Myslíte si, že při dědictví můžete jen získat a nic Vás nemůže ohrozit? Bohužel jste na omylu. Dědictví totiž může ohrozit Váš majetek. Jak je to možné?

Lidé si stále myslí, že za dluhy zemřelého odpovídá dědic pouze do výše majetku z dědictví. Podle nového Občanského zákoníku, který platí již 2 roky, ale nyní po ukončení dědického řízení za závazky zemřelého odpovídáte i svým veškerým majetkem.

Chraňte se při dědickém řízení již od začátku

Za závazky zemřelého odpovídáte i svým veškerým majetkem

Pokud jste účastníky dědického řízení, nejspíše si myslíte, že je povinností notáře zjistit, jaké měl zesnulý/-á závazky a ty uvedou do dědictví. Vy tak dopředu víte, jestli je výhodné dědictví převzít nebo se jej zříci. Skutečnost je ale jiná. Není v moci notáře zjistit všechny závazky zesnulého. Většinou dohledává věřitele oslovením bankovních institucí a kontrolou zástav na nemovitosti zesnulého. To ale zdaleka nestačí. Dědické řízení je většinou ukončeno do půl roku. Během tohoto řízení se vždy můžete zříci dědictví, hlavně pokud dluhy převyšují hodnotu dědictví. Po ukončení dědického řízení se ale mohou objevit další věřitelé o kterých jste ani vy ani notář nevěděli a ani vědět nemuseli.

Problémem pro Vás je, že nároky z takových závazků jdou ale v tomto případě za Vámi a musíte zaplatit vše potřebné včetně nákladů z vymáhání a úroků z prodlení. Pokud ovšem nejste správně ochráněni jednoduchou, ale zásadní právní formulací.

A já mám pro Vás právě tuto důležitou radu, která Vás jednoduše ochrání před rizikem z takového dědictví. O co jde?

„Výhrada soupisu majetku“ – Vaše záchranné lano

Jednoduchá právní formulace, která pomůže vyhnout se tomu, aby jste museli doplácet dluhy zemřelého ze svého majetku a to i nad rámec toho, co jste původně zdědili. U notáře je třeba ihned na začátku dědického řízení uplatnit právě tuto výhradu soupisu majetku. Oznamte, že nevíte, jaké jsou dluhy zemřelého a kde a kdo jsou věřitelé zesnulého. Zároveň zdůrazněte, že uplatňujete výhradu soupisu majetku. To je zákonný termín, který Vás ochrání do budoucna.

Jednoduché, ale opravdu účinné řešení, které Vám ušetří spoustu trápení i peněz. Jen je potřeba, aby tato žádost a formulace byly zaneseny hned v počátku dědického řízení.

Z dědictví jste seznámeni o výsledku řízení a převezmete potřebné. Pokud se v zákonné lhůtě přihlásí věřitelé, vyplatíte pouze úměrnou část ze zbytku majetku nabytého v dědictví. Pokud ale dluhy a závazky z dědictví převýší hodnotu majetku, je na zesnulého vyhlášen konkurz, ze kterého jsou poměrově vyplaceni věřitelé zesnulého

Jsem si jist, že informace o ochraně Vašeho majetku při dědictví se hodí nejen Vám, ale i Vašim přátelům. Nezapomínejte proto sdílet článek na Facebooku.

Sdílejte na Facebooku

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek