Splácíte hypotéku na byt, ve kterém bydlíte a našli jste si nějaký lepší, větší byt nebo dokonce i dům, který by jste si chtěli koupit? V tom případě jistě přemýšlíte, jak prodat byt s hypotékou a vše správně nastavit, aby jste se zbavili svého „starého“ bytu, na kterém je aktuálně zástava nemovitosti a neplatili zbytečně bance poplatky za předčasné ukončení hypotéky.

V dnešním článku se podíváme na několik variant a řešení, jak se dá taková situace řešit.

Prodej bytu v období fixace

Toto je úplně ideální stav, který může nastat. Máte kupce na Váš byt a pouze Vám zajistím novou hypotéku na kupovanou nemovitost. V některých bankách lze při správném postupu využít i převod/navýšení stávající hypotéky. Vždy je ale potřeba posoudit několik parametrů a podle nich se nadále rozhodovat. Ne všechny výhodné nabídky jsou výhodné pro Vás a ne banku.

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next

Některé možné komplikace:

  • Neseženete včas kupce na Váš byt, který opouštíte
  • Nebudete mít dostatečné příjmy pro splácení hypotéky

 

Prodej bytu mimo období fixace

Máte daleko do období fixace a i přesto si chcete pořídit jinou nemovitost? V tomto případě je několik variant řešení:

  • Převedení stávající hypotéky na nového majitele – Pokud máte hypotéku s nižší úrokovou sazbou nebo sazbou odpovídající aktuální situaci na trhu, nový kupující toto jistě uvítá. Jestliže ale máte vyšší úrokovou sazbu, nemusí s tím kupující souhlasit, nebo se to může projevit na prodejní ceně, kterou si nechá o tento rozdíl ponížit.
  • Vyplacení hypotéky mimo období fixace – zde Vám banka naúčtuje poplatek odpovídající do doby fixace. Poplatek lze snížit mimořádnou splátkou do určité výše, je-li akceptována v úvěrové smlouvě, nebo následným převodem hypotéky na novou nemovitost. To ovšem nemusí vždy platit a nová hypotéka musí být ve stejné částce nebo vyšší.

Některé možné komplikace:

  • Kupující nemusí být dostatečně vhodný pro převod hypotéky za stejných podmínek (stáří, příjmy, závazky atd.)
  • Banka nemusí akceptovat rozdíl LTV mezi stávající a novou nemovitostí

Toto byly modelové situace, které mohou nastat. Vždy je ale lepší přenechat řešení odborníkům a neřešit situaci s bankou napřímo. Výhoda spolupráce se mnou Vám zajistí optimální řešení Vašeho případu a to nejen pro aktuální situaci, ale hlavně do budoucna. Vyřeším totiž vše potřebné

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.