Chcete vlastní bydlení, ale kvůli aktuálním úrokovým sazbám, ceně nemovitostí a regulaci ČNB si to nemůžete dovolit? A jste si opravdu jistí, že to nejde? Jaké jsou vlastně vaše možnosti, jak výhodně získat vlastní bydlení, a proč je výhodnější bydlet ve vlastním a splácet hypotéku? Koupě bytu je závazkem, ale stejně tak i bydlení v nájmu. Jaké mají tyto varianty bydlení výhody a nevýhody?
Pronájem nebo vlastní bydlení?
Někdo dává přednost bydlení v pronajatém bytě, jiný si zase nechá spočítat hypotéku a plánuje vlastní bydlení. Lidé v nájmu se takto cítí se pak svobodněji. Nechtějí se totiž vázat a splácet každý měsíc hypotéku. V tomto je ale většina z nich na velkém omylu. Vždyť oni také každý měsíc platí za bydlení svůj závazek. Když se pak přestěhují do jakéhokoliv jiného nájmu, i tak budou zase platit pravidelně za bydlení v nájmu.
Ve finále tak po celý život platí častokrát větší částky, než ti, co mají hypotéku. Tímto způsobem si „svobodně“ žijí a platí peníze za využití něčeho, co potřebuje naprostá většina z nás, a žijí v domnění, že nejsou ničím vázáni a jsou na tom lépe, než ti, co mají hypotéku. Bohužel ale celou dobu žijí v omylu, a čeká je nepříjemné zjištění.
Jaké je porovnání nájmu a hypotéky po 20 letech placení?
Co se ale stane třeba za oněch 20 nebo 25 let? Pokud někdo využívá nájem, tak bude platit nájemné nadále , a to i jako důchodce, platit nájem, náklady na energie a služby. Oproti tomu ti, co se „uvázali“ na hypotéku, už budou platit jen za energie a služby. Budou totiž bydlet ve vlastním, a někteří z nich si dokonce za cizí peníze vybudují další příjem, protože si dopředu naplánovali efektivní využití svých volných peněz a úvěru z banky, který za ně zaplatí nájemníci. V podstatě pak dojde i k tomu, že jim právě ti „svobodní nájemníci“ budou platit za nájem, a lidé dříve „svázaní“ hypotéku, tak budou mít na přilepšenou k důchodu.
Hypotéka je dlouhodobě jasně výhodnější řešení
Také není pravda, že se s hypotékou zavážete bydlet v jednom bytě nebo domě do konce života. I nemovitost s hypotékou se dá prodat a vy se přestěhujete do většího bydlení nebo jiné lokality. Pomáhá vám v tom zejména nový zákon o úvěrech a stále se zlepšující podmínky pro mimořádné splátky. Nemluvě o konkurenci na trhu hypotečních úvěrů.
Jak tedy bydlet ve vlastním a jak se připravit
Životní situace se u každého z nás mění a vyvíjí. Stejně tak je to i s penězi. Hypotékám a úvěrům na bydlení se věnuji již od roku 2011. Již od začátku se specializuji právě na tuto součást finančního trhu a právě proto mám více než dostatečné znalosti a zkušenosti, abych své klienty správně připravil na lepší podmínky a také poskytnutí výhodnějšího řešení hypotéky.
Získat výhodnou hypotéku totiž není jen o tom jít do své banky a nechat se uchlácholit „akční nabídkou“. Ve spoustě případů totiž v bance posoudí vaši situaci pouze dle dodaných informací, ale neřeší danou situaci a možnost, jak můžete splnit podmínky pro hypotéku. Prostě vám jen prodávají daný produkt. Pokud neprojdete kalkulačkou, nic dál neřeší.
Já pro své klienty poskytuji jiný postup, díky kterému už dopředu víme jak se připravit, jakou variantu financování zvolit a hlavně kterou banku oslovit se žádostí. Ty žadatele, kteří nemohou řešit hypotéku hned, připravuji tak, aby se v budoucnu mohla řešit hypotéka i pro ně. Jsem prostě finanční poradce, který řeší plány a potřeby klientů kompletně. Od konzultací přes kalkulace až po hypoteční servis, který v bankách nezískáte a následnou spolupráci pro bezpečnější, rychlejší a levnější splácení hypotéky.
Pomůže vám státní půjčka na bydlení?
To si bohužel nemyslím. Nejen, že přidělený rozpočet už je vyčerpán, ale na začátku roku 2023 byla tato podpora státu z důvodu vysokých úrokových sazeb pozastavena. Dalším problémem byla i cena stavebního materiálu. „Podpora bydlení pro mladé“ je proto nyní mimo hru.