Spoření pro děti – jak se dá naspořit 300.000,- Kč 5x levněji

Narození dítěte je zásadní změna ve Vašem životě. Nastává spousta změn, ale také spousta nových příležitostí a plánů do budoucna. S příchodem dítěte se začne řešit, jaké zvolit spoření pro děti. Předem se omlouvám, že budu brát článek spíše po finanční stránce a jako kalkulace i porovnání možností, výhod i nevýhod, ale jsme na webu, kde se věnujeme financím. Téma jsem rozdělil do několika částí. Dnse se tedy budeme věnovat přípravě a narození dítěte. Tedy co se financí týče.

Kdy začít řešit spoření pro děti

Před příchodem dítěte doporučuji, abyste si vytvořili nejen dostatečnou finanční rezervu na prvotní náklady (kočárek, postýlka, pleny, oblečení), ale tak na rozdíl v příjmech partnerky, pokud nebudou nijak razantní. Z vlastní zkušenosti vím, že určitě není nutné kupovat vše jako nové. Protože se jedná o zboží pro krátkou dobu potřeby, stejně Vám pak věci zbytečně zůstanou doma nebo je budete budete postupně prodávat a nakupovat další. To se týká nejen oblečení, ale také vybavení. Pokud nemáte možnost si odkládat dostatek peněz z výplaty, využijte volný čas před porodem k jednoduché variantě na přivýdělky. Tomuto tématu se věnuji ve článku „Jak na bezpečný a pohodlný přivýdělek na mateřské dovolené„.

Základní vybavení pro novorozence

Novou, kvalitnější postýlku pořídíte od 2.000,- Kč, k tomu matraci od 500,- Kč. Pokud ale zavítáte na nějaký online bazar pro maminky nebo přímo i skupiny na Facebooku, určitě zde najdete vše potřebné. Postýlku i s matrací takto získáte již od 600,- Kč, jako se to povedlo nám. Stejně tak zadáte poptávku a uvidíte, jak se budou hromadit nabídky. Za cenu nové postýlky tak klidně máte rovnou dvě. Jednu do pokojíku a druhou dle potřeby. Nebo prostě jen polovinu ušetříte.

Využijte Facebook pro levný nákup i rychlý prodej

Pro základní oblečení a vybavení lze využít Facebookové skupiny, kde si mezi sebou matky prodávají již malé oblečení nebo použité vybavení, které už pro ně není vhodné. Dítě samozřejmě roste a proč skladovat věci, do kterých už se nevejde? Pokud tedy v blízké době neplánujete další dítě, zkuste jednotlivé oblečení rozprodat. Dostanete tak aspoň nějaké peníze zpět na další vybavení.

Vytvořte si seznam přání pro Vaše dítě

Další úspory získáte nákupem oblečení nebo když se dohodnete s rodinou a přáteli a sepíšete krátký seznam toho, co se Vám hodí. Oni si pak vyberou, co kdo koupí nebo společně zařídí. Jednoduše tak získáte další vybavení nebo opravdu potřebné jednorázové pleny.

Vždy je ale lepší nastavit seznam tak, aby se Vám nesešlo zbytečně dvě a více věcí navíc, samozřejmě mimo plen, těch není nikdy dost. Jen tak narychlo jsem na vyhledávání Google našel třeba službu Seznam přání ( www.tomikup.cz ). Zde prostě jen doplníte co se Vám hodí, rozešlete odkazy, nasdílíte na Facebooku a Vaše rodina a přátelé tak nemusí přemýšlet, co by se Vám asi tak hodilo, ale nakoupí dle seznamu.

První peníze pro Vaše děti

Nechci ve článku řešit varianty sociálního programu pro Vaše děti, které se rok od roku mění a neplatí pro každého. Mám na mysli vhodné využití finančních produktů pro Vaše děti od rodiny a přátela vhodně zvolené spoření pro děti. Nic Vám totiž nebrání hned při narození dítěte založit třeba stavební spoření na jeho rodné číslo. Obecně nevidím stavební spoření jako ideální variantu pro spoření, ale starší generace na něj nedá dopustit a přeci jen budou radši posílat nějaké peníze na „stavebko“ než na investice. Vy si jen pohlídáte, aby jste každý rok měli aspoň minimální sumu pro dosažení maximální státní podpory (v roce 2017 jde o vklad 20.000,- Kč / rok).

Vás ale určitě zajímá, jak lépe a efektivně připravit nějaké lepší peníze pro Vás i Vaše dítě. Ať už jde o nástup do školy a školní kroužky, nebo pak střední škola. Je pravda, že na střední škole a na vysoké škole už mají děti možnost si přivydělat nějaké peníze na brigádách, ale ne vždy se na to nelze spolehnout a proto si připravíme aspoň nějaký základ.

Roky dělají velké kroky aneb jak dítěti naspořit 300.000,- Kč 5x levněji

Co tím myslím? To, že čím dříve využijeme vhodné spoření pro děti, tím lepšího efektu dosáhnete, a o to méně bude takové spoření náročnější pro Váš rodinný rozpočet. Je totiž podstatný rozdíl, když začnete spořit dítěti na střední školu či na cokoliv už při jeho narození, než když to necháte na poslední chvíli. Rozhodující jsou ale vždy čísla, takže v informační kalkulaci si můžete sami porovnat, jaký je rozdíl, když dítěti chcete naspořit na střední školu 300.000,- Kč. První varianta je spoření od jeho narození, pravidelně po dobu 15 let, kdy každý měsíc odkládáte stejnou částku. Druhá varianta je spoření od 10 let dítěte jen na 5 let.

Varianta 1: 15 let spoření

  • Měsíčně vkládáte do spoření: 900,- Kč
  • Odesláno celkem: 162.000,- Kč
  • Po 15 letech k dispozici: 305.801,- Kč
  • Výnos Vašeho spoření: 143.801,- Kč

Varianta 2: 5 let spoření

  • Měsíčně vkládáte do spoření: 4.500,- Kč
  • Odesláno celkem: 270.000,- Kč
  • Po 5 letech k dispozici: 307.208,- Kč
  • Výnos Vašeho spoření: 37.208,- Kč

Jsem si jist, že tady už není potřeba nic vysvětlovat. Čím dříve totiž začnete, tím více získáte a tím levněji získáte. Dalším bonusem je, že toto neplatí jen pro děti, ale i pro spoření u hypotéky nebo odkládání peněz na Váš důchod.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek