Myslíte si, že při dědictví můžete jen získat a nic Vás nemůže ohrozit? Bohužel jste na omylu. Dědictví totiž může ohrozit Váš majetek. Jak je to možné?

Lidé si stále myslí, že za dluhy zemřelého odpovídá dědic pouze do výše majetku z dědictví. Podle nového Občanského zákoníku, který platí již 2 roky, ale nyní po ukončení dědického řízení za závazky zemřelého odpovídáte i svým veškerým majetkem.

Chraňte se při dědickém řízení již od začátku

Za závazky zemřelého odpovídáte i svým veškerým majetkem

Pokud jste účastníky dědického řízení, nejspíše si myslíte, že je povinností notáře zjistit, jaké měl zesnulý/-á závazky a ty uvedou do dědictví. Vy tak dopředu víte, jestli je výhodné dědictví převzít nebo se jej zříci. Skutečnost je ale jiná. Není v moci notáře zjistit všechny závazky zesnulého. Většinou dohledává věřitele oslovením bankovních institucí a kontrolou zástav na nemovitosti zesnulého. To ale zdaleka nestačí. Dědické řízení je většinou ukončeno do půl roku. Během tohoto řízení se vždy můžete zříci dědictví, hlavně pokud dluhy převyšují hodnotu dědictví. Po ukončení dědického řízení se ale mohou objevit další věřitelé o kterých jste ani vy ani notář nevěděli a ani vědět nemuseli.

Problémem pro Vás je, že nároky z takových závazků jdou ale v tomto případě za Vámi a musíte zaplatit vše potřebné včetně nákladů z vymáhání a úroků z prodlení. Pokud ovšem nejste správně ochráněni jednoduchou, ale zásadní právní formulací.

A já mám pro Vás právě tuto důležitou radu, která Vás jednoduše ochrání před rizikem z takového dědictví. O co jde?

Jsem si jist, že informace o ochraně Vašeho majetku při dědictví se hodí nejen Vám, ale i Vašim přátelům. Nezapomínejte proto sdílet článek na Facebooku.

Sdílejte na Facebooku

Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista. Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Cílem článků uvedeným v sekci Blog není pošpinění jednotlivých poskytovatelů služeb nebo jejich "pomlouvání", jak se někteří z návštěvníků domnívají. Jde mi o dostatečnou informovanost a upozornění ostatních na to, že i dobře vypadající nabídka může mít v sobě jistá rizika, na které si musíme dávat pozor. Pokud i přes toto máte výhrady a považujete některý ze článků zavádějící, nepravdivý či matoucí, zašlete mi prosím o který článek se jedná a proč zrovna Vy jej považujete za nepravdivý či zkreslený. Rád s Vámi dané téma proberu a upřesníme si, jaká je skutečnost.