Volal mi spolužák a chce si se mnou dát kávu, prý má něco super

Dnes mi volal spolužák ze základní školy. V podstatě jsem o něm už několik let neměl ani potuchy a dnes na mě v telefonu spustil jako kdyby jsme byli stále v kontaktu. Prý pro mě má naprosto výbornou možnost, jak získat peníze navíc, ale po telefonu se to nedá všechno vysvětlit. Přitom je to prý jednoduché a naprosto bezpečné. No uvidím s čím v úterý přijde.

V den schůzky jsme se potkali na dohodnutém místě. František se vřítil do kavárny těsně před dohodnutým časem. Prý toho má teď strašně moc, jak všichni chtějí využít jeho nabídku. Nejdřív se vyptával jak se mám, co dělám, jestli ještě pořád sportuji a co manželka a děti. Jsem sám a svobodný, takže to byl celkem rychlý výslech.

Pak vytáhl z brašny nějaká lejstra a začal si zapisovat různá data. Během toho mi začal vysvětlovat, proč mi vlastně volal. Prý si na mě vzpomněl, protože si je jistý, že jeho nabídka pro mě bude výborná.

Dělá prý teď pro lidi jako jsem já finanční poradenství a dokáže vše nastavit tak, abych měl co nejvyšší zhodnocení a odepisoval si co nejvíce na daních. Stačí jen podepsat pojištění, do kterého si budu zároveň odkládat peníze na spoření. Pojistka bude jen na smrt za pár stovek. Ostatní peníze půjdou na spoření. Až mi bude 65 let, vyplatí mi pojišťovna všechny moje peníze a navíc ještě zhodnocení až 10% z naspořené částky každý rok. Navíc si můžu odeslané peníze odečíst ze svého daňového základu. Nejlepší bude si odkládat minimálně 2.000,- Kč msíčně.

František si s sebou rovnou vzal i formulář na smlouvu a můžeme to rovnou sepsat. Nemůžu na tom vůbec nic tratit. Naopak mi takhle vydělá spoustu peněz. Za to si prý ode mne vezme 10 telefonních čísel na moje známe, aby jim také poskytl stejné výhody.

Smlouvu jsem samozřejmě nepodepsal. Vždy si beru čas na rozmyšlenou. Ani Františkova tvrzení, že jsem sám proti sobě a nabídka na extra akci je limitována, mě nezlomila. Radši si nechám vše v klidu projít hlavou a zjistím si vše potřebné.

 

Jaká je skutečnost?

František je jen z dalších prodejců spoření do pojištění, kteří se prezentují jako finanční poradci, ale jsou jen členy Multi-Level-Marketing (MLM) společností a struktur. V podstatě Vám chtějí prodat jeden nebo dva produkty spojené právě s jejich společností nebo s co nejvyšší provizí. Nemají skoro žádné zkušenosti a jen Vám odříkají základní fráze ze školení. Tam také dostali tipy, jak Vás přemluvit k podpisu. Ne vždy to ale vyjde. Nováčkům rychle docházejí argumenty.

V současné době je investiční životní pojištění jedním z nejdražších způsobů, jak se dají spořit peníze. Toto pojištění se také prodává jako Kapitálové nebo univerzální. Proč je to nevhodný způsob? Protože pojištění je na krytí rizik a následků, ne na spoření.

 

Stručný seznam proč si nespořit do pojištění:

  1. Zaslané peníze za cca první 2 roky jdou pryč jako provize zprostředkovateli (František) a jsou využity na zaplacení vstupních nákladů a poplatků
  2. Veškeré výnosy z tohoto spoření musíte při výběru zdanit 15%
  3. Pokud uplatňujete daňové úlevy na takovém pojištění, nemůžete si naspořené peníze vybrat do konce pojistky. Vzhledem k tomu, že Josef Penízek je ještě mladý, je pro něj v současné době nevýhodné zamykat si takto peníze do budoucna, když je bude evidentně potřebovat.
  4. Pojistné musíte platit pravidelně každý měsíc, jinak Vám pojišťovna vypoví pojistku a vy budete muset vracet veškeré daňové úlevy a zaplatíte daň ze zhodnocených peněz. Některé pojišťovny umožní snížit pojistnou částku na minimum.
  5. Platíte zbytečné poplatky každý měsíc. Tyto peníze odvádíte pojišťovně a správci Vašeho investičního fondu.

Zajímají Vás další články s panem Penízkem? Přihlašte se k odběru novinek na Váš e-mail

[ninja-inline id=694]

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek