Stavební spoření se opět dostává do obliby, a to nejen díky státní podpoře. Vliv na růst nových smluv má zejména regulace ČNB na hypotéky, která platí od října 2018. Pro samotné stavební spoření srovnání všech nabídek nepotřebujete. Stačí si vždy si jen zvolit, na co budete peníze z úvěru potřebovat, nebo jakou částku a jak dlouho chcete pravidelně spořit. Stejně jako u dalších produktů na spoření je pak potřeba dodržovat původní plán.
Obsah článku:
Nejčastější chyby u stavebního spoření
Stavebko je samozřejmě na 6 let, ale zejména rodiče pro své děti takto spoří několikrát za sebou. Uspořené peníze po 6 letech opět vkládají na nově založené stavební spoření, navyšují tak cílovou částku (a samozřejmě i poplatek za uzavření smlouvy), a nechávají již naspořené peníze zhodnocovat s dalším pravidelným spořením. To se ale ve většině případů nevyplácí. Pokud máte již naspořenou vyšší částku a chcete k ní i nadále přikládat další peníze, je lepší vybrané peníze použít na lepší způsob zhodnocení, jako jsou třeba dluhopisy. Další stavebko tak začnete znovu. Vyhnete se tak zejména poplatku ve výši 1% z cílové částky. Ne vždy totiž lze využít akční slevy za tento poplatek.
Jak jsem již uvedl, pro stavební spoření srovnání v podstatě nepotřebujete. Při dost podobných úrokových sazbách je lepší se soustředit na vstupní a provozní poplatky, a samozřejmě nevkládat zbytečně na jednu smlouvu více, než 20.000 Kč ročně. Pokud chcete odkládat více, využijte další rodná čísla v rodině a spořte do více smluv. Státní podpora je totiž vázána na rodné číslo.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI VÝHODNĚJŠÍ SPOŘENÍ NEBO ÚVĚR[/button]
Stavební spoření srovnání možností
Láká vás aktuální nabídka vysokého zhodnocení? Stavební spořitelny uvádějí přibližné zhodnocení kolem 3,5% ročně. To ale platí pouze pokud si ročně odložíte přesně 20.000 Kč a využijete tak celou státní podporu 2.000 Kč. Pokud si odložíte více, sníží se vám skutečný výnos. Státní podpora se totiž „rozpustí“ na vložené peníze a tím se logicky sníží skutečné zhodnocení.
Roční zhodnocení je častokrát uváděno ještě před odečtením pravidelných poplatků a před zdaněním výnosů. Ano, i zde musíte státu platit daně za zhodnocené peníze. Zde se totiž neuplatní tříletá lhůta, po které nemusíte platit daně. Výnos je totiž připisován každý rok, a proto u něj platíte daň z příjmu.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI VÝHODNĚJŠÍ SPOŘENÍ[/button]
Stavební spoření srovnání úvěrů
Stavebko není jen o spoření. Pořád ještě má na trhu úvěrových produktů své místo pro nižší půjčky bez zajištění, které se nejčastěji využívají pro rekonstrukce, nebo pro dofinancování vlastních zdrojů do zbytku ceny, pokud si berete hypotéku. Je ale důležité, jestli čerpáte řádný úvěr a splácíte již od začátku úroky i část svého dluhu, nebo jestli si berete překlenovací úvěr a k němu si spoříte. V této variantě ale nesnižujete svůj dluh, pouze platíte úroky z celé půjčené částky a dokud si nenaspoříte 30% nebo 40% z cílové částky úvěru. Sice dostáváte nějaké zhodnocení na stavebním spoření, ale při úvěru vyšším než 500.000 Kč se tento způsob splácení spíše nevyplácí.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“#formular“]CHCI VÝHODNĚJŠÍ ÚVĚR[/button]
Odešlete svůj požadavek a získejte výhodnější spoření nebo úvěr ze stavebního spoření