Přemýšlíte jaká je ideální výše kapesného pro děti, kolik, kdy, jak a jestli vůbec dávat kapesné pro děti? Není vůbec důležité kolik, ale kdy a jak. Můžete začít i s malou částkou a postupně jí zvyšovat. Můžete také přidat různé odměny za výsledcích ve škole, dosažení předem daného cíle atd. Jak na to?

Kapesné pro děti vychovává již od malička

Kapesné pro děti je totiž ideální nástroj, jak své děti správně nasměrovat k finanční gramotnosti. Tato nepatrná finanční a časová investice do jejich vzdělání se Vám totiž v budoucnu několikrát vrátí. Omezíte tak riziko, že špatně nastavená  výše kapesného pro děti dopadne tak, že Vaše děti budou v budoucnu plýtvat s penězi, nebudou dopředu uvažovat o výhodnosti nákupů a „výhodných“ nabídek od kamarádů.

 

Naučte své děti hospodařit. Pomůže k tomu správně nastavená výše kapesného pro děti

 

Základní lekce jak na kapesné pro děti

Je na každém z rodičů, jak budou řešit kapesné pro děti a jaká bude jejich výše kapesného pro děti. Pro představu zde uvádím několik typů a návodů, které Vám v tom pomohou.

  • Nastavte si předem jasná pravidla kdy a kolik bude dítě dostávat kapesné. Vhodné je platit kapesné pro děti vždy každý týden. Je to pro Vás pohodlnější dávat třeba jen 50,- Kč každý týden, než 200,- Kč a více najednou. I období mezi vyplácením je pro dítě kratší a nemusí čekat zbytečně dlouho. Zbytečně pak při čekání na konec měsíce ztratí motivaci.
  • Promluvte si s dítětem, na co si chce spořit své peníze za kapesné. Společně si vypočítejte, za jak dlouho si se svým kapesným potřebnou částku naspoří. Pokud by spoření trvalo opravdu dlouho, motivujte děti pro odkládání kapesného. Nemusí přece utratit celé své kapesné najednou. Za každé uspořené peníze jim každý měsíc odložte stranou bonus ve stejné výši. Tuto částku ale odkládejte stranou, třeba do pokladničky. Dítě jí bude mít k dispozici až při dosazení cílové částky.
  • Jako rodiče si občas půjčujte peníze od dětí. Nezáleží, jestli je potřebujete nebo ne, vždy ale sepisujte dětskou smlouvu a nastavte se pravidla pro splácení a odměnu za zapůjčení. Nemusí jít hned o placení úroků, ale třeba odměnu ve formě návštěvy kina, koupi časopisu atd. Ano, stejně by jste kino platili, ale dítě tak aspoň získá dojem, že jeho peníze mu mohou přinášet různé výhody. Pokud si starší děti spoří vyšší částku, vysvětlete jim například princip spořícího účtu a založte jeden spořící účet zdarma přímo pro děti.
  • Ať si časem dítě ze svého kapesného samo hradí některý ze svých nákladů, jako je telefon, internet atd. Vždy ale mějte přehled, že došlo k zaplacení zvolené služby.
  • Buďte neoblomní, pokud si dítě utratí hned nebo nevhodně své kapesné. Určitě na Vás někdy zkusí, aby dostalo nějaké peníze navíc nebo jste za něj zaplatili jeho náklad, na kterém jste se předem dohodli, že bude platit.
  • Chcete dítěti i přesto pomoci? Dejte mu tentokrát půjčku Vy. Dítěti půjčíte peníze a za to Vám dítě bude platit úrok nebo udělá nějakou práci navíc místo zaplacení úroků. Dluh poté zaplatí kapesné v dalším týdnu.
  • Nezneužívejte kapesné pro děti jako nátlak na lepší známky atd. Peníze dávejte vždy a pravidelně, dle původní dohody. Pokud si chcete sjednat srážky nebo snížené kapesného za špatné známky, dohodněte se s dítětem předem, jaká bude výše kapesného pro děti a jak postupovat při nastavení podmínek kapesného. Stejně tak se ale dohodněte i na bonusech / odměnách, za dobrovolnou práci navíc.
  • Na kapesné pro děti od 15 let založte bankovní účet s platební kartou. Projevíte jim nejen důvěru, že již zvládnou rozumně nakládat s penězi, ale také je posunete o krok dále. Děti se seznámí s výpisy z bankovních účtů, internet bankingem, platební kartou atd. Úplně ideální kombinací jsou dětské brigády a pravidelné kapesné. Nemusí hned řešit peníze na důchod, ale určitě je bude zajímat příprava peněz na studium v zahraničí.

Správně nastavená výše kapesného pro děti pomůže dětem postupně se seznámit se způsobem využití peněz jako prostředků směny při nákupech, ale hlavně jim ukáže, že naspořené peníze lze využít k vlastnímu prospěchu. Stejně tak zjistí, že je pro ně levnější si na některé věci naspořit a přivydělat

 

Kapesné pro děti a Vaše tipy

Máte nějaký vlastní tip, jaká je ideální výše kapesného pro děti, nebo jak řešit kapesné pro děti? Podělte se s ostatními. Využijte kontaktní formulář pod článkem a podělte se s ostatními.

Klikněte na modré tlačítko pod článkem a zašlete mi dotaz k vašemu řešení, nebo si rovnou přes zelené tlačítko objednejte vhodný termín bezplatné konzultace

Petr Pařízek – jsem Váš člověk na finance a reality

info@petrparizek.cz

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Získejte ZDARMA návod k  dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ e-book "Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat.

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek