Jak řešit růst cen stavebního materiálu při schválené hypotéce?

Stávající růst cen stavebního materiálu zkomplikoval výstavbu nejen developerům, ale také zájemcům o vlastní bydlení, kteří řeší výstavbu svépomocí nebo dodavatelem. Aktuální stav, možnosti a nabídka trhu se stavebním materiálem není zrovna ideální.

Díky loňské a aktuální situace s kovidem nejen zásadně vzrostla poptávka po stavebním materiálu na výstavbu a rekonstrukce, ale hlavně se projevil jeho nedostatek, způsobený hlavně omezeným provozem dodavatelů a dopravy materiálu na výrobu.

Podle mých osobních odhadů bych očekával návrat k normálu přibližně do 1 roku. Tím mám ale na mysli dostatek stavebního materiálu, který vrátí ceny o něco níže. Určitě ale ne na původní hodnoty.

Jak řešit růst cen stavebního materiálu:

Růst cen stavebního materiálu má proto zásadní vliv na ty z vás, kteří již stavíte nebo aktuálně stavbu chystáte.

Jak tedy řešit výstavbu nebo rekonstrukci?

Rezerva v hypotéce je základ, který zajišťuji svým klientům. Vždy je totiž lepší počítat s vyšší částkou, kterou nakonec ani nemusíte využít. Víte o tom, že až 20% výše hypotečního úvěru nemusíte čerpat? Limit je max. 1.000.000 Kč, a právě tímto způsobem si můžete připravit jistotu při výstavbě nemovitosti nebo její koupě s následnou rekonstrukcí. Konečná splátka se pak totiž neřeší podle schválené výše, ale podle skutečně vyčerpané hypotéky.

A co když nebudete potřebovat celou rezervu? Buď ukončíte čerpání hypotéky, a banka vypočte přesnou měsíční splátku do konce fixace, nebo vyčerpáte peníze navíc, a ty použijete na vybavení a podobně.

Dofinancování dalším úvěrem je varianta, když máte schválenou hypotéku, ke které jste si nezajistili potřebnou rezervu. Zde je samozřejmě potřeba dostatečná bonita, nebo využití financování přes někoho v rodině (rodiče, sourozenci). K dispozici je klasický úvěr bez zástavy se splatností až na 20 let nebo další hypotéka se zástavní smlouvou na vaší/jiné nemovitosti.

Nelekejte se doby splatnosti tohoto úvěru, protože při výročí fixace hlavní hypotéky jej refinancujete k hypotéce, a budete ho pak splácet levněji v hypotéce.

Počkat rok na návrat k normálním cenám se občas také vyplatí. Na čerpání hypotéky a dokončení rekonstrukce/výstavby máte podle hypoteční smlouvy stanovený určitý termín. Ten se ale v některých případech dá pomocí dodatku podepsaného bankou odložit, a tím si získat potřebný čas, ve kterém by se mohly ceny stavebního materiálu vrátit k normálu.

Tato varianta je ale lepší spíše pro ty, kteří mají dostatek vlastních peněz z prodeje nemovitosti nebo úspor, a chtějí dofinancovat jen část z hypotéky.

Půjčka v rodině je další variantou, pokud není zbytí, a musíte sehnat peníze na stavební materiál. Pamatujte ale, že se věřitel může neplánovaně ozvat, že potřebuje peníze zpět, protože….., a pokud možno co nejrychleji. Zbytečně pak riskujete spory v rodině.

Zapomeňte na mikropůjčky a nebezpečné nebankovní poskytovatele úvěrů. Právě rychlá potřeba získání peněz je to, co jim nahrává k jejich ne zrovna levným a bezpečným úvěrům.

Máte v plánu výstavbu nebo rekonstrukci? Řešíte, jak dofinancovat zbytek materiálu? Kontaktujte mne, a já vám pomohu vyřešit aktuální situaci, kterou komplikuje růst cen stavebního materiálu.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek