Koncem března 2020 snížila ČNB v rámci reakce na Koronavirus a podporu ekonomiky v České republice úrokovou sazbu na 1%. Levnější hypotéky a razantní snížení úrokových sazeb hypoték v bankách ale jen tak nečekejte. Je k tomu hned několik důvodů. Hlavním důvodem snížení této sazby je hlavně podpora úvěrů pro podnikatele a firmy. Díky tomu se jim sníží náklady a mohou investovat do změn ve výrobě a službách, do vybavení a podobně. Tím se podpoří ekonomika státu a následný návrat do normálu nebude tak dlouhý a náročný.

Levnější hypotéky banky neplánují

Ano, uznávám, že je zde možnost mírného snížení u dražších sazeb. Určitě ale nepůjde o razantní snížení na úrokové minimum a určitě ne na předchozí možnosti, které byly třeba v roce 2017 a 2018, kdy byly úrokové sazby na opravdovém minimu.

Je důležité si uvědomit, že banky nejsou charitativní instituce, ale firmy, které podnikají za účelem zisku. Stejně tak, jako obchody ve vašem okolí jsou založené, aby vydělávaly peníze svým vlastníkům a akcionářům. Je tedy nesmysl očekávat, že by banky měli dělat něco pro lidi. K tomu je zde stát a jeho sociální systém státu. Banky nabízejí služby, za které jejich uživatel platí, pokud chce službu využít.

Proč neočekávat levnější hypotéky:

  1. Banky mají půjčené drahé peníze. Tím pádem by se připravili o výnos a obchod by pr ně byl zbytečný, protože ani následné zpoplatněné služby jim nezajistí dostatečný výnos.
  2. Už dříve byly obchody takřka bez výnosu pro banku. Ta si pak vydělávala na doprovodných poplatcích a službách. Právě proto si nyní ponechají aspoň aktuální stav.
  3. Banky si musí odkládat více do rizikové marže, protože aktuální ekonomická situace bude pro některé obchody riziková. Ani banky nemohou odhadnout, jak dlouhé bude omezení ekonomiky a následný návrat do normálu. Posuzování nových úvěrů bude také přísnější.
  4. Banky nemají dostatečné kapacity na zpracování nových úvěrů. Už teď jedou v omezeném režimu na většině poboček. Také zaměstnanci bank jsou v karanténách nebo na Home office.
  5. Banky nechtějí přijít o předchozí obchody, protože snížením sazeb by se strhla vlna refinancování a rušení původních úvěrů. Tato vlna by narazila na již uvedené omezené kapacity bank. Uvolnění regulace ČNB pro hypotéky tak minimálně do června nebude mít žádný vliv na hypotéky.
  6. Banky nejspíše čeká plošný odklad splátek o 6 měsíců, který má v plánu řešit vláda k 1.4.2020 (Ne, to není Apríl). Proto se nyní nechtějí pustit do razantního rozhodování, když je čeká půl roku bez příjmů. Sice podle návrhu dostanou úhradu poměrné části úroků, ale to jim půjde na náklady se zapůjčením prostředků a výdaje.

 

Nyní se tedy dá těžko přesně určit očekávaný vývoj jak hypoték a úvěrů, tak ekonomiky. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet a jak to klienti zvládnou. Už nyní mají možnost si zažádat o odložení splátek hypotéky, to ale není zrovna dobré řešení. Obzvlášť pokud bude schválen půlroční odklad splátek automaticky, daný státem plošně. Můžete si ale také zajistit peníze na splácení hypotéky a výdajů, a to i na celý rok. V bance pak nebudete mít záznam o odkladu a budete pak pro banky důvěryhodný klient. Nyní tedy nebude podstatné mít levnější hypotéky, ale dost peněz na náklady spojené s provozem domácnosti a splácení svých závazků dodavatelům služeb.

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek