Propad hypotečního trhu? Nevěřte všemu, co slyšíte v televizi

Při poskytování mých služeb mám jednu zásadní nevýhodu a ještě zásadnější výhodu. Oboje je zároveň dost výhodné pro mé klienty. O co jde? Tou nevýhodou je, že do obchodu nedávám žádné emoce. Nedochází tak ke zkreslení výsledků porovnání a variant řešení. Soustředím se totiž na čísla a strukturu obchodu, varianty řešení a nabídky. Právě to je nesporným přínosem pro vás, protože podle mě emoce do obchodu nepatří. Chápu vás, jako klienty, že se těšíte na nové bydlení, nový domov, předělaný byt a podobně. To je samozřejmé plně to chápu. Já jsem tu ale od toho, abych na to dohlédnul a zařídil vše potřebné, včetně kontroly průběhu, porovnání a předání ucelených informací.

Právě proto mě osobně přijdou úsměvné reportáže v televizních novinách a online médiích, ohledně propadu hypotečního trhu na absolutní dno v průběhu roku 2022. Proč? Protože díky jednoduchým analytickým nástrojům se dá lehce zjistit, že jde opět jen o novinářskou práci s emocí, občas i strašení lidí, a to z jednoduchého důvodu. Za každou cenu si potřebují zajistit sledovanost, aby prodali reklamu ve vysílání. To je vše. Nic přínosného, žádná pomoc nebo rada. Prostě jen tvrdý obchod s emocemi a reklamou.

 

Propad hypotečního trhu v roce 2020 – jaká je skutečnost?

Skutečnost je taková, že pokles na trhu opravdu je, ale není tak zásadní, jak se všude prezentuje. I nadále se totiž řeší další a další nové hypotéky. Proč? Protože si někteří kupující uvědomili, že i teď se hypotéka vyplatí, a oproti těm, co čekají na nižší sazbu, budou při koupi nemovitosti ve znatelné výhodě. Proč? Protože ti, co čekají na pokles úrokových sazeb, které já osobně očekávám nejdříve do 2 let, pak budou svým množstvím poptávek opět zvedat ceny nemovitostí.

Oproti tomu když půjdete kupovat nemovitost teď, dá se získat zajímavá sleva, která vám potom vyrovná o něco vyšší úrokovou sazbu. Navíc už začnete splácet dříve, a kdo vám pak brání, následně hypotéku refinancovat, až skutečně sazby klesnou. A kam vlastně čekáte, že klesnou úrokové sazby? Bylo by totiž bláhové očekávat, že se vrátí ke 2%. Můj odhad, po cca 13 letech v oboru, je návrat k rozumné sazbě kolem 3,5%.

Chcete také získat slevu na kupované nemovitosti? Vím jak na to. Napište mi přes formulář pod článkem, a projdeme spolu vše potřebné.

 

Propad hypotečního trhu v číslech

Historický vývoj hypotečního trhu.
Historický vývoj hypotečního trhu. Zdroj: Peníze.cz

 

Jak sami vidíte, k poklesu skutečně došlo. Zásadní ale je, jakým způsobem tento „zásadní pokles“ porovnáváte. Když k sobě dáte rok 2021 a 2022, tak jde o dva naprosto odlišné a v obou případech extrémní situace, že jde prostě o statistické odchylky. Když se naopak podíváte do tabulky, jaký byl dlouhodobě předchozí objem hypotečního trhu od roku 2010, a vynecháme rok 2021, kde se trh zkreslil Covidem, tak samozřejmě vidíte, že z dlouhodobého hlediska jde spíše o návrat k předchozímu objemu, takže žádná senzace. A to dokonce i s postupně rostoucí úrokovou sazbou.

Ano, uznávám, že aktuální úroková sazba 5,79% (leden 2023) není nízká, ale vzhledem k inflaci nad 15% jde pořád o výhodnou variantu. Proč? Protože situace neznalí zájemci o hypotéku se chybně soustředí jen na úrokovou sazbu, ale už neřeší další věci okolo. A to je právě moje práce. Informovat o celkových parametrech, možnostech, rizicích a výhodách i nevýhodách jednotlivých řešení.

Pokud se tedy rozmýšlíte, kdy se vám vyplatí jít do hypotéky a koupit nemovitost, tak právě teď je ten ideální čas mi napsat, a probereme vše potřebné v číslech a možnostech. Stačí jen využít formulář pod tímto článkem.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek