Jak řešit růst cen stavebního materiálu při schválené hypotéce?

Jak řešit růst cen stavebního materiálu při schválené hypotéce?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Stávající růst cen stavebního materiálu zkomplikoval výstavbu nejen developerům, ale také zájemcům o vlastní bydlení, kteří řeší výstavbu svépomocí nebo dodavatelem. Aktuální stav, možnosti a nabídka trhu se stavebním materiálem není zrovna ideální.

Díky loňské a aktuální situace s kovidem nejen zásadně vzrostla poptávka po stavebním materiálu na výstavbu a rekonstrukce, ale hlavně se projevil jeho nedostatek, způsobený hlavně omezeným provozem dodavatelů a dopravy materiálu na výrobu.

Podle mých osobních odhadů bych očekával návrat k normálu přibližně do 1 roku. Tím mám ale na mysli dostatek stavebního materiálu, který vrátí ceny o něco níže. Určitě ale ne na původní hodnoty.

Jak řešit růst cen stavebního materiálu:

Růst cen stavebního materiálu má proto zásadní vliv na ty z vás, kteří již stavíte nebo aktuálně stavbu chystáte.

Jak tedy řešit výstavbu nebo rekonstrukci?

Rezerva v hypotéce je základ, který zajišťuji svým klientům. Vždy je totiž lepší počítat s vyšší částkou, kterou nakonec ani nemusíte využít. Víte o tom, že až 20% výše hypotečního úvěru nemusíte čerpat? Limit je max. 1.000.000 Kč, a právě tímto způsobem si můžete připravit jistotu při výstavbě nemovitosti nebo její koupě s následnou rekonstrukcí. Konečná splátka se pak totiž neřeší podle schválené výše, ale podle skutečně vyčerpané hypotéky.

A co když nebudete potřebovat celou rezervu? Buď ukončíte čerpání hypotéky, a banka vypočte přesnou měsíční splátku do konce fixace, nebo vyčerpáte peníze navíc, a ty použijete na vybavení a podobně.

Dofinancování dalším úvěrem je varianta, když máte schválenou hypotéku, ke které jste si nezajistili potřebnou rezervu. Zde je samozřejmě potřeba dostatečná bonita, nebo využití financování přes někoho v rodině (rodiče, sourozenci). K dispozici je klasický úvěr bez zástavy se splatností až na 20 let nebo další hypotéka se zástavní smlouvou na vaší/jiné nemovitosti.

Nelekejte se doby splatnosti tohoto úvěru, protože při výročí fixace hlavní hypotéky jej refinancujete k hypotéce, a budete ho pak splácet levněji v hypotéce.

Počkat rok na návrat k normálním cenám se občas také vyplatí. Na čerpání hypotéky a dokončení rekonstrukce/výstavby máte podle hypoteční smlouvy stanovený určitý termín. Ten se ale v některých případech dá pomocí dodatku podepsaného bankou odložit, a tím si získat potřebný čas, ve kterém by se mohly ceny stavebního materiálu vrátit k normálu.

Tato varianta je ale lepší spíše pro ty, kteří mají dostatek vlastních peněz z prodeje nemovitosti nebo úspor, a chtějí dofinancovat jen část z hypotéky.

Půjčka v rodině je další variantou, pokud není zbytí, a musíte sehnat peníze na stavební materiál. Pamatujte ale, že se věřitel může neplánovaně ozvat, že potřebuje peníze zpět, protože….., a pokud možno co nejrychleji. Zbytečně pak riskujete spory v rodině.

Zapomeňte na mikropůjčky a nebezpečné nebankovní poskytovatele úvěrů. Právě rychlá potřeba získání peněz je to, co jim nahrává k jejich ne zrovna levným a bezpečným úvěrům.

Máte v plánu výstavbu nebo rekonstrukci? Řešíte, jak dofinancovat zbytek materiálu? Kontaktujte mne, a já vám pomohu vyřešit aktuální situaci, kterou komplikuje růst cen stavebního materiálu.

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next