Každý třetí vlastník nemovitosti riskuje se svým majetkem!

Realitní trh za posledních pár let zaznamenal značné změny. Ať už jde o nový občanský zákoník nebo změna povinnosti u platby daně z nabytí nemovité věci, tak tou nejrazantnější změnou je růst ceny nemovitostí kvůli jejich naprostému nedostatku. Pokud již jste vlastník nemovitosti, tak je její zhodnocení jistě příjemné. Bohužel s tím ale přichází dost vysoké riziko, které vás a vaší rodinu může značně ohrozit, a to zejména, pokud jste si nemovitost pořídili na hypotéku, kterou nyní splácíte.

Jaké riziko ohrožuje vaší nemovitost a jak se připravit

[sociallocker id=“3913″] Děkuji za nasdílení mého odkazu. Článek je nyní odemčený.

Co vás tedy ohrožuje, pokud jste vlastník nemovitosti? Je to podpojištění. Myslíte si, že o nic nejde? Opravdu? Již jsem zmiňoval růst ceny nemovitostí. Každý správný majitel si své nemovitosti chrání. Pokud máte svůj dům nebo byt na hypotéku, tak máte v podmínkách hypotéky dokonce i pojištění nemovitosti. A právě zde pomalu a jistě roste ono riziko.

Jak je to dlouho, co splácíte hypotéku a máte nastaveno pojištění nemovitosti? Od té doby jistě cena vaší nemovitosti vzrostla. Třeba já kupoval byt v Nymburce v roce 2009 za 1.500.000 Kč. Nyní má tento byt odhadní cenu kolem 2.300.000,- Kč. To je o 800.000 Kč více. Pokud bych měl stále tu samou pojistku, tak bych měl svojí nemovitost podpojištěnou. To znamená, že pokud by došlo k nějaké pojistné události na nemovitosti, jako je třeba požár nebo výbuch plynu, tak by mi pojišťovna uhradila jen poměrnou část, ovšem z původní pojistné hodnoty. O zbytek bych přišel. Jako vlastník nemovitosti pak dostanete podstatně nižší částku na rekonstrukci. U totální škody se uspokojí pohledávka banky a až poté je zbytek vyplacen vám.

Bydlíte v bytovém domě? Jistě vás tedy napadlo, že pojištění má také vaše sdružení vlastníků nemovitosti. Na to bych až tak moc nespoléhal, protože nevíte, jaké jsou na pojištění pojistné limity, jestli už třeba v tomto roce nebyla část limitu uplatněna atd.

Jak může vlastník nemovitosti lépe ochránit svůj majetek

Jak ochránit svojí nemovitost před podpojištěním? Jednoduše. Každé dva až 3 roky si upravte pojistnou částku na své nemovitosti. K tomu poslouží i indexace pojistné částky. Pojišťovna vám pravidelně navyšuje pojistné plnění a tím pádem i mírně roste platba za pojistné. Ani to ale nemusí přesně kopírovat aktuální stav. Nechte si proto každé dva roky poradit s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Nejen, že budete pojištěni na aktuální hodnotu, ale zároveň můžete využívat aktuální akce, slevy a možnosti připojištění.

[/sociallocker]

Jak vidíte, dopad případného rizika je značný a přitom stačí jen tak málo. Je jen na vás, jak se jako vlastník nemovitosti zachováte a ochráníte svůj majetek.

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek