Je mi jasné, že se pouštím do citlivého tématu, ale sbírání víček nevidím jako dostatečně efektivní způsob pro podporu čehokoliv a už vůbec ne jako způsob výchovy dětí k sociálnímu cítění a pomoci druhým. Proč? Protože když dáte dohromady veškerou vynaloženou sílu a čas, v porovnání s výsledkem jde o opravdu žalostný výsledek takovéhoto snažení někomu pomoci.

Charita a pomoc druhému je jedním ze základů civilizované společnosti a tímto článkem charitu a pomoc jako takovou určitě nijak neodsuzuji. Naopak. Sám se v rámci svých možností snažím pomáhat a to nejen finančně. Co ale těžce snáším, jsou neefektivní charitativní akce typu sbírání víček atd. Proč?

Protože aby se vybralo dostatek peněz, je potřeba nasbírat opravdu velký kopec plastových víček. Je mi jasné, že se účastníci charitativní akce cítí příjemně, protože pomáhají. Když si ale spočítáme vše potřebné, tak jde opravdu o plýtvání časem.

Sbíráte víčka? V tom případě musíte mít k dispozici plastové lahve třeba s vodou, kterou kupujete v obchodech. Tím pádem platíte v průměru kolem 6,- Kč za plastovou lahev 1,5 litru. Pokud si ale napustíte 1,5 litru z vodovodu, platíte za ní naprosté minimum. Pro lepší výpočet ale stanovíme dosti nadhodnocenu částku 3,- Kč za 1,5 litru. Tímto způsobem denně ušetříte 3,- Kč na každé lahvi. Kolik je vás v rodině? Dva dospělí a dvě děti? A jakou máte denní spotřebu vody na pití? Každý 1,5 litru za den, což je pod doporučeným minimem denní spotřeby? To je tedy 6 litrů a s rozdílem oproti zakoupené vodě jde o uspořenou částku 18,- Kč každý den. Za měsíc jde o částku 18,- Kč x 30 dnů = 540,- Kč každý měsíc.

Abychom tuto částku nasbírali v plastových víčkách, je k tomu potřeba jednoduchá matematika. Běžné víčko váží kolem 2g a výkupní cena 1 kg víček je v průměru 6,- Kč. Pro částku 540,- Kč (uspořeno pitím vody z vodovodu) je tedy potřeby 90kg víček (540/6). Taková váha znamená 45.000 víček každý měsíc, takže 45 000 lahví vody. Pokud si budete kupovat vodu, za takové množství utratíte 45 000 x 6,- Kč = 270.000,- Kč.

Další podstatnou věcí je zohlednění nákladů. Pro tolik lahví musíte do obchodu dojet, odnést do bytu, skladovat víčka, odnést víčka na sběrné místo a až potom máte k dispozici peníze. Kolik času a vícenákladů to asi tak dělá v přepočtu na čas a peníze?

Každý rozumný člověk si tak jednoduše spočítá, že místo sbírání víček raději každý měsíc pošle třeba 200,- Kč na zvolenou charitu, než aby řešil sběr víček.

Že stejně doma pijete vodu a sbírání víček Vás nic nestojí a pomůžete aspoň tak? OK, tak kalkulačku do ruky a jdeme na to. Ponecháme tedy stejný příklad rodiny a spotřeby, jako v prvním případě:

Dva dospělí a dvě děti, každý se spotřebou 1,5 litru za den, takže každý dodá denně 1 víčko. Za měsíc rodina „vyprodukuje“ 120 víček o celkové váze 240g: 6×0,24= 1,44,- Kč/ měsíc. Ještě nějaký argument?

Jak tedy inspirovat děti? Jednoduše. Charita a pomoc není jen o penězích. Naučte je pomáhat starým lidem s nákupem nebo odnosem odpadků atd. Každý ve svém okolí určitě najde vhodný způsob jak pomáhat a jak už nyní víme, sběrem víček svět nezachráníte.

Jediný, komu se tento způsob „charity“ hodí, je výkupce víček, který je poté zhodnotí prodejem výrobků ze hmoty, která se z víček vytváří.

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek