Tipy a varianty jak prodat byt s hypotékou?

Splácíte hypotéku na byt, ve kterém bydlíte a našli jste si nějaký lepší, větší byt nebo dokonce i dům, který by jste si chtěli koupit? V tom případě jistě přemýšlíte, jak prodat byt s hypotékou, a vše správně nastavit, abyste se zbavili svého „starého“ bytu, na kterém je aktuálně zástava nemovitosti a neplatili zbytečně bance poplatky za předčasné ukončení hypotéky.

S prodejem nemovitosti, na kterou máte hypotéku, jsou samozřejmě spojené náklady. Ne vždy ale budete platit poplatek za mimořádnou splátku. Počítejte ale s poplatkem za vyčíslení zůstatku hypotéky a poplatek na Katastru nemovitostí za výmaz zástavního práva.

V dnešním článku se podíváme na několik variant a řešení, jak se dá taková situace řešit.

Jak prodat byt s hypotékou v období fixace

Toto je úplně ideální stav, který může nastat. Máte kupce na Váš byt a pouze Vám zajistím novou hypotéku na kupovanou nemovitost. V některých bankách lze při správném postupu využít i převod/navýšení stávající hypotéky. Vždy je ale potřeba posoudit několik parametrů, a podle nich se nadále rozhodovat. Ne všechny výhodné nabídky jsou výhodné pro Vás a ne banku.

Některé možné komplikace když řešíte jak prodat byt s hypotékou:

  • Neseženete včas kupce na Váš byt, který opouštíte
  • Nebudete mít dostatečné příjmy pro splácení hypotéky na původní a novou hypotéku

 

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/reality/“]ZDE MŮŽETE ZÍSKAT NEJLEPŠÍ NABÍDKU NA PRODEJ VAŠÍ NEMOVITOSTI[/button]

Prodej bytu mimo období fixace

Máte daleko do období fixace, a i přesto si chcete pořídit jinou nemovitost? V tomto případě je několik variant řešení:

  • Převedení stávající hypotéky na nového majitele – Pokud máte hypotéku s nižší úrokovou sazbou nebo sazbou odpovídající aktuální situaci na trhu, nový kupující toto jistě uvítá. Jestliže ale máte vyšší úrokovou sazbu, nemusí s tím kupující souhlasit, nebo se to může projevit na prodejní ceně, kterou si nechá o tento rozdíl ponížit.
  • Vyplacení hypotéky mimo období fixace – zde Vám banka naúčtuje poplatek odpovídající do doby fixace. Poplatek lze snížit mimořádnou splátkou do určité výše, je-li akceptována v úvěrové smlouvě, nebo následným převodem hypotéky na novou nemovitost. To ovšem nemusí vždy platit a nová hypotéka musí být ve stejné částce nebo vyšší.

Některé možné komplikace, když řešíte jak prodat byt s hypotékou:

  • Kupující nemusí být dostatečně vhodný pro převod hypotéky za stejných podmínek (stáří, příjmy, závazky atd.)
  • Banka nemusí akceptovat rozdíl LTV mezi stávající a novou nemovitostí

Toto byly modelové situace, které mohou nastat. Vždy je ale lepší přenechat řešení odborníkům a neřešit situaci s bankou napřímo. Výhoda spolupráce se mnou Vám zajistí optimální řešení Vašeho případu a to nejen pro aktuální situaci, ale hlavně do budoucna. Vyřeším totiž vše potřebné.

 

Potřebujete rychle a výhodně prodat byt s hypotékou? Odešlete Vaše kontakty a získejte potřebné řešení přesně podle Vašich možností a plánů

[fc id=’33‘ align=’center‘][/fc]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek