Buďte u hypotéky féroví a férového jednání se Vám dostane

Jistě znáte větu:“Rozmohl se nám tady takový nešvar…..“. Stejně tak se v oblasti hypotečních úvěrů pro nové hypotéky i refinancování hypotéky objevuje přístup klientů, který nevidím zrovna jako férový. Potencionální zájemci o hypotéku jsou v současné době přes internet i televizní reklamu zavaleni super akční nabídkou pro hypotéky nebo refinancování hypotéky a to je svádí k nesprávným úvahám a krokům.

Pokud řešíte hypotéku, uvědomte si, že jde o závazek na dlouhou dobu a špatné kroky na začátku Vás mohou připravit o další výhody a úspory v budoucnu.Tím nejzásadnějším krokem je volba způsobu financování a poskytovatele úvěru. Hypotéky proto řešte s profesionálem. Pokud chcete řešit hypotéku sami se svojí bankou, držím Vám palce. Už teď ale vím, že Vám i tak zajistím lepší podmínky a obchodní slevy.

Jednejte s profesionálem, ne na vlastní pěst. Ušetříte tím čas i peníze

Za to ale očekávám férový přístup. Ve článku jsem vybral základní „nabídky a podmínky“ klientů, které nepovažuji jako férové. Práce hypotečního specialisty je náročná a zahrnuje v sobě nejen administrativu a sběr podkladů. Je nezbytně nutné sledovat aktuální metodiky bank a jejich akční nabídky. Podle toho se pak s klienty rozhoduji pro varianty a poskytovatele. Je samozřejmé, že hypoteční specialista má výhodu v pokrytí všech vhodných bank. To Vám bankovní asistent na své přepážce nezajistí. Nebo už Vás snad někdo z Komerční banky poslal do České Spořitelny, protože tam máte hypotéku levnější?

Jak neřeším hypotéky a klienty

1) Online kalkulace – Dostávají se ke mě požadavky na kalkulaci nabídky hypotečního úvěru a její zaslání na e-mail klienta. V naprosté většině jde klientům pouze o získání protinabídky pro svojí banku. O spolupráci v podstatě zájem nemají. Ani já tuto formu poskytování služeb neakceptuji a vypracování takové nabídky odmítám. Tímto způsobem totiž nepracuji, stejně tak, jako žádný profesionál ve světě hypotečních úvěrů.

Je třeba si ujasnit jeden zásadní fakt – práce hypotečního makléře není charitativní ani bezplatná. Vy také nepracujete zadarmo. Navíc nemohu vypracovat adekvátní nabídku pro řešení hypotečního úvěru, když ani neznám možnosti, požadavky a plány klienta. Jak mohu vědět, že zaslané parametry pro výpočet jsou zvoleny správně? Taková nabídka pak vůbec nemusí být vhodná a já mohu poškodit klienta i sebe.

2) Porovnání nabídek poradců – zájemci také volají s variantou: „Mám už nějaké nabídky od ostatních a chci je jen porovnat. Pak uvidím, jestli využiji tu Vaší nabídku“ – právě zde asi ukončím zájemcovu poptávku. Nemám totiž čas ani náladu se přetahovat o stokoruny v kalkulaci s někým, o kom nevím jak a na základě čeho vypracoval onu nabídku a jestli jeho nabídka bere v potaz všechny poplatky spojené s hypotékou. Svojí práci odvádím kvalitně a spolupracuji na základě důvěry. Moje nabídky si můžete ověřit, ale nebudu se účastnit pochybného výběrového řízení, kde nejsou jasné parametry ke konečnému posouzení nabídek při rozhodování.

Opravdu dovedete správně porovnat jednotlivé nabídky?

Své klientům a zájemce o hypoteční úvěr při prezentaci kalkulace a varianty řešení seznamuji s důvody a argumenty proč právě toto řešení a proč právě tato banka. Samozřejmě v rámci řešení hypotečního úvěru zajišťuji i protinabídky vhodných bank pro porovnání. To vše ale již na základě naší spolupráce.

3) Připravte mi kalkulace od všech bank a já si pak vyberu – Ano, samozřejmě, jak si přejete, ale nejdříve Vám zašlu zálohovou fakturu za vypracování takové kalkulace. Šetřím práci, čas a peníze nejen Vám, ale i sobě. Svojí konzultaci a práci si v takovém případě účtuji od 500,- Kč výše a vypracování takové nabídky zabere minimálně 4 hodiny práce i více. Navíc je to většinou zbytečná práce, protože ne každá banka Vám poskytne úvěr a ne všechny varianty a metodiky jsou pro Vás průchozí. Pro své klienty poskytuji konzultace a provedené úkony zdarma. Odměnu získávám na základě provize z banky.

4) Já si to rozmyslel a už hypotéku nechci – Beru na vědomí. Je to Vaše rozhodnutí a pokud jste se rozhodl s hypotékou počkat, protože očekáváte nějaké změny, můžeme se dohodnout na dalším řešení a postupech. V tomto případě ale počítejte, že Vám mohou být vyúčtovány nezbytně nutné náklady spojené s Vaší žádostí a pokud jste třeba již uhradili poplatek za odhad, který byl předán bance, tento poplatek se nevrací.

5) Dostal jsem nabídku od jiného hypotečního makléře – Nic Vám nebrání si ověřovat mé nabídky a varianty řešení. Je ale minimální pravděpodobnost, že se stejnými parametry úvěru někde získáte lepší protinabídku. Případná protinabídka vždy neznamená lepší protinabídka. Záleží totiž na způsobu jejího podání a výpočtu kalkulace. Jsem k dispozici ke společné schůzce a porovnání nabídek, včetně argumentace protistrany. Sami se tak přesvědčíte, že moje služby mají svojí kvalitu.

Nechcete provádět konfrontaci nabídek a trváte na svém rozhodnutí s přesunem žádosti pod jiného makléře? Samozřejmě máte jako svéprávná osoba k takovému úkonu právo. S Vaším rozhodnutím jsou pak spojeny i následky takového rozhodnutí a je postupováno dle předchozího bodu, kdy Vám budou vyúčtovány nezbytně nutné náklady spojené s Vaší žádostí.

Slevomat pro hypotéky? Tak to ale nefunguje

Nejnižší úroková sazba hypotéky se může dost prodražit

Na Internetu máte spoustu možností pro online kalkulace na hypotéky. V podstatě se ale jedná o sběr Vašich kontaktů pro následné oslovení s nabídkou hypotéky a dalších produktů a služeb, které třeba ani nepotřebujete. Spíš zde hrají na emoce zájemců a nabízejí to, co chcete slyšet – nabídku nejnižší úrokové sazby. Ta se ale může zásadně prodražit. Není vyjímkou, že se konečná varianta hypotéky od původní nabídky zásadně liší. Samozřejmě v neprospěch klienta.

Hypotéky a reality – máme toho spoustu společného

V servisu hypotečních makléřů je to obdobné jako s realitními makléři. Někteří jsou kvalitní, jiní mají své výhody a někteří prostě jedou podle naučené šablony tak, aby získali co nejvyšší provize, protože o klienta jim nejde. Já s klienty spolupracuji dlouhodobě, nikoliv za účelem jednorázového řešení jejich požadavků.

Klientům sděluji i to nepříjemné a společně se připravujeme na to, aby byly náklady spojené nejen s hypotékou co nejnižší. Pokud není vhodná doba pro řešení hypotéky, dokážeme se společně do budoucna správně a vhodně připravit.

Získejte se mnou lepší podmínky a další výhody pro hypotéky

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek