Jak na prodej bytu a exekuce, které jsou na něm zapsány

Občas s klienty řeším prodej bytu a exekuce, které jsou na něm zapsané. Ať už chtějí takový byt prodat nebo koupit, vždy se najde vhodné řešení. Jak tedy vyřešit obě varianty a nepřijít zbytečně o vaše peníze?

Nezapomeňte sdílet tento článek. Nikdy nevíte, komu se může hodit.

Pokaždé je potřeba být v kontaktu s vykonavatelem exekuce a samozřejmě záleží na výši dluhu spojeného s exekucí. Hlavní pravidlo je něco dělat, a nečekat, co se bude dít. Nejen, že vám narůstají úroky, ale exekutor samozřejmě hledá cestu, jak si navýšit svou odměnu na poplatcích.

Ne vždy je vhodné udržet si nemovitost za každou cenu. Pokud totiž přistoupíte na hru nebankovních společností a budete chtít vyplatit nemovitost nebankovním úvěrem, můžete se za pár měsíců dostat do ještě větších potíží, o nemovitost stejně přijdete a nejspíš vám zůstanou i další dluhy.

Prodej bytu a exekuce – jak prodat byt

Máte na své nemovitosti exekuci a hrozí, že bude v brzké době provedena dražba? V tom případě nemáte moc možností, jak postupovat a zachránit svůj majetek a peníze. Jelikož je již exekuce pravomocná, je spolu s rodným číslem zapsána v registru exekucí a tím pádem vám banka neposkytne úvěr na vyplacení exekuce. Neposkytne vám ani hypotéku, pokud někdo nemůže ručit nemovitostí, protože exekuce se zapisuje na všechny vaše nemovitosti. Navíc nemůžete ani nakládat s svým majetkem, a tím pádem ho ani dávat do zástavy.

Jak lze řešit prodej bytu a exekuce:

Vyplacení úvěrem na někoho v rodině nebo půjčkou v rodině – Menší exekuce lze vyplatit tímto způsobem. Exekuce se pak vyplatí a podle způsobu, kterým k ní došlo, se vymaže záznam z registrů okamžitě nebo po 3 až 5 letech od uhrazení. Pak můžete úvěr refinancovat, vyplatit zbytek tomu, kdo vám v rodině půjčil peníze, a splácíte zbytek úvěru bance.

Vyplacení úvěrem od nebankovní společnosti – Zde bych byl více než obezřetný. Nejen, že si musíte ohlídat podmínky podle smlouvy, ale počítejte i s tím, že zaplatíte dost vysokou částku na poplatcích. To, že získáte úvěr třeba na 800.000 Kč neznamená, že dostanete k vyplacení celou částku. Nebankovní společnost si hned strhne poplatek za čerpání a tím pádem citelně sníží tuto částku k vyplacení.

Nebankovní společnosti si také dávají do podmínek, že během splácení nesmí nastat další exekuce, a to jakákoliv, třeba i na pár korun. Poté vám úvěr zesplatní a vy musíte zaplatit zbytek dluhu a samozřejmě poplatky za předčasné splacení (vyčíslení dluhu) a porušení smlouvy (další zapsaná exekuce). Počítejte proto s tím, že vám další nebankovní společnost úvěr neposkytne, nebo nabídne nesmyslně vysoké úroky a poplatky, které vás během pár měsíců splácení dostanou do kolen. Nebankovní společnost vám pak sebere nemovitost za pár korun, protože úvěr poskytovaný nebankovní společností je většinou do 70% ceny znaleckého posudku (který je častokrát nižší, než tržní cena). Ty solidnější nebankovní společnosti vycházejí z tržní ceny, ale do výše 60% jejich odhadu.

Odprodej nemovitosti nebankovní společnosti a její splácení, kdy v i nadále nemovitosti bydlíte – Zde uhradíte nejen poplatky za tuto úvěrovou smlouvu a její čerpání, ale dost nákladný poplatek, který zaplatíte na dani státu. Nemovitost se totiž převede na nebankovní společnost a až doplatíte, převede se zpět na vás. Tím pádem se platí 2x daň z nabytí nemovité věci a náklady s tím spojené (zhotovení znaleckého posudku a daňového přiznání).

Prodej nemovitosti za tržní cenu – Zde je bohužel čas proti vám, pokud si chcete sehnat kupce sami. Jelikož je na nemovitosti zapsaná exekuce, budou se samozřejmě zájemci snažit snížit cenu co nejvíce. Důvodem nemusí být vždy jejich zisk nebo úspora, ale také pokrytí nákladů spojených s financováním koupě nemovitosti s exekucí pomocí bankovního úvěru (viz druhá část článku). Slušní investoři ale mají k dispozici dost peněz na to, aby vám zaplatili za nemovitost dost peněz, ze kterých vyplatíte exekuci, a ještě vám zůstanou peníze na nový start s čistým štítem.

Zastavení dražby nemovitosti a úhrada exekuce – Pokud nechcete přijít o velké peníze ve dražbě vaší nemovitosti, nechte si udělat nabídku na vykoupení nemovitosti. Díky kvalifikovanému postupu se totiž dá zastavit dražba, vyplatit dluh a ještě získat peníze na nový začátek. Je totiž podstatný důvod, když se vaše nemovitost začne dražit na 2/3 ceny znaleckého posudku a výsledek dražby tak uhradí náklady exekutora, náklady za dražbu a zbytek vyčísleného dluhu, nebo když získáte až 85% tržní ceny nemovitosti, vyplatíte dluhy a exekutora, a ještě vám zůstanou nějaké peníze.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI DISKRÉTNĚ VYŘEŠIT EXEKUCI NA NEMOVITOSTI[/button]

 

Prodej bytu a exekuce – jak bezpečně koupit byt

Dostali jste nabídku koupit neovitost, na které je zapsána exekuce? Nyní jen záleží, jestli jde o přímý prodej pod kontrolou exekutora, nebo je již vyhlášená dražba.

Koupě nemovitosti s exekucí je trošku delší a nákladnější, ovšem reálný způsob, jak získat nemovitost. Pokud si berete hypotéku a máte vlastní nemovitost, kterou můžete dát do zástavy, je to podstatná výhoda. Necháte si spočítat hypotéku a jako zástavu do hypotéky dáte svou nemovitost. Exekutor dostane od banky potřebné peníze, převede nemovitost na vás a samozřejmě vymaže záznam o exekuci na Katastru nemovitostí. Vy si pak rozmyslíte, jestli převedete zástavu na novou nemovitost nebo provedete rekonstrukci a prodáte jí dál se ziskem (pozor, budete platit daň z nabytí nemovitosti i daň z příjmu z navýšené ceny).

Pokud nemáte k zajištění vlastní nemovitost, bude potřeba využít předhypoteční úvěr, který po splnění podmínek vyplatíte klasickou hypotékou a tu potom normálně splácíte dál. Co je to předhypoteční úvěr a jaké má nevýhody? Banka vám na základě splnění podmínek čerpání tohoto úvěru poskytne peníze na vyplacení neovitosti kupované v exekuci. Nemůžete zde ale čerpat na základě návrhu na vklad zástavní smlouvy (nejčastější a nejrychlejší varianta). Nemá jí totiž kdo podepsat. Vlastník nemovitosti nesmí kvůli exekuci nakládat se svým majetkem. Může sice podepsat Kupní smlouvu, ale nemůže do doby úhrady na nemovitost vložit zástavní smlouvu. To mu nemůže dovolit ani exekutor.

Proto je zde varianta, že od banky na nezbytně dlouhou dobu (většinou na to máte až jeden rok) získáte peníze na úhradu kupní ceny. Exekutor na vás převede nemovitost a stejně jako v předchozím případě ji očistí od exekucí. Když je pak nemovitost čistá a vy jste vlastník, podepíšete s bankou zástavní smlouvu a tu vložíte na Katastr nemovitostí. Tím splníte podmínky klasické hypotéky a tu pak začnete také splácet. Než k tomu ale dojde, platíte na předhypoteční úvěr pouze úroky ze zapůjčených peněz. Váš dluh se nijak nesnižuje. Vyřízení všeho potřebného by ale nemělo zabrat více než půl roku. Počítejte proto s tímto nákladem navíc.

Koupě nemovitosti v dražbě – tato situace je obdobná, jako oba výše uvedené případy. Bance ale musíte předložit rozhodnutí o příklepu (to, že jste dražbu vyhráli), a na úhradu kupní ceny máte kratší dobu. Proto doporučuji konzultaci před tím, než se rozhodnete jít do dražby. Může se také stát, že vydražíte za vyšší cenu, než bude limit LTV od banky. Pak budete muset rozdíl doplatit ze svého.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI KOUPIT NEMOVITOST S EXEKUCÍ[/button]

 

U všech výše uvedených variant nezapomeňte, že budete potřebovat zaplatit daň z nabytí nemovité věci, a to do tří měsíců od následujícího prvního dne po zápisu vlastnického práva na katastru nemovitostí.

 

Získejte nabídku pro vyřešení vašeho požadavku s vyplacením exekuce. Odešlete formulář a zajistím pro vás odpovídající řešení a férovou nabídku.

Diskrétnost při řešení vašeho případu je samozřejmostí.

[fc id=’10‘ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek