Chcete koupit družstevní byt? V tom případě je dobré dopředu znát několik zásadních informací, které vám do budoucna ušetří čas, peníze i nepříjemnosti. Stejně tak je potřeba zvážit, jestli je výhodné kupovat družstevní byt nebo raději byt osobním vlastnictví. Financovat úvěrem lze samozřejmě obě varianty.
Od října 2018 jsou dokonce družstevní byty jedna z možností, jak se vyhnout přísnějším podmínkám u regulace ČNB. Mladým párům i rodinám stačí třeba jen 30% ceny družstevního podílu a získají tak vlastní bydlení s následnou možností převodu do osobního vlastnictví. To ale samozřejmě po několika letech a při splnění podmínek pro financování.
Koupit družstevní byt není vždy tak výhodné
Je pravda, že převod podílu ve družstvu nepodléhá dani z nabytí nemovité věci ve výši 4%, a v některých případech je následný převod do osobního vlastnictví možný. Je ale potřeba si zjistit jednotlivé podmínky, termín možného převodu, placené administrativní poplatky pro družstvo, anuitu a také případné dluhy původního vlastníka družstevního podílu, které koupí podílu přechází na vás. Pokud už většina obyvatel domu má svoje byty v osobním vlastnictví a dům je rozdělen na bytové jednotky, můžete si koupit družstevní byt, a převést ho do osobního vlastnictví. Následný převod bytu do osobního vlastnictví bude s velkou pravděpodobností bytovým družstvem schválen bez připomínek. Ve většině případů se totiž představenstvo družstva schází 2x ročně a řeší potřebné věci a úkony.
Družstevní byt je součástí bytového družstva a člen družstva byt v rámci svého podílu užívá. S pojmem “anuita” souvisí zůstatek nesplaceného úvěru za výstavbu bytů, nebo za splácení jiného úvěru třeba za rekonstrukci, zateplení atd.
Jak koupit družstevní byt na hypotéku
Hypotéka je spotřebitelský úvěr na bydlení se zástavou nemovitosti. Vy ale kupujete družstevní podíl, takže kupovaným bytem nelze ručit, pokud družstvo nebude souhlasit a nedá do zástavy celou nemovitost. To je dost nepravděpodobné. Jsou zde ale dvě základní varianty, jak využít levnější hypotéku na koupi družstevního podílu nebo třetí, nouzová varianta financování.
Koupit družstevní byt lze několika způsoby:
- Varianta 1 – Koupě družstevního bytu s následným převodem bytové jednotky do osobního vlastnictví – Jak jsem již zmínil, některá družstva umožňují převod, ale kladou si k tomu základní podmínky, a to nejen úhradu zbývající anuity. Jednotlivé převody se schvalují při zasedání představenstva. Většinou je tomu 2x do roka. Na tuto variantu se využívá předhypoteční úvěr s následným převodem bytu do osobního vlastnictví a hypotečním úvěrem.
- Varianta 2 – Koupě družstevního bytu se zástavou jiné nemovitosti – Hlavně rodiče poskytují svým dětem k dispozici svůj byt v osobním vlastnictví do zástavy oproti úvěru. Banky si kladou jako podmínku, že vlastník nemovitosti, která se dává do zástavy, musí být ve vlastnictví někoho z rodiny. I tak se dá družstevní byt v průběhu splácení převádět do osobního vlastnictví a poté se i změní zástava z původní na byt převedený do osobního vlastnictví.
- Varianta 3 – Koupě družstevního bytu účelovým úvěrem bez zajištění je ta dražší varianta. Dá se využít stavební spoření a jejich kombinace. Každý takový úvěr bez zástavy má totiž stanovený maximální limit, a to i když se financuje koupě podílu třeba ze dvou odlišných úvěrů (manželé, partner+partnerka). Tento úvěr, pokud už nemáte splněny podmínky řádného úvěru je bohužel oproti předchozím možnostem dražší.
Chcete si koupit družstevní byt? Zašlete svůj požadavek
Stačí využít formulář, a já se o ostatní postarám. Odešlete svoje kontakty, a následně si sjednáme termín i místo schůzky, kde probereme vaše plány, možnosti a další postup.
[fc id=’2′ align=’center‘][/fc]
Zdroj obrázku: Designed by Freepik