Hypotéka na družstevní byt má hned několik variant řešení.

Hypotéka na družstevní byt je stále ještě častým požadavkem mých klientů. Abych byl ale přesnější, jde o hypotéku na koupi družstevního podílu. To je totiž dost zásadní. Jako podílník pak užíváte bytovou jednotku. Pro hypotéku jako takovou musíte dát do zástavy vhodnou nemovitost, ale to právě u družstevního bytu není možné.

Družstevní bydlení je jednou z variant, jak chytře obejít regulace hypoték ČNB, které platí od října 2018 a omezují zejména mladé rodiny a zájemce o vlastní bydlení, kteří nemají dost vlastních prostředků.

To se ale týká nově založených družstev, protože koupě družstevního bytu je spojena s převzetím aktuální hodnoty družstevního podílu se vlivem nesplacené anuity, tedy aktuálního dluhu na spláceném úvěru.

Jistě vás napadá, že se dá ke koupi využít úvěr ze stavebního spoření bez zástavy nemovitosti. Tam je ale stanovený maximální limit na výši úvěru, a také jde o dražší variantu kvůli vyšší úrokové sazbě.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/spocitat-hypoteku/“]CHCI HYPOTÉKU NA DRUŽSTEVNÍ BYT[/button]

V tomto článku ale zjistíte, jak se dá výhodněji zajistit hypotéka na družstevní byt a tím pádem ušetřit peníze a čas. V podstatě za vás zařídím vše podstatné a na vás nechám jen nezbytně nutné úkony. Stejně tak, jako poskytuji hypotéky pro své klienty již několik let.

Nesplacená anuita – zůstatek dluhu za úvěr, který byl poskytnut družstvu na výstavbu a případnou rekonstrukci. Anuita je rozpočítána dle výše družstevního podílu.

Hypotéka na družstevní byt – základní způsoby řešení

[sociallocker id=“3816″] Děkuji za sdílení odkazu na moje www stránky. Nyní tedy k jednotlivým variantám, jak získat družstevní byt:

Zástava úvěru vložená na jiné nemovitosti

Hlavně rodiče nebo sourozenci jsou v této situaci nápomocní, a poskytnou svůj byt nebo dům jako vhodnou zástavu k poskytnutí úvěru. Toho se dá využít nejen pokud pouze kupujete družstevní podíl, ale i pokud chcete následně převádět družstevní podíl na byt do osobního vlastnictví. Ušetříte tím dost peněz, protože se vyhnete nákladnější variantě, kterou se dá také řešit hypotéka na družstevní byt. Tou je tzv. předhypotéka (také se používá pojem překlenovací úvěr.

Předhypoteční úvěr na družstevní podíl

V této variantě je potřeba, aby byl byt, který využíváte na základě družstevního podílu, převeden do osobního vlastnictví. Podle zvolené banky na toto máte až 2 roky. Ne všechna bytová družstva ale umožňují takový převod. Navíc v této variantě splácíte pouze úroky, a to po celou dobu, než je dokončen převod podílu na byt v osobním vlastnictví. Hypotéka na družstevní byt, tedy přesněji předhypoteční úvěr má bohužel vyšší úrokovou sazbu, a to od +0,5% až třeba +3% k výši běžné úrokové sazby.

Teprve převodem podílu na byt do osobního vlastnictví a vložení zástavního práva na tento byt lze předhypoteční úvěr vyplatit klasickou hypotékou. Poté už v pravidelné měsíční platbě splácíte anuitně, platíte tedy úroky a snižujete svůj dluh.

Hypoteční úvěr České spořitelny na družstevní byty – začátkem roku 2019 začala Česká spořitelna poskytovat úvěr na družstevní byty za výhodnějších podmínek a s lepší úrokovou sazbou. Není ale jisté, jak dlouho bude tento produkt k dispozici. Odešlete proto svůj požadavek zde a získejte aktuální informace o možnostech, jak financovat družstevní bydlení.

Koupě družstevního podílu a převod družstevního podílu na byt v osobním vlastnictví jsou osvobozeny od 4% daně z nabytí nemovitých věcí.

[/sociallocker]

Jak vidíte, i hypotéka na družstevní byt má svoje způsoby řešení. Samozřejmě pro vás zařídím i jiné požadavky spojené s vlastním bydlením.

Pokud tedy chcete opravdu ušetřit a pohodlně získat družstevní byt, využijte kontaktní formulář nahoře ve článku a já nebo moji kolegové se postaráme o vše potřebné. Jsme vám totiž k dispozici po celé České republice a máme opravdu praktické postupy a výhody pro naše klienty.

Zdroj obrázku: Designed by Freepik

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek