Co je lepší? Leasing, operativní leasing, úvěr na auto, neúčelová půjčka?

Plánujete si loupit nové nebo ojeté auto a řešíte, jaký je nejvýhodnější úvěr na auto? K dispozici je hned několik osvědčených variant a dokonce i některé nezvyklé. Pojďme se na ně tedy podívat na některé z nich. V některých společnostech se mohou nabídky mírně lišit k lepšímu nebo horšímu. Vždy záleží na aktuální nabídce poskytovatelů a možnostech zájemců o úvěr na auto.

Operativní leasing nejen na osobní automobily

Jde v podstatě o službu, kdy si pronajmete auto na předem určenou dobu (od 2 do 5 let) a platíte měsíční poplatky za využití tohoto pronájmu. Není proto třeba žádná akontace, platit povinné ručení ani havarijní pojištění. Oboje je součástí měsíční platby. Dokonce nemusíte platit běžný záruční servis a komplexní údržba vozu před zimou, to je po celou dobu pronájmu také v ceně. Vy jen využíváte vozidlo a po ukončení smluvené doby leasingu si zase vyberete z jiné nabídky jiné, nové auto.

I když se jedná o leasing, po ukončení smlouvy vám auto nezůstává. Vozidlo je po celou dobu v majetku společnosti, která vám poskytuje tuto službu operativního leasingu. Nevýhodou operativního leasingu je omezení najetých kilometrů za každý rok (lze si připlatit za navýšení limitu).

Operativní leasing je výhodný pouze pro firmy a podnikatele. Dají si pronájem do nákladů a nemusí se starat o nic spojené s užíváním vozidla. Pro soukromé osoby je samozřejmě lepší varianta splácení úvěru, kdy vám na konci zůstane automobil ve vašem vlastnictví. Ten buď dál užíváte nebo prodáte.

Leasing na osobní automobil

Další možnost jak získat osobní automobil je leasing na automobil. Na trhu je asi nejznámější společnost Škofin, která řeší leasing nejen na Škodovky. I zde je po celou dobu vlastníkem vozidla leasingová společnost a vy splácíte za osobní automobil. Výše splátky a samozřejmě i přidělený úrok je podle toho, kolik složíte akontaci na vozidlo. Během doby platnosti leasingové smlouvy musíte mít hrazené nejen povinné ručení, ale také havarijní pojištění. Leasingové společnosti tato pojištění většinou zajistí přímo do smlouvy a vy tak platíte jen jednu pravidelnou měsíční částku.

Po dobu splácení úvěru ani nemáte k dispozici Velký technický průkaz. Ten je v depositu leasingové společnosti, a ta jej poskytuje pouze pro případ kontrol na STK nebo v jiných výjimečných případech. Leasing na osobní automobil je poskytován nejen podnikatelům, ale i fyzickým osobám. Leasingy se poskytují na nová vozidla.

Úvěr na auto

V tomto případě je osobní automobil ve vašem vlastnictví už od začátku. Jinak zde ale platí stejná pravidla jako u leasingu: povinné ručení i havarijní pojištění po dobu platnosti úvěrové smlouvy, Velký technický průkaz v depositu na úvěrové společnosti. Také výše splátky a úroková sazba jsou závislé na tom, jak vysokou akontaci vložíte při koupi osobního automobilu. Úvěr na auto si můžete pořídit nejen na nové auto, ale třeba i na auto z autobazaru nebo při koupi od známého.

Úvěr na cokoliv

Zde si bohužel trochu připlatíte na úrokové sazbě, ale nikdo s vámi neřeší, na co peníze máte, neposíláte Velký technický průkaz do deposita leasingové společnosti ani nemusíte mít havarijní pojištění. Dokonce můžete automobil kdykoliv prodat, ale dokud nezaplatíte celý úvěr, jste samozřejmě zatíženi splácením zůstatku. Ten můžete samozřejmě kdykoliv zaplatit mimořádnou splátkou. Tento úvěr je nejčastěji využíván u ojetých vozidel.

Auto na hypotéku? To není žádný problém

Ano. Automobil si můžete pořídit dokonce i na hypoteční úvěr. Nejde pouze o americkou hypotéku, kdy ručíte nemovitostí a banka vám půjčí až do 50% odhadní ceny této nemovitosti, ale dokonce jsem měl klienty, kteří při refinancování hypotéky využili možnost navýšení o neúčelovou část a peníze použili na zakoupení osobního automobilu.

 

Chcete peníze na auto? Využijte porovnání možností a nabídek

[fc id=’25‘ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek