Penzijní spoření – nepřicházejte o peníze na staré smlouvě

Jistě v televizi sledujete dění okolo vyplácení důchodů, důchodové reformy a také změny pro penzijní spoření. Vláda už několik let řeší, jak efektivně nastavit systém pro vyplácení důchodů a hlavně získávání prostředků na vyplácení. Všechny plány jsou ale zatím bez zásadních změn, které by mohly fungovat dlouhodobě, a ne pouze po aktuální volební období. Spoření na důchod totiž není jen o spoléhání se na stát a odkládání 500 Kč každý měsíc na penzijko.

Počítejte s tím, že během vašeho života se bude postupně měnit nejen strategie státu a různé produkty na finančním trhu. Změny budou dopadat i na státem podporované produkty. Hlavně pro starší penzijní spoření nastane několik zásadních změn, které je potřeba dořešit i na Vaší smlouvě, protože s velkou pravděpodobností ztratila smlouva svůj smysl už teď. Proč?

Penzijní spoření není doplňkové penzijní spoření

Pro původní penzijní připojištění je potřeba si uvědomit, že jde v podstatě o nulový výnos, protože je omezen variantou investování pouze do nerizikových produktů. Tím je sice sníženo riziko ztráty, ale v porovnání s inflací je zhodnocení v podstatě na nule a někdy i v mínusu. Většina smluv má i nízké částky pro odkládání, takže ve finále stejně nezískáte nic, co by mělo dlouhodobý užitek.

Toto si ale bohužel spousta z vás neuvědomuje, nebo o tom neví, protože nemáte potřebné a aktuální informace. Každý měsíc a rok tak zbytečně přicházíte nejen o peníze, ale hlavně i o to nejcennější. Přicházíte o čas, který pomáhá se zhodnocením, pokud zvolíme nejen vhodný produkt, ale hlavně strategii a plán pro spoření.

Už teď je všem jasné, že spoléhat do budoucna na stát ohledně důchodů je nesmysl, a proto s klienty řeším kombinace možností a nástrojů. Neexistuje univerzální postup. Tedy pokud chcete opravdu efektivní postup. Právě proto je součástí strategie nastavení časové osy, cílů a pak volba produktů.

Jaké vlastně znáte nástroje pro spoření a investice?

Spořící účet? Stavební spoření? Termínované vklady? Dluhopisy? Akcie? Podílové fondy? Nemovitosti? Zlato? Diamanty? Platina? A takto bych mohl pokračovat dál a dál. Těch možností je spousta. A nebojte se. Na kryptoměny jsem nezapomněl. Schválně jsem je tam nezahrnul, protože je beru jako značně rizikovou kratochvíli, která vás může během chvíle připravit o spoustu peněz.

Výhody doplňkového penzijního spoření

Ať už se jedná o doplňkové penzijní spoření, investice do fondů, nemovitostní fondy nebo nemovitostí, vždy je potřeba nastavit a dodržovat potřebné kroky, strategie a ochranná pravidla. Také jej budeme kombinovat s dalšími nástroji. Nelze se totiž spoléhat pouze na stát.

Doplňkové penzijní spoření není jediná cesta

Přesně tak. Není dobrý nápad dávat všechno jen do jednoho nástroje. Je jen několik málo možností, jak lze v jednom řešení rozložit spoření na důchod do několika strategií. A teď pozor! Neexistuje univerzální návod. Tedy pokud nechcete nechat všechno náhodě.

Spoření a investice mají tři základní rozdělení. Krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Podle toho, na co a kdy budete peníze potřebovat, se pak vybere i strategie. Podle strategie pak vhodný nástroj / produkt. Není tedy správně, když si nejdříve vyberete nějaký nástroj, a ten se pak snažíte přizpůsobit podle toho, co máte s penězi v plánu.

I doplňkové penzijní spoření čeká v roce 2024. Bude se totiž mění výše příspěvku od státu.

 

Výše státního příspěvku doplňkového penzijního spoření vs. nejčastěji spořené částky od roku 2024

Měsíční vklad Výše státního příspěvku 2023 v Kč Zhodnocení vkladu
Méně než 300 Kč 0 Kč 0 %
300 Kč 90 Kč 30 %
400 Kč 110 Kč 28 %
500 Kč 130 Kč 26 %
600 Kč 150 Kč 25 %
700 Kč 170 Kč 24 %
800 Kč 190 Kč 24 %
900 Kč 210 Kč 23 %
1000 Kč 230 Kč 23 %
1500 Kč 230 Kč 15 %
2000 Kč 230 Kč 12 %

Všimněte si, že při nejnižším vkladu, při kterém získáte státní příspěvek, máte zároveň jeho nejvyšší 30%

 

Jak začít spořit nejen na důchod?

Tak, že spolu nejdříve projdeme veškeré podklady pro sestavení strategie. Potom si sestavíme vaše plány, cíle a představy, a teprve potom začneme řešit další náležitosti. Přesně tak s klienty řeším v klidu a krok za krokem vše potřebné tak, abychom si zajistili co největší stabilitu, vyhnuli se rizikům ztráty a samozřejmě i zbytečným poplatkům.

Mým klientům neslibuji nesmyslné úroky pro zhodnocení, ale reálné a bezpečné možnosti, jak si výhodněji odkládat a neriskovat nesmyslně ztrátu peněz a majetku.

 

Váš první krok k bezpečnějšímu odkládání peněz začíná právě tady

Přesně tak. Sami vidíte, že spoření na důchod není až tak jednoduchá cesta. Je potřeba dořešit spoustu potřebného, probrat a nastavit několik zásadních nastavení a pravidel, a hlavně postupně sledovat vývoj odkládaných peněz, vašich příjmů, výdajů a plánů, které se postupně během života mění.

A právě proto se mnou klienti, jako jste vy, spolupracují. Proč? Protože jde o dlouhodobou spolupráci. Nejsem totiž prodejce, kterého potkáte jednou za život, něco si necháte prodat a pak už ho nikdy nepotkáte. Kdepak. Já s klienty řeším dlouhodobou strategii, spolupráci a konzultace. A to nejen při spoření a odkládání, ale i při úvěrech, pojištění zdraví a majetku, prodeji i nákupu realit a dalších oblastí.

Během spolupráce také využívám to nejdůležitější, a odložím to nejnebezpečnější. Využívám jasně daná čísla a analýzu a zbavuji se toho, co může v obchodě uškodit nejvíce: emocí. Jsem prostě váš člověk s kalkulačkou.

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek