Jak si dát pozor, aby se Vám dovolená u moře neprodražila

Už jste zaplatili rezervační poplatek a Vaše letní dovolená u moře už se blíží, nebo teprve nějakou vybíráte? V tom případě je dobré si nejdříve přečíst tipy a návody, jak ušetřit a jak neprodělat na Vaší dovolené. Samozřejmě nejde o kompletní seznam všech rizik, proto uvítám i Vaše návrhy na doplnění článku. Podělit s ostatními se můžete přes formulář na konci tohoto článku.

Chytrá dovolená? Sázejte na jistotu

Letní dovolená u moře a její nástrahy

Doporučení a nástrahy jsou sepisovány postupně od výběru dovolené přes cestu na dovolenou až po návrat z dovolené. Jednotlivé body na seznamu jsem i barevně odlišil. K dispozici jsou  Doporučení  –  Rizika  –  Tipy a triky 

Máte dost peněz na dovolenou?  – Ještě než začnete řešit dovolenou u moře, spočítejte si, jak moc zatíží Váš rodinný rozpočet. V podstatě nedoporučuji si na letní dovolenou půjčovat. Vždy je lepší si nejdříve ušetřit nějaké peníze navíc a podle toho si i vybírat vhodnou dovolenou. Samozřejmě počítejte i s nečekanými náklady na místě. Proto je dobré si k očekávaným výdajům vzít aspoň 20% navíc.

Nabídka Extra levného ubytování od místních na Internetu – Jiš spousta důvěřivých splakalo nad nabídkou levného ubytování přímo u moře nebo na ideálním místě v dosahu všech zajímavých historických památek. „Prodejci“ takového ubytování se většinou vydávají za majitele objektu a lákají ze zájemců peníze nejen jako zálohu, ale také i v plné ceně. Když zaplatíte vše předem, je ubytování ještě levnější. Taková platba ale skoro vždy proběhne přes Western Union. Po odeslání částky dostanete speciální kód, který jen sdělíte nájemci. Tato platba je ale nedohledatelná a vy o peníze nenávratně přijdete. Pak je nepříjemným překvapením, když přijedete na místo ubytování a skutečný majitel o Vašem ubytování nemá ani ponětí.

Jak si bezpečně zajistit levnější ubytování po celém světě od místních? Jednoduše. Poskytovatel AirBnb nabízí přehledný katalog domů, bytů i pokojů ke krátkodobému pronájmu po celém světě. Platíte na účet AirBnb a nabídky ubytování jsou ověřeny. K dispozici máte i recenze předchozích návštěvníků. Jako BONUS ještě získáte až 33€ kredit na Vaše první ubytování nejen ve světě, ale i v České republice. Pořád málo? Máte k dispozici prostory k pronájmu někde na horách, v rekreační oblasti nebo turisty vyhledávaných městech? Přidejte se do katalogu a AirBnb vám nejen sežene zájemce o ubytování, ale také poskytne kredit až 88€

[button color=“green“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/odmena-za-ubytovani/“]CHCI ZÍSKAT AŽ 18€[/button]

Cestovní pojištění – Bez cestovního pojištění nevyjíždějte ani na nákupy. Jestli chcete ušetřit, tak určitě ne na Vašem zdraví a zdravotním ošetření. Do cestovního pojištění si můžete připojistit i cestovní zavazadla a elektroniku. Záleží jakou variantu si zvolíte. U některých platebních karet máte k dispozici cestovní pojištění zdarma. Většinou jde ale o základní varianty, proto je lepší si zjistit vše potřebné. Lepší variantou je nabídka Diners Club Pure karty, kde získáte bezúročné období až na 60 dnů, zabezpečené platby v zahraničí, výhodné cestovní pojištění pro celou Vaší rodinu a navíc i body za nákupy na Internetu i ve vybraných obchodech. Více o Diners Club kartě jsem sepsal ve článku ZDE.

[button color=“green“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/porovnat-cestovni-pojisteni/“]POROVNÁNÍ CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ ZDE[/button]

Cestujete po vlastní ose? Máte dostatečné povinné ručení i havarijní pojištění? – při cestě do zahraničí autem s sebou musíte mít Zelenou kartu. Povinné ručení kryje vozidlem způsobenou škodu do určité výše. Při cestě do zahraničí doporučuji navýšit pojistné limity na způsobenou škodu a také havarijní pojištění (u starších vozidel i s asistencí v zahraničí).

[button color=“green“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“https://petrparizek.cz/povinne-ruceni/“]POROVNÁNÍ POVINNÉHO RUČENÍ ZDE[/button]

Místní angličtina aneb 50 vs 15 – Domlouváte se na dovolené anglicky? Tak jistě narazíte na starý trik, kdy je Vám nabídnuta služba, odvoz taxi, poukaz na výlet a při dotazu na cenu získáte zkomolenou cenu „fyftýn“(15). Jaké je ale překvapení, když při placení požadují „fyfty“(50). Foneticky dost podobné číslovky se Vám hned nepříjemně prodraží. Jak tomu předejít? Jednoduše. Vytáhněte mobil a na display napište jasně částku, kterou jste slyšeli nebo si jí nechte napsat od poskytovatele. Předejdete tak zbytečnému sporu.

Předražené ovoce a cetky na pláži – Ano, je to pohodlné si jen tak ležet na pláži a nechat si přinést ovoce až pod nos. Jenže za tento servis si zbytečně připlácíte, nehledě na hygienická rizika, když si ovoce nemůžete nikde opláchnout. Za mnohem levnější cenu si můžete ovoce koupit v místním obchodě nebo supermarketu cestou na pláž nebo den předem. Zbudou Vám i peníze na vodu pro opláchnutí.

Krmení holubů, zvířat a focení se zvířaty – Nic není zadarmo. Jestli cestujete s dětmi a při procházce jdete kolem místních či exotických zvířat, je zcela jisté, že Vašim dětem někdo dá do ruky chleba nebo zrní, aby nakrmili hladové ptáky, velblouda a pod. Po Vás už pak požadují peníze za toto jídlo. Děti si ho přece vzali, jídlo je snědeno a vy přece musíte zaplatit za něco, co využili vaše děti. Stejně tak je to aplikováno, pokud se necháte fotit u zvýřat / se zvýřaty. Majitel se pak nemusí spokojit s nabídnutým spropitným, ale z ničeho nic se objeví cedulka s popisem a cenou služby.

Podělte se s ostatními a sdílejte Vaše zkušenosti

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek