Bankovní i nebankovní půjčky a úvěry jsou nejčastější variantou, jak získat peníze nebo potřebné zboží. Ne každý má dostatečné příjmy, aby si na potřebnou věc naspořil. Není tedy divu, že jsou tyto finanční služby tak oblíbené. Ne každý poskytovatel ale nabízí úvěry se záměrem vydělávat na úrocích. Spíše je pro ně lepší vydělávat na drahých poplatcích spojených s poskytnutím a správou úvěru.
Nejdříve se ujistěte, jestli opravdu peníze na danou věc nebo službu potřebujete. Největší chybou je půjčovat si peníze na dárky, nepotřebnou elektroniku nebo dokonce dovolenou. V podstatě jsou to jen chvilkové pocity uspokojení, které pak ale vystřídá zklamání při splácení půjčky.
Pokud jde o pořízení nezbytné věci, kterou vaše domácnost potřebuje, nebo vám dokonce zajistí i vyšší příjem (auto na dojíždění do práce, počítač na práce z domova atd.), tak jde samozřejmě o rozumný dluh. Někdy se podaří , že elektroobchody nabízejí na splátky vybavení domácnosti bez navýšení. Jde většinou o prodej loňských kolekcí výrobků, ale to přece nehraje roli, protože nezaplatíte nic navíc a získáte potřebnou lednici, pračku nebo myčku.
Jak postupovat při výběru vhodné půjčky
Typ úročení p.a oproti p.m. – Zaujala vás nabídka úvěru s úrokem od 1,99% p.m.? Tak raději tuto nabídku ignorujte. Označení „p.m.“ znamená měsíční systém úročení. Úvěry i hypotéky se běžně uvádějí s roční úrokovou sazbou, tj. „p.a.“
Úroková sezba nebo RPSN? – Určitě RPSN. Jen tak zjistíte, kolik doopravdy na té či oné půjčce přeplatíte navíc. Někdo sice nabízí nižší úrokovou sazbu, ale na poplatcích za poskytnutí a správu úvěru pak zaplatíte mnohem více. Nemluvě o pojištění schopnosti splácet.
Nabídky vyššího úvěru, pokud si založíte Živnostenský list – Tady buďte opravdu dost opatrní. Tímto způsobem vás poskytovatel úvěru připraví o ochranu, kterou mají nepodnikající dlužníci v posledním zákonu o spotřebitelských úvěrech. Nejde jen o náklady se splácením a poplatky, ale také o vymáhání dluhu.
Jaká pravidla dodržovat při splácení půjčky
Termíny splátky – Hlídejte si termíny měsíční splátky a dostatek peněz na účtu. Hlavně pokud si platíte úvěr sami, nastavte si termín splatnosti raději o pár dnů dříve. Zejména kvůli svátkům a víkendům.
Finanční rezerva – pokud máte nějaké peníze navíc, vytvořte si finanční rezervu na nečekané výdaje a výpadky příjmů. Když peníze navíc pošlete jako mimořádnou splátku, tak sice něco ušetříte na úrocich, ale až budete dlouhodobě nemocní, nemusí vám stačit příjem z nemocenské.
Zbavte se nejdříve nejdražších půjček – Finanční rezerva domácnosti už je připravená? V tom případě se začněte zbavovat nejříve tech nejnákladnějších úvěrů, kde máte vysoké RPSN. Nejčastěji jsou to staré kreditní karty a sootřebitelské úvěry.
Konsolidujte více úvěrů – Hlavně nevýhodné úrokové sazby a poplatky vás připravují o peníze. Zbavte se jich pomocí konsolidace půjček a úvěrů. Sice zaplatíte 1% poplatek za mimořádnou splátku, ale ušetří vám to více peněz při celkovém splácení.