Hola, Škola volá….aneb spoření pro děti a na děti

Jak souvisí spoření pro děti a školka, škola, odborné učiliště nebo Vysoká škola? Celkem zásadně. Děti a jejich studium, to je jedna z otázek, kterou s klienty řeším při naší první schůzce. Když řešíte finance v rodině, musíte totiž plánovat nejen pár měsíců či let dopředu. Vždy je lepší plánovat třeba i 30 let dopředu. Proč? To si rozebereme v dnešním článku. Stejně tak vás upozorním na možná rizika při spoření pro děti.

Jsou náklady, kterým se prostě nevyhnete

 

V čem spoření pro děti pomůže hlavně Vám?

V životě každého z nás lze očekávat postupný vývoj. Nezávaznou zábavu v mládí střídá odpovědnost dospělého jedince, partnerství, založení rodiny, výchova dětí a spokojené stáří. Ne každý má k dispozici silnou podporu rodiny a ne každý si dokáže zajistit finanční prostředky vždy, když je potřeba.

Proč řešit spoření pro děti

Jsou náklady, kterým se prostě nevyhnete. Ať jde o poplatky za služby, nákupy vybavení, placení jídla, dopravu atd., tak i o ušlý příjem, zejména na mateřské dovolené. Je tedy zásadní rozdíl, pokud začnete řešit spoření pro děti dříve nebo když začnete „na poslední chvíli“. V tom druhém případě je to totiž o dost více nákladnější.

Příchod dítěte a Mateřská školka – Kolik budou stát první 3 roky Vašeho potomka? Počítejte s částkou ve výši od 300.000,- Kč více. Nevěříte? Věřte. Je to jednoduchá matematika. Nejen, že budete kupovat nová či použitá vybavení, jako je kočárek, přebalovací pult, postýlka atd., ale také počítejte s nákladem na plenky, oblečení pro dítě i matku (zejména v těhotenství). Zásadní je ale snížení příjmu rodiny, kdy žena na mateřské/rodičovské dovolené dostává menší příjem, než měla ve svém zaměstnání. Poplatky za Mateřskou školku a hlídání dítěte, když nemůžete kvůli práci atd jsou pak dalším nákladem, se kterým je třeba počítat.

Základní škola / Gymnázium – Vaše dítě nastupuje do školy? Tak to jistě víte, co vše je potřeba koupit, zařídit, objednat. Přezuvky, oblečení na tělocvik, školní brašna, psací potřeby, školní stravování, doprava do/ze školy, koníčky a zájmy atd.

Vysokoškolské studium – průměrně 100.000,- Kč zaplatíte za každý rok studia na vysoké škole. Ne, nemyslím tím poplatky za studium. Myslím tím náklady na bydlení, dopravu, stravu, studijní materiály a volnočasovou aktivitu. Samozřejmě je zde varianta, že si Vaše dítě během studia najde nějakou brigádu a tyto příjmy bude používat na úhradu některých nákladů.

Start do života – Pro Vašeho potomka bude jistě pohodlnější, pokud získá aspoň nějakou finanční / hmotnou podporu do života. Nemusíte hned kupovat vlastní byt, postačí třeba jen příspěvek na vlastní bydlení.

Na co si dát pozor při spoření pro děti

U vysokoškolského studia a startu do života je ale potřeba jistá obezřetnost. Vaše dítě může být vzorně vychováno, ale nikdy nevíte, jak se zachová v krizové situaci nebo při nějaké lukrativní nabídce investice, kterou dostal od kamaráda nebo našel na internetu. Proto doporučuji, aby veškeré produkty, je-li to možné, byly evidovány na Vás nebo manželku/manžela. Nedojde tak k nepříjemné situaci, kdy potomek bez rozmyslu vybere naspořené peníze o které následně může lehce přijít, ale také zaplatí poplatky za mimořádné/předčasné výběry atd.

Ve článku je jen základní seznam možných nákladů, ve kterém pak nejsou uvedeny náklady na dětský pokoj a jeho postupnou přeměnu během růstu dítěte. Pokud nemáte dostatek prostředků na tyto náklady, zbytečně si tak komplikujete finanční rozpočet rodiny. Navíc pokud máte možnost se dopředu připravit. Ne vždy je totiž k dispozici rodina, která pomůže finančně.

Jak řešit spoření pro děti?

V tomto článku je zmiňováno spoření pro děti. Beru tak obecně plán, jak si připravit peníze na výše uvedené situace a náklady. V rámci takového spoření pro děti pak můžeme využít spoření jako takové nebo investice. Jaký je rozdíl? Spoření je odkládání částky za jasně daným účelem na jasně daný cíl. Investice je odkládání finančních prostředků za cílem jejich zhodnocení během předem dané doby. Zde ale není dán cíl, na co budou peníze použity. Samozřejmě lze oboje kombinovat, protože každá varianta využívá jiné nástroje s jinou mírou rizika a zhodnocení.

Chcete řešit spoření pro děti?

Spořit a investovat nejen pro děti se nedá podle jednotné šablony. Vždy se postupuje dle aktuální situace, očekávaného vývoje, ale hlavně podle Vašeho cíle a splnění účelu pro spoření.

Odešlete jednoduchý formulář a zajistím pro Vás potřebné podklady, řešení a zajištění vhodného způsobu spoření pro děti a investic.

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek