Jak vysokou hypotéku dostanu? Připravte se už teď

Jak vysokou hypotéku dostanu a kolik musím mít podle nových pravidel příjem a vlastních peněz? To jsou nejčastější dotazy, které dostávám přes formulář a chat na svém webu. Od října 2018 platí  regulace ČNB, která zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Pro některé ze zájemců tak není díky aktuálním úrokovým sazbám hypotéka dostupná v požadované výši.

Dá se ale dopředu připravit, a zároveň pak získat lepší cenu na kupované nemovitosti. I když jsou nyní úrokové sazby vyšší, než bývalo zvykem, koupě vlastního bydlení se vyplatí i teď. Málokdo si totiž uvědomí, že úroková sazba časem klesne, a pak společně zrefinancujeme hypotéku na nižší splátku. Nevyplatí se proto čekat, až klesnou sazby samy o sobě, protože potom zase vzroste poptávka po hypotékách a samozřejmě i po nemovitostech. Tím se zase začnou navyšovat ceny nemovitostí, a ti, kdo čekali, na tom nijak neušetří.

O tom, jestli a kdy se vám vyplatí hypotéka, si ale popovídáme a v klidu spočítáme na naší společné schůzce. Tam zároveň získáte další tipy, triky a návody, jak a kde hledat nemovitost, jak komunikovat s prodejci, a na co se zaměřit. Zároveň vás mohu zařadit do databáze prověřených a připravených zájemců, takže vám budou chodit aktuální novinky s možností přednostní prohlídky či jednání o ceně.

Někteří z mých klientů si nejdříve vyzkoušeli různé porovnávače hypoték, a sami se přesvědčili, že spočítat hypotéku na online kalkulačkách prostě nelze. Dostanete sice předběžný výsledek, ale na získání hypotéky musíte splnit spoustu dalších podmínek, a hlavně zadání příjmů a výdajů je častokrát nepřesné. Takové porovnávače jsou jen k tomu, že jejich provozovatelé váš požadavek a kontakty prodají hypotečním poradcům, kteří si jinak neumí sehnat klienty, a ti s vámi začnou řešit možnosti financování.

Jak vysokou hypotéku dostanu s mým příjmem?

Příjem domácnosti je jedním z hlavních parametrů, které jsou u hypoték posuzovány. S příjmem samozřejmě souvisí i náklady domácnosti podle počtu členů a splácené závazky. Samozřejmě je logické, že čím více vyděláváte, tím více také získáte na hypotéce. Zároveň ale musíte mít i více našetřeno ve vlastních penězích, nebo mít tzv. dozajištění další nemovitostí. Tím splníte podmínku pro limit LTV hypotéky. Pro výhodnější sazby je potřba mít takto k dispozici aspoň 20% kupní ceny. Nezapomeňte ani na úhradu daně z nabytí nemovité věci ve výši 4% kupní / odhadní ceny nemovitosti. To se netýká novostavby a převodů družstevního podílu na byt do osobního vlastnictví.

Také je dost důležité, jak a kam vám chodí výplata. Peníze vyplácené v hotovosti nebo „bokem“ moc nepomohou. Pravým opakem je vyplácení mzdy na váš bankovní účet. To berou banky jako podstatnou podmínku a z tohoto bankovnímu účtu se pak dokládají výpisy za poslední měsíce. Za které měsíce se dokládají výpisy záleží na zvolené bance. Někde jsou to poslední 3 měsíce, někde zase poslední a Půl roku starý výpis. Není proto dobré, když pak na výpisu z bankovního účtu schvalovatel vidí třeba splácení půjčky kamarádovi, časté platby za online sázení atd.

Přemýšlíte, jak se správně a vhodně připravit na získání hypotéky? Díky postupné strategii, vhodné zejména pro mladé páry a rodiny, ale i pro starší zájemce, vás dokážu připravit na splnění přísnějších podmínek hypotéky.

Jak vysokou hypotéku dostanu, když splácím další úvěry?

Záleží, jak splátka úvěru a plánované hypotéky zatíží vaší maximální měsíční zadluženost domácnosti, protože na splátky půjček, hypoték, úvěrů atd nesmíte poslat více než 50% čistých měsíčních příjmů domácnosti, pokud jste vě věku do 36 let. Pokud jste starší než 30 let, tak je to 45% čistého měsíčního příjmu..

Druhou podmínkou je pak limit 8,5 násobku ročního příjmu, tedy do kdy musíte ze všech svých čistých měsíčních příjmů uhradit všechny své půjčky, úvěry a hypotéky. Zde se ale nepočítá s náklady. Počítají se jen příjmy domácnosti. A opět i zde mají zájemci do 36 let úlevu, protože mají limit do 9 násobku ročního příjmu.

Není ale třeba zoufat. Díky dostatečné a včasné přípravě vás mohu dostat do výhodnější situace, ve které úvěr dostanete. Tato služba je z mé strany zdarma a její vyřízení trvá v rámci výše aktuálních půjček a příjmů většinou do 60 dnů. Vždy je ale lepší nenechávat to na poslední chvíli.

Jak vysokou hypotéku dostanu tedy není tím vhodným dotazem. Je lepší si říci, co vše lze zajistit k lepším podmínkám a získání hypotéky i podle nových pravidel. Pokud chcete opravdu řešit vaší situaci nebo plány do budoucna, kontaktujte mne ZDE nebo přes formulář pod tímto článkem.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek