Jak se připravit a řešit refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je jedním ze zásadních období při splácená úvěru. Právě při změně úrokové sazby máte možnost získat lepší nabídky nejen na úrok hypotéky, ale zbavíte se i nepříjemných poplatků, které v sobě mají ještě staré smlouvy. Je zde ale jedna zásadní situace, na kterou si musíte dávat pozor. Díky napoprvé výhodně vypadající nabídce pro nové období fixace totiž můžete v budoucnu dost zaplatit.

Co Vám může prodražit refinancování hypotéky

Děkuji za registraci k odběru Novinek a obchodních sdělení zdarma. Nyní tedy k tomu, co může nepříjemně ovlivnit splácení Vaší hypotéky v dalším období fixace.

Každý, kdo splácí hypotéku a blíží se mu termín konce fixačního období, obdrží od své banky nabídku na novou úrokovou sazbu. Je samozřejmostí, že si necháte znovu spočítat hypotéku od hypotečního specialisty a získáte tak odpovídající řešení. Pokud i tak není k dispozici výhodnější nabídka než od Vaší aktuální banky, kde právě splácíte hypotéku, lze očekávat, že se rozhodnete k tomu, že zvolíte variantu refinancování hypotéky ve stávající bance. Nebudete nic řešit, pouze podepíšete v bance dodatek ke smlouvě a máte vyřízeno. To je ale přesně ta situace, která se v budoucnu může prodražit.

Refinancování hypotéky je podle původních pravidel

Tímto způsobem totiž nesepisujete novou smlouvu o hypotečním úvěru, ale pouze dodatek k této původní smlouvě. Do dalšího období fixace hypotéky se tak řídíte pravidly, která zde platila před změnou zákona o úvěrech. Jedním ze zásadních pravidel podle starých smluv je i poplatek za mimořádnou splátku při ukončení úvěru. Tento poplatek je od 1% do 5% ze zůstatku jistiny úvěru (aktuální dlužné částky), a to za každý rok do konce fixačního období. Při aktuálním zůstatku 1.000.000,- Kč je to tedy 10.000,- Kč až 50.000,- Kč za každý rok.

Nešťastná volba při refinancování hypotéky s dlouhou dobou fixace

Od konce roku 2017 začaly být v oblibě dlouhodobé fixace na 7, 10, ale i 15 let. Dokážete si tak představit, co všechno se pak může stát v případě nepříjemné situace, která Vás donutí se zbavit nemovitosti a splácené hypotéky. Je sice pravda, že formou dodatku můžete změnit účastníky hypotečního úvěru, tedy přesněji převedete svojí hypotéku na někoho jiného. Ten musí nejen splňovat potřebné podmínky pro splácení úvěru, jako je dostatečná bonita i věk, ale zároveň musí banka souhlasit s tímto převodem. Ruku na srdce….proč by to ale banka dělala, když má možnost získat jednoduše peníze hned zpět a k tomu i poplatky za předčasné ukončení? Neříkám, že tomu je pokaždé, ale jisté riziko zde je.

Kdy se nejčastěji předčasně ukončuje hypoteční úvěr? Ve většině případů jde o změnu zaměstnání a stěhování se za prací, rozdělení SJM nebo rozchodu partnerů, při prodeji nemovitosti z důvodu ztráty příjmů, zdravotních důvodů atd. Nové podmínky podle zákona o hypotečních úvěrech pevně stanoví, že maximální částka za předčasné ukončení hypotečního úvěru nesmí přesáhnout 50.000,- Kč bez ohledu doby do konce fixace. To je dost podstatný rozdíl, nemyslíte.

Kolik stojí refinancování hypotéky?

Když se o refinancování hypotečního úvěru postará kvalitní hypoteční poradce, tak v podstatě skoro nic. Dokáže totiž zajistit nejen lepší nabídky, ale také obchodní slevy a dokonce i zpětné proplacení některých nákladů nebo aspoň jejich část. Přesně tak to totiž svým klientům zajišťuji já a to nejen při refinancování hypotéky.

Poplatky mimo banku jsou pak pouze při ověření podpisů zástavních smluv na Czech pointu (30,- Kč/podpis) a poplatky na Katastru nemovitostí 2x 1.000,- Kč. Proč 2x Protože poprvé platíte za vklad Návrhu s novou zástavní smlouvou a podruhé při podání návrhu na výmaz zástavního práva původní smlouvy. Tento návrh Vám zasílá původní banka do 30 dnů od doplacení celého úvěru. Chcete ušetřit i zde? Využijte tento formulář a o vše se postarám.

[fc id=’2′ align=’center‘][/fc]

[/emaillocker-bulk-1]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek