aktuální smlouvu podíváme a probereme, jak by se dala lépe nastavit, upravit pojistná krytí, a samozřejmě dořešíme i cenu pojištění.

 

4) Rušení doplňkového penzijního spoření

Doplňkové penzijní spoření je nastavené pro dlouhodobé, pravidelné odkládání. Nic zásadního se ale nestane, pokud zde na půl roku přestanete posílat své příspěvky. Pouze to bude mít vliv na plánovaný výnos, a za měsíce přestávky při spoření, nedostanete státní příspěvek.

Pokud si ale zrušíte penzijní připojištění, tak přijdete o státní příspěvky a budete muset dodanit výnos. Také záleží, kolik teď na penzijním spoření máte, protože konečná částka vám pak nemusí zrovna moc pomoci. Zkuste raději pozastavit na nějaký čas odkládání.

 

5) Rušení stavebního spoření

Tady je potřeba rozdělit, jestli je opravdu nutné zrušit stavební spoření, přijít tak o poplatek za ukončení a státní příspěvky, nebo jen dočasně přestat posílat peníze na stavebko. I to by se dalo na chvíli využít.

Co ale naopak stavební spoření použít ještě předtím, než bude končit? Jak? Neměli jste v poslední době nějakou rekonstrukci? Nemáte na toto faktury a daňové doklady? Třeba by jen stačilo snížit cílovou částku, a vzít si na zpětné proplacení nákladů na rekonstrukci úvěr?

 

6) Rušení investic a pravidelného spoření

Asi bych se nejdříve podíval na aktuální stav investovaných peněz a stav portfolia v případě prodeje. Akciové portfolio budete prodávat pravděpodobně se ztrátou. Při prodeji dluhopisů přijdete o aktuální reálný výnos v tomto roce, ale aspoň získáte zpět vložené peníze. Záleží tedy, co můžete prodat s tím, že snesete i ztrátu na výnosu.

 

7) Rušení školení a vzdělávání

Měli jste v plánu nějaké školení nebo koupi lekcí angličtiny? A co vám pomůže víc? Když teď ušetříte peníze za školení, nebo když ty peníze do školení použijete, a získáte tím oproti ostatním výhodu ve formě certifikátu, znalosti jazyka nebo postupů? Tím se dostanete k lepšímu finančnímu ohodnocení, nebo budete dělat něco, co ostatní neumí, a oni vám za to budou platit, takže získáte vedlejší příjem? Vím, že hledáte cestu jak ušetřit peníze, ale některé školení a vzdělávání vám naopak následně peníze vydělá. Taková investice do sebe.

 

Jak získat úspory a třeba i nějaké peníze navíc

Špatným rozhodnutím ve světě financí můžete přijít nejen o peníze, ale i o čas, který jste věnovali pro dosažení určitého cíle. To přece nechcete. Nechte si proto poradit, co je pro vás teď vhodné dělat, a čemu se raději vyhnout. Možností jak ušetřit peníze je několik, a dají se i různě kombinovat. Se mnou totiž získáte potřebné informace pro rozhodnutí při možnostech jak ušetřit peníze.

 

Neriskujte zbytečně, nechte si poradit a vysvětlit vše potřebné.

Připravte si proto detailní seznam vašich měsíčních příjmů a výdajů. Podíváme se na to společně. Napište mi přes formulář pod článkem, a probereme vše potřebné.

 

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek