Vyplacení exekuce na nemovitosti jejím prodejem je výhodnější a levnější variantou, jak se vyhnout dražbě, ve které naopak přijdete o dost velkou část skutečné ceny a budete muset platit další poplatky exekutorovi. Nejde o nic nezákonného. Naopak díky správnému postupu a rychlému jednání získáte vyšší částku za vaši nemovitost a zbavíte se exekutora.
Občas se prostě stane, že se ocitnete v nepříjemné situaci a váš majetek postihne výkon exekuce. Nejhorší postoj, který si můžete zvolit, je ignorování vzniklé situace. Můžete schovat hlavu do písku, ale o to horší bude konečný výsledek. Každým dnem vyčkáváním totiž přijdete nejen o lepší vyjednávací pozici, ale ztrácíte i peníze, které budete platit za úroky z prodlení.
Všechny níže uvedené případy je potřeba řešit spolu s exekutorem. Bez jeho souhlasu nelze jakkoliv nakládat s nemovitostí. Je zde ale právní páka, díky které by měl exekutor akceptovat kupní smlouvu, pokud bude mít dohled nad vyplacenými penězi.
Vyplacení exekuce prodejem ve výši až 85% tržní ceny nebo vyvolávací cena ve výši jen 2/3 soudního odhadu?
Je na vás, jestli necháte zajít situaci až tak daleko, že dojde k dražbě nemovitosti. V této situaci je už skoro nemožné, abyste zachránili aspoň část svých financí. Vykonavatel soudního rozhodnutí – exekutor, postupuje podle aktuálně platném zákonu o dražbě. Ta stanoví, že vyvolávací cena prvního kola dražby začíná na 2/3 soudního odhadu. To je hlavní kámen úrazu. Soudní odhad nemovitosti (znalecký posudek) v podstatě nikdy nedosáhne na tržní odhad nemovitosti.
Každé zbytečné vyčkávání a odkládání vás nenávratně stojí jen další peníze
Příklady pro možnosti vyplacení exekuce
Příklad: Exekuce na vaší nemovitost je ve výši 950.000 Kč. Nemovitosti v okolí, které jsou podobné té vaší, se v inzerci prodávají za 1.500.000 Kč. To je tržní cena. Soudní znalec ale stanoví odhadní cenu na 1.350.000 Kč. Z toho pak exekutor nastaví vyvolávací cenu ve výši 66,66%
- Prodej nemovitosti vlastní cestou, pod dohledem exekutora. Pokud se rozhodnete prodat nemovitost a máte čas, můžete jí zkusit prodat za tržní cenu. To ale může trvat celkem dlouho. Spoustu zájemců odradí zápis exekuce na Listu vlastnictví. Kupovat nemovitost s exekucí je totiž nákladné a spoustu lidí to odradí. Dá se proto počítat, že kupující budou stejně chtít snížit cenu kvůli této nákladovosti. Chcete to i tak zkusit? Nejspíše už teď mám pro vás možné zájemce o vaši nemovitost, kteří už mají zajištěné financování nebo hotovost.
- Rychlejší varianta je odprodej nemovitosti i se zápisem exekuce a vyplacení exekuce na nemovitosti. Vaší výhodou je možnost prodat nemovitost až za 85% tržního odhadu. Při tržní ceně nemovitosti tak v našem případě získáte až 1.275.000 Kč a nemusíte řešit vyplacení exekutora. Peníze jdou na základě vyčíslení nejdříve exekutorovi a zbytek po ukončení exekuce a převedení nemovitosti na nového vlastníka získáte zpět. Pokud chcete nezávaznou nabídku na výkup nemovitosti za tržní cenu a zbavit se i dalších dluhů, odešlete své kontakty pomocí formuláře pod článkem.
- Nejdražší varianta je již zmiňovaná dražba. Ta začíná na 2/3 soudního odhadu. V našem případě je to 899.100 Kč. S tou začne exekutor dražbu. Málokdy se dražba dostane na výši skutečné ceny nemovitosti. Dejme tedy, že se nemovitost vydraží za 1.300.000 Kč. Exekuce je na 950.000 Kč. Jestli si myslíte, že vám po prodeji v dražbě zůstane 350.000 Kč? Nezůstane. Exekutor si totiž k původní částce exekuce připočte náklady spojené s dražbou a samozřejmě DPH. V té nejlepší variantě vám pak možná zůstane 200.000 Kč. Je samozřejmé, že exekutor bude hledat každou možnost na uplatnění jakéhokoliv poplatku a nákladů v rámci výkonu exekuce.
Nejčastější chyba pro vyplacení exekuce
Spoustu lidí, které postihla exekuce, se neradi prodejem zbavují své nemovitosti. To se dá pochopit. Pokud je ale výše exekuce tak vysoká a nemáte dostatečné příjmy na splácení, můžete sice jednorázovou půjčkou odvrátit dražbu, ale postupem času se většina z vás bohužel dostane do problémů se splácením a dopad je pak ještě horší. Proto je lepší nemovitost prodat, zachránit větší část svého majetku a začít třeba znovu, i když to bude v pronájmu.
Nebankovní společnosti a jejich půjčky na vyplacení exekucí – Peníze rychle k dispozici na vyplacení exekuce jsou jistě lákavou nabídkou. Skutečnost často ale bývá jiná. V nabídce sice vidíte celkem přijatelnou úrokovou sazbu. Málokdo se ale podívá do ceníku služeb a poplatků za prodlení či opomenutí. Díky tomu pak splácení úvěru a nákladů s ním spojených narostou natolik, že se postupně stejně dostanete do problémů se splácením. Navíc nebankovní společnosti většinou poskytují úvěr do výše 60 až 70% odhadní ceny nemovitosti. Odhad si provádějí sami.
Jestli vás napadlo půjčit si od nebankovní společnosti, vyplatit exekuci a poté nemovitost prodat za tržní cenu a z toho zaplatit dluh u nebankovní společnosti, počítejte s dalším poplatkem za mimořádnou splátku, vyčíslení zůstatku a podobně. Na vaší nemovitosti bude zástavní právo společnosti, které naprostá většina bank neakceptuje a koupě na hypotéku se bude řešit nákladnějším předhypotečním úvěrem.
POZOR NA DALŠÍ EXEKUCE NEZAPSANÉ NA VAŠÍ NEMOVITOSTI!! |
Pokud vyplatíte exekuci pomocí úvěru od nebankovní společnosti, dáte jí svojí nemovitost do zástavy a naskočí na vás další exekuce, nebankovní společnost okamžitě zesplatní váš dluh a ten budete muset zaplatit co nejdříve. Samozřejmě včetně dalších poplatků. |
Ochraňte majetek svůj i majetek přátel
Víte o někom, komu hrozí ztráta nemovitosti ve dražbě? Odešlete mu odkaz na tento článek nebo se o článek podělte nasdílením na Facebooku. Proč zbytečně ponechávat exekutorům peníze navíc? K dispozici máte i kontaktní formulář pro nabídku odkupu nemovitostí se zápisem a vymáháním exekuce. Samozřejmostí je naprostá diskrétnost.
[fc id=’10‘ align=’center‘][/fc]