Jak na to: Dluží Vám peníze? Uznání dluhu a odkoupení dluhu

Proč uznání dluhu? Každý se jistě setkal se situací, že Vám někdo dluží. Ať už jde o zapůjčení peněz v dobré víře nebo dluh na základě smlouvy. Mnohdy se i věřitel díky opožděným platbám dlužníka dostává do nepříjemných situací. Jak se tomu vyvarovat? Pokud Vám někdo dluží peníze a nesplácí svůj závazek, nechte si od něj podepsat uznání dluhu. Jde o písemné právní jednání, které dlužník adresuje Vám, jako věřiteli a kterým dlužník uznává dluh vůči Vám.

Jak tedy správně postupovat a jak má vypadat smlouva? Stáhněte si ve článku vzor zdarma.

Uznání dluhu jako první krok

Pomocí jednoduchého právního kroku si zajistíte, že dokazování závazku / dluhu při následném vymáhání a soudním sporu, bude z Vaší strany přeneseno na dlužníka. V uznání dluhu si také upřesníte formu doplacení zbývající dlužné částky a termín poslední platby.

Ve smlouvě je nutné potvrdit případné navýšení závazku o další náklady při vymáhání a úročení dlužné částky po splatnosti. To má na starosti Nový Občanský zákoník.

Při předložení smlouvy k podpisu počítejte s tím, že se může dlužník bránit k podpisu. Pokud máte jasně danou smlouvu o půjčce, nemusíte se ničeho obávat.

Uznání dluhu se svolením k vykonavatelnosti

Jistější a rychlejší formou je sepsání tzv. notářského zápisu, které obsahuje svolení k vykonatelnosti, ve kterém Vám dlužník uzná dluh a svolí k tomu, aby v případě včasného neuhrazení dluhu byla na jeho majetek vedena exekuce za účelem vymožení dlužné částky.

Svolní k vykonavatelnosti Vám usnadní vymáhání dluhu, protože můžete přejít rovnou k výkonu vymáhání a nemusíte se domáhat svých peněz soudní cestou.

Uznání dluhu a promlčecí lhůta

Nově sepsané uznání způsobí přerušení běhu dosavadní promlčecí lhůty a zahájí spuštění nové lhůty opět na deset let platnosti. Tato nová lhůta začíná ode dne podepsání smlouvy. Je jen právní otázkou, jestli den začátku nové promlčecí lhůty je den podpisu uznání dluhu dlužníkem nebo jeho doručení Vám, jako věřiteli. Toto ale odpadá, pokud pokud přidáte i svůj podpis. Úřední ověření podpisu pod ve smlouvě berme jako samozřejmost.

Smlouva o uznání dluhu – Vzor ke stažení zdarma

Jak má vypadat základní smlouva? Stáhněte si vzor, do kterého jednoduše doplníte potřebné informace a vytisknete si 2 smlouvy k podpisu. Jednu pro Vás a jednu pro dlužníka.

Uznání dluhu – VZOR ke stažení zdarma ZDE

Tento článek a vzor smlouvy jsou pouze informačního charakteru, proto doporučuji při sestavování smlouvy komunikaci s Vaším právníkem.

Trápí Vás dlužníci? Odprodejte pohledávku někomu jinému

Pokud nemáte čas ani náladu řešit své dlužníky, využijte služby odkupu pohledávek. Jak na to? Jednoduše odešlete nezávazně Vaše informace pomocí formuláře níže a o ostatní už se postarají profesionálové v oboru.

Detailnější nabídku získáte na základě ohodnocení rizikovosti a povaze závazku.

[fc id=’9′ align=’center‘][/fc]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek