Konsolidace půjček krok za krokem – Jak na to a co si připravit?

Je jasné, že konsolidace půjček je jedním z šikovných nástrojů, jak ušetřit peníze, splnit podmínky pro bonitu u hypotéky a jak se ochránit před rizikem negativních záznamů v registrech. Někteří klienti si ještě stále pletou konsolidaci s refinancování. Refinancuje se jedna půjčka samostatně. Pokud ale chcete sloučit několik půjček do jedné a splácet tak jen jednu splátku, jde o konsolidaci. Konsolidace úvěrů a půjček má svoje pravidla a je potřeba se na ní dostatečně a správně připravit. Nestačí jen přijít do banky, že chcete sloučit půjčky. Ve článku se proto podíváme na to, jak se připravit, co si připravit a jak postupovat při konsolidaci.

Jak se připravit na konsolidace půjček

Nejdříve si udělejte seznam splácených úvěrů a půjček. Do seznamu si doplňte nejen poskytovatele a výši splátky, ale také přibližný zůstatek dluhu. Nejdůležitějším parametrem při posuzování, jestli úvěr konsolidovat nebo si ho ponechat dle aktuálních podmínek, je nejen úroková sazba úvěru, ale také náklady spojené s úvěrem. V některých případech jde o pojištění schopnosti splácet úvěr a poplatek za úvěrový účet.

V tomto seznamu máte pak přehledně sepsáno vše potřebné a můžete si podle důležitosti označit ty nejméně výhodné úvěry, které bude potřeba konsolidovat za každou cenu.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/kontakty/“]CHCI VÝHODNĚ KONSOLIDOVAT PŮJČKY[/button]

Základní podklady pro konsolidace půjček

Co je potřeba si připravit pro sloučení půjček? Samozřejmě aktuální smlouvy o půjčkách, informace ke kontokorentu, kreditním kartám a podobně. Dále vyčíslení zůstatku k aktuálnímu datu, nejlépe v následujícím měsíci, aby bylo dost času. Banka, kterou si vyberete ke konsolidaci, totiž musí mít dostatečné podklady pro výpočet a posouzení, zda ta či ona půjčka bude nebo nebude vhodná ke konsolidaci. Není totiž možné se takto zbavit všech půjček a úvěrů. Ve většině případů se dokládá i potvrzení o příjmech, vystavené na formuláři banky. Pokud ale žádáte ve své bance, ověří si příjmy sama. Některým bankám do

V některých případech ale pomůže navýšení částky. To znamená, že pokud součet zůstatku aktuálních úvěrů, které banka uzná jako „konsolidovatelné“ je např. 250.000 Kč, a vaše příjmy jsou dostatečné, vezmete si konsolidaci na 320.000 Kč. Z těch peněz pak banka vyplatí aktuální dluhy u poskytovatelů a zbytek vám převede na bankovní účet. To si pak sami pošlete na ten úvěr, který nešel konsolidovat.

Počítejte s navýšením zůstatku u splácených úvěrů. Většinou je to 1% z výše mimořádné splátky

Poplatky za mimořádné splátky u konsolidace půjček

Pokud řešíte konsolidaci, navyšuje většinou banka potřebnou část pro vyplacení jednotlivých úvěrů o 1%. Je to z důvodu poplatku za mimořádnou splátku, kterou si poskytovatelé původních úvěrů mohou (ale nemusí) účtovat. Pokud nebude u poskytovatelů tento poplatek účtován, zůstanou vám tyto peníze k dispozici.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/kontakty/“]CHCI VÝHODNĚ KONSOLIDOVAT PŮJČKY[/button]

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek