Co má společného vysoká cena másla a spoření na důchod? Uvidíte ve článku

Je skoro polovina října roku 2017 a již několik dní se neustále řeší vysoká cena másla. Jsou toho plná médía, vtipy na Facebooku atd. Jako finanční poradce, který s klienty řeším hlavně hypotéky a vše s tím spojené ale vidím aktuální situaci jako ideální způsob, jak lidem názorně přiblížit, jak také fungují různé situace při dlouhodobé investici k hypotéce nebo u investicí na spokojený důchod. Co tím myslím? Tak například toto:

Vysoká cena másla a davová panika

S rostoucí cenou másla začala doslova davová hysterie, kdy lidé dokazovali naprosto neskutečné věci. Někdy se doslova přetahovali o kostky másla, které bylo zrovna v akci (ale i tak za vyšší cenu než normálně), nakupují do zásoby a nadbytek zamrazí, prostě kvůli základním pudům lidské potřeby se chovají naprosto iracionálně. Vede je k tomu tzv. pocit možné ztráty nebo tísně. Takový pocit je častokrát uměle vytvářen v obchodech (pouze 100ks, nabídka platí do… atd.).

Skutečnost je ale taková, že právě tato panika zbytečně vyhnala cenu másla nahoru a celkový dlouhodobý dopad na zdražení je pro drobné odběratele naprosto minimální. Ve finále zaplatí maximálně navíc několik desítek Kč nebo pár stovek. Co je ale podstatné? Že zde názorně vidíte, že nechat se strhnout davem kvůli jedné situaci, která má navíc alternativní řešení, je naprostý nesmysl. Při investicích je ideálním řešením nejednat unáhleně a na základě emocí. Pokud dochází k poklesu ceny akcií, buď už správce fondu ví, že je něco špatně a akcií už se dávno zbavil, nebo se dá opět očekávat návrat na původní hodnotu a následný růst. Tím pádem správce fondu nakupuje v předem stanoveném časovém intervalu a rozsahu i nadále. Nakupuje za levnější cenu než původně a proto je pak mnohem vyšší výnos. Díky rozdělení rizik ani nehrozí zásadní ztráta.

Stejně tak není potřeba řešit mírné výkyvy během dlouhodobé investice. Je více než jasné, že za pár let si na tuto situaci nikdo ani nevzpomene a dopad na peníze je neznatelný. Lze také očekávat, že se bude situace opakovat, ale s jinou komoditou / zbožím. Ještě nedávno lidé šíleli z rostoucí ceny vajec atd.

Vysoká cena másla a hledání alternativ

Stoupla cena másla? No a co má být? Na másle to nestojí, začne se používat jiná alternativa. Stejně tak se řeší nákupy komodit nebo akcií. Je ale vždy potřeba hlídat pohyby na burze. Máte na to čas a zkušenosti? Nemusíte. Správce fondu, kam pravidelně investujete, takto pravidelně hlídá a předvídá možný pohyb. Podle toho pak nakupuje nebo prodává, vždy za účelem zisku.

Správce fondu také rozloží možná rizika do několika komodit, akcií, dluhopisů atd. Jakýkoliv takový výkyv je pak s minimálním negativním dopadem. Naopak ho dokáží zhodnotit, v našem případě třeba nákupem mléka, z kterého se dělá máslo nebo nákupem rostliných olejů, protože se dá očekávat růst ceny kvůli vysoké poptávce po alternativách.

Vysoká cena másla pouze v krátkodobém horizontu

Jak jsem uvedl, aktuálně vysoká cena másla je otázko několika málo týdnů, při nejhorším doby do Vánoc. V porovnání s dlouhodobým horizontem ale nebude mít žádný vliv na Vaše rodinné náklady na jídlo. Stejně tak se jednotlivé výkyvy na finančním trhu zásadně nepromítnou do Vaší investice.

Právě proto je ideálním způsobem dlouhodobé investice, abyste si odkládali pravidelně menší částky v řádech tisíců Kč a ne jednorázově vysoké, stotisícové částky.

Zajímají Vás možnosti, jak za méně peněz získat vyšší výnos a zajistit se do důchodu nebo levněji zaplatit hypotéku? Využijte můj kontaktní formulář pod tímto článkem.

[fc id=’1′ align=’center‘][/fc][/emaillocker-bulk-1]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek