Konsolidace půjček krok za krokem – Jak na to a co si připravit?

Zbavte se nevýhodných závazků a ušetříte peníze, čas i své nervy

Je jasné, že konsolidace půjček je jedním z šikovných nástrojů, jak ušetřit peníze, splnit podmínky pro bonitu u hypotéky a jak se ochránit před rizikem negativních záznamů v registrech. Někteří klienti si ještě stále pletou konsolidaci s refinancování. Refinancuje se jedna půjčka samostatně. Pokud ale chcete sloučit několik půjček do jedné a splácet tak jen jednu splátku, jde o konsolidaci. Konsolidace úvěrů a půjček má svoje pravidla a je potřeba se na ní dostatečně a správně připravit. Nestačí jen přijít do banky, že chcete sloučit půjčky. Ve článku se proto podíváme na to, jak se připravit, co si připravit a jak postupovat při konsolidaci.

Jak se připravit na konsolidace půjček

Nejdříve si udělejte seznam splácených úvěrů a půjček. Do seznamu si doplňte nejen poskytovatele a výši splátky, ale také přibližný zůstatek dluhu. Nejdůležitějším parametrem při posuzování, jestli úvěr konsolidovat nebo si ho ponechat dle aktuálních podmínek, je nejen úroková sazba úvěru, ale také náklady spojené s úvěrem. V některých případech jde o pojištění schopnosti splácet úvěr a poplatek za úvěrový účet.

V tomto seznamu máte pak přehledně sepsáno vše potřebné a můžete si podle důležitosti označit ty nejméně výhodné úvěry, které bude potřeba konsolidovat za každou cenu.

CHCI VÝHODNĚ KONSOLIDOVAT PŮJČKY

Základní podklady pro konsolidace půjček

Co je potřeba si připravit pro sloučení půjček? Samozřejmě aktuální smlouvy o půjčkách, informace ke kontokorentu, kreditním kartám a podobně. Dále vyčíslení zůstatku k aktuálnímu datu, nejlépe v následujícím měsíci, aby bylo dost času. Banka, kterou si vyberete ke konsolidaci, totiž musí mít dostatečné podklady pro výpočet a posouzení, zda ta či ona půjčka bude nebo nebude vhodná ke konsolidaci. Není totiž možné se takto zbavit všech půjček a úvěrů. Ve většině případů se dokládá i potvrzení o příjmech, vystavené na formuláři banky. Pokud ale žádáte ve své bance, ověří si příjmy sama. Některým bankám do

V některých případech ale pomůže navýšení částky. To znamená, že pokud součet zůstatku aktuálních úvěrů, které banka uzná jako “konsolidovatelné” je např. 250.000 Kč, a vaše příjmy jsou dostatečné, vezmete si konsolidaci na 320.000 Kč. Z těch peněz pak banka vyplatí aktuální dluhy u poskytovatelů a zbytek vám převede na bankovní účet. To si pak sami pošlete na ten úvěr, který nešel konsolidovat.

Počítejte s navýšením zůstatku u splácených úvěrů. Většinou je to 1% z výše mimořádné splátky

Poplatky za mimořádné splátky u konsolidace půjček

Pokud řešíte konsolidaci, navyšuje většinou banka potřebnou část pro vyplacení jednotlivých úvěrů o 1%. Je to z důvodu poplatku za mimořádnou splátku, kterou si poskytovatelé původních úvěrů mohou (ale nemusí) účtovat. Pokud nebude u poskytovatelů tento poplatek účtován, zůstanou vám tyto peníze k dispozici.

CHCI VÝHODNĚ KONSOLIDOVAT PŮJČKY