Cena nemovitosti – jak správně nastavit cenu když prodáváte byt nebo dům

Stěhujete se do většího, dědili jste, nebo se jen stěhujete za prací nebo do lepší lokality a řešíte, jaká je ideální cena nemovitosti, ve které teď bydlíte a chcete jí z jakéhokoliv důvodu prodat? Tak se schválně podíváme na to, co všechno obnáší stanovení správné prodejní ceny nemovitosti a nezáleží na tom, jestli jde o rodinný dům nebo byt.

Jistě vás hned napadlo podívat se na internet, v realitních webech vyhledat podobnou nemovitost a porovnat, za kolik se asi tak prodává. To ale nemusí vždy souhlasit se skutečností a cena se může dost lišit. Navíc nikde nenajdete přesnou nemovitost stejných parametrů, stáří a navíc dost rozhodujícím faktorem je i lokalita nemovitosti na kraji města nebo v centru města. Nemluvě o tom, že ani nevím, jak byla právě tato prodejní cena nastavena. Co když někdo také jen tápal a „střílel od boku“?

Samozřejmě si jako prodávající můžete stanovit jakoukoliv cenu, ale pak počítejte i s tím, že se nemovitosti jen tak nezbavíte a stejně půjdete s cenou dolů. To už je lepší využít prodejní postupy zkušených realitních makléřů. Jedinou výjimkou z pravidla je prodej nemovitostí v Praze, kde je díky dlouhodobé vysoké poptávce po nemovitostech možné prodat opravdu za vyšší ceny, než je skutečná cena nemovitosti dle odhadu. To může být ale problémem pro kupující, kteří řeší nákup nemovitosti přes hypotéku.

Nejvhodnější způsob pro počáteční stanovení prodejní ceny získáte přes zkušené realitní makléře nebo formou odhadu nemovitosti odhadcem. Za tento odhad ale platíte od 3.500,- Kč do 7.000,- Kč, a to podle toho, jestli jde o byt nebo dům. Realitní makléř vám ale stanoví prodejní cenu zdarma v rámci zastoupení při prodeje. Vychází totiž z vlastních znalostí aktuálního trhu a zároveň má i potřebné nástroje k odhadu.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/koupit-nemovitost-prodat-nejvyhodneji/“]CHCI VÝHODNĚ PRODAT NEMOVITOST[/button]

Jak získat vyšší cenu nemovitosti při jejím prodeji

Kolikrát za život prodáváte nemovitost? Jednou? Dvakrát? Málokdo třikrát a více. Oproti tomu zkušený realitní makléř prodává domy, byty i pozemky v řádu desítek každý rok. Právě proto i ví, jak pro své klienty zajistit vyšší výnos z nemovitosti a nemusí jít vždy jen o navýšení kupní ceny před zveřejněním nabídky. Jaké jsou základní postupy?

Prodej nemovitosti přes dražbu – V zajímavé lokalitě můžete využít čím dál více oblíbené dražby mezi zájemci. Realitní makléř udělá veřejnou nabídku s vyvolávací cenou nemovitosti. Poté zveřejní termíny pro veřejnou prohlídku pro zájemce. Ti si byt prohlédnou a formou obálek nebo následné dražby nabídnou svojí cenu, kterou jsou ochotni zaplatit. Samozřejmě že navíc oproti majitelem stanovené ceny. Prodej nemovitosti tímto způsobem dokáže zajistit v průměru o 16% vyšší cenu, než při běžném prodeji.

Home staging – Je dost velký rozdíl, když nafotíte nemovitost třeba jen mobilem nebo klasickým fotoaparátem, nebo když využijete profesionální službu home staging. O co se vlastně jedná? Profesionální služba zajistí nejen přípravu nemovitosti před focením, ale i správný způsob focení pro lepší prezentaci.

Výhody a nevýhody neodhadnuté ceny nemovitosti

  • Limit LTV hypotéky u kupujících a tím pádem i méně potencionálních kupujících – hypotéka a její LTV se řeší podle bankovního odhadu a ne podle prodejní ceny. Někdy sice akceptují prodejní cenu podle smlouvy, ale to jen do určitého limitu. Tím pádem si pak musí kupující sehnat chybějící peníze jinde nebo použít třeba z peněz na vybavení nebo rekonstrukci.
  • Vysoká cena nemovitosti – Vzhledem k lokalitě se odvíjí zákon trhu. Poptávka a nabídka jsou jasným základem úspěšného prodeje a každý ví, že nemovitost v pohraničí se bude prodávat podstatně hůře než nemovitost v Praze nebo jejím okolí. Navíc nemovitosti v nezajímavých lokalitách se třeba nedaří prodat i několik let.
  • Nízká cena zaručí, že máte sice hned prodáno, ale samozřejmě na tom nezískáte tolik, kolik by se dalo

Prodejní cena nemovitosti a skryté vady

Po prodeji nemovitosti ale hrozí reklamace kupujícího na skryté vady nemovitosti. Proto je je důležité mít objektivní technické posouzení nemovitosti. I když totiž prodáte svoji nemovitost za vyšší cenu, neznamená to, že vám peníze za prodej zůstanou úplně všechny. Kupující má totiž právo na kompenzaci, jestliže kupovaná nemovitost disponuje skrytými vadami nebo je původní majitel zamlčel. Ochranná doba kupujícího je stanovena na pět let od chvíle uzavření kupní smlouvy.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/koupit-nemovitost-prodat-nejvyhodneji/“]CHCI VÝHODNĚ PRODAT NEMOVITOST[/button]

Zdroje obrázku: Designed by bearfotos / Freepik a Courant

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek