Spoříte? Stavební spoření státní podpora nezachrání

Stavební spoření státní podpora nezachrání

Je to tak, stavební spoření státní podpora nezachrání. Je k tomu hned několik důvodů a pokud plánujete využít stavební spoření pouze pro zhodnocení vašich financí nebo jako spoření pro děti, je lepší zvážit i jiné varianty.

Státní podpora pro stavební spoření je limitována

V současné době je státní podpora pro stavební spoření nastavena na 10% z částky, kterou si v daném roce uložíte na spoření. Výše odměny je ale limitována na 2.000,- Kč maximálně.

Stavební spoření státní podpora nezachrání

I když se zdá, že je tato státní podpora pro stavební spoření výhodná, je třeba si uvědomit, že již několikrát došlo k regulaci a ponížení státní podpory pro stavební spoření z 25% na 15% a poté na 10%. Ani celkové úročení vložených peněz není žádná sláva. Ve finále ještě musíte zaplatit vstupní poplatky dle výše cílové částky a z případného zhodnocení zaplatíte 15% daň z příjmu.

Stavební spořitelny sice nabízejí různé slevové akce a bonusy. Ty jsou ale podmíněny například jednorázovým vkladem nebo pravidelným odkládáním v určené výši. Pokud se tedy rozhodnete pro stavební spoření, pamatujte na dodržení podmínek.

Státní podpora pro stavební spoření není jistá

Jak jsem už uvedl, stát již několikrát snížil státní podpory pro stavební spoření. Není se čemu divit. Vždy je třeba někde najít úspory. Dopad to mělo na aktuální smlouvy a kde máte jistotu, že se státní podpora pro stavební spoření opět nesníží nebo úplně nezruší?

To co bylo dávno není…

Stavební spoření mělo svůj smysl před lety, kdy na finančním trhu nebyl žádný jiný produkt. Snad jen spoření do investičního / kapitálového životního pojištění. Ani to dnes už neplatí. U spoření do pojištění jde dokonce o nejvíce nákladový způsob. Pokud Vám někdo tuto variantu nabízí jako vhodný nástroj pro spoření, vědomě Vám lže.

Kdy využít stavební spoření a státní podporu?

Smysl ve stavebním spoření vidím pouze v případě, že chcete v budoucnu provádět drobnou rekonstrukci nemovitosti. Zde je ale limit maximálně do 400.000,- Kč. Při vyšší částce už se aktuálně vyplatí spíše správně zvolená hypotéka. Aby se takový úvěr vyplatil, je vhodné mít naspořeno aspoň 40% cílové částky, spořit aspoň 2 roky a mít dostatečné hodnotící číslo. To Vám určí stavební spořitelna dle způsobu Vašeho spoření. Pokud nesplňujete tyto podmínky, můžete využít překlenovací úvěr pro stavební spoření. Je ale třeba předem si spočítat, jestli se opravdu takový úvěr vyplatí a nebude lepší počkat nebo zvolit jinou variantu.

Jak spořit lépe bez závislosti na státní podpoře a době spoření?

Zhodnocení stavebního spoření je v současné době v průměru 3,5%*. Toto „zhodnocení“ v sobě ale zahrnuje státní podporu a nejsou z něj odváděny daně. Pokud tedy spoříte každý měsíc 1.700,- Kč po dobu 6 let, vypadá kalkulace dle ČMSS takto:

  • Pravidelné vklady  1.700,- Kč x 6 let = 122.400,- Kč
  • Poplatek při uzavření 1.350,- Kč
  • Úroky (včetně úroků ze státní podpory) 5.197,- Kč
  • Odvedená daň z úroků: -780,- Kč
  • Státní podpora celkem: 12.450,- Kč
  • Úhrada za vedení účtu: -2.310,- Kč

Naspořená částka po 6 letech celkem: 136.958,- Kč

Zdroj a kalkulace: https://www.cmss.cz/kalkulacky/stavebni-sporeni

Pokud ale budete během spoření potřebovat vybrat peníze pro svojí potřebu (finanční tíseň a pod. přijdete automaticky o veškerou státní podporu včetně jejího zhodnocení. Jak tedy získat lepší spoření a nebýt závislí na podmínkách státu? Jednoduše. Moji klienti například používají ke spoření dětem otevřené podílové fondy. Můžete mít k dispozici několik účtů a oproti Stavebnímu spoření nehrozí, že se plnoleté dítě, na kterého je stavební spoření evidováno, nerozhodne prostě peníze vybrat a použít k čemukoliv. Stejně tak pokud máte stavební spoření vedené na neplnoleté dítě, rozhoduje o jeho vyplacení či účelu soud.

Jak vypadá takové spoření do Otevřených podílových fondů? K dispozici jsou 3 základní varianty (dynamická, vyvážená a konzervativní), které zohledňují rizikovost investice. Jelikož spoříme pravidelně po dobu 6 let, je vhodné využít vyváženou strategii.

  • Pravidelná splátka na spoření: 1.700,- Kč
  • Vstupní poplatek 4.529,- Kč se postupně ztrhává z Vašich splátek **

Celkem na konci včetně zhodnocení: 142. 928,- Kč

** – pokud se rozhodnete platit vstupní poplatek jednorázově na začátku spoření, půjde o výhodnější variantu a celková naspořená částka bude: 149.543,- Kč

Rozdíl, který je opravdu znát

Další výhodou spoření do otevřených podílových fondů je, že výnos ze spoření nemusíte danit 15%. U stavebního spoření musíte zaplatit daň jak z Vašich výnosů tak z výnosu ze státní podpory. Nikdo po Vás nevymáhá pravidelné měsíční splátky. Je jen na Vás, jestli odešlete celou splátku nebo jen jení část, případně ve splácení vynecháte. To se samozřejmě projeví na konečné výši zhodnocení. Peníze uložené do otevřených podílových fondů jsou Vám k dispozici maximálně do 7 dnů od vyžádání a můžete s nimi libovolně nakládat. Vždy je ale lepší zkusit řešit finanční tíseň i jiným způsobem. Pomoci může například konsolidace půjček, refinancování úvěru atd. Proto jsem Vám k dispozici pro řešení Vašich požadavků.

 

Chcete řešit stavební spoření nebo jiný vhodnější způsob? Kontaktujte mě:

[]
1 Step 1
Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Váš dotaz nebo připomínka
0 /

Informace odeslané tímto formulářem podléhají ochraně osobních dat na základě Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění účinném od 1. ledna 2015. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení. 

Previous
Next

 

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next