Finanční služby jsou rychle se vyvíjející obor. Jsou zde nové služby, možnosti a nástroje. Vše se pak postupně vyvíjí, a to hlavně včetně různých zákonných úprav. Mezi ty zásadní, které se v tomto roce dotknou opravdu velké skupiny obyvatel, a nejspíše i vás, jsou nová pravidla hypoték a spoření na důchod. Co tak zásadního se stane a na co si dát pozor už teď?
Nová pravidla hypoték zpřísní podmínky
Bohužel už je to tak. Od posledních změn v roce 2016 nastal pro banky jeden nevýhodný trend: „Hypoteční turistika“. Kvůli minimálním nákladům totiž klienti během fixace různě přecházeli mezi bankami, a to není pro obchod dobré. Proto banky státu navrhly úpravu, kdy začnou platit nová pravidla pro hypotéky, zejména kvůli přecházení do jiné banky a pro mimořádné splátky mimo předem domluvená období. Nově budou totiž mimořádné splátky zpoplatněny ve výši 0,25% za každý rok do konce fixace. Maximálně však do 1% celkového navýšení. To znamená náklad maximálně 10.000 Kč za každý milion z mimořádné splátky.
Ne vždy je ale dobré hned odcházet od banky. Ve většině bank totiž postačí jedna jediná věc, díky které se dostanete na lepší úrokovou sazbu, a nemusíte řešit refinancování a další náklady spojené s další hypotékou a hlavně poplatky na Katastru nemovitostí. O jakou věc se jedná? Napište mi přes formulář pod článkem dotaz, a já na něj rád odpovím.
Kdy neplatí nová pravidla hypoték při mimořádné splátce?
Podle nadále platných podmínek můžete bezplatně poslat mimořádnou splátku za těchto podmínek. Ne vždy se to ale vyplatí.
- až 25% původní výše hypotéky vždy k výročí podpisu hypotéky. Tj. podepsali jste hypotéku 1.5.2023, takže vždy v dubnu můžete bance ohlásit mimořádnou splátku na květen v určité výši.
- Při prodeji nemovitosti kdykoliv
- V rámci vyrovnání SJM
- Pokud se váš zdravotní stav zásadně změní s dopadem na splácení hypotéky nebo úmrtí jednoho z účastníků.
- samozřejmě při konci fixace. To můžete řešit až 3 měsíce před koncem, kdy vám banka zašle nabídku úrokové sazby na další období.
Jaké další změny budou nejen u hypoték? Třeba u penzí
Nová pravidla hypoték nejsou jedinou zásadní změnou. Co dalšího nás čeká? Odkládáte si na spokojený důchod? V tom případě doporučuji nechat si ověřit vaší aktuální smlouvu a porovnat s nabídkou ostatních variant, aby vám zbytečně neutíkali peníze a také lepší zhodnocení. Nejčastější nevýhodou je odkládání do starého penzijního připojištění, kde v podstatě nemáte žádné znatelné zhodnocení.
Od 1.9.2024 také platí úpravy ve státních příspěvcích pro doplŇkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Pokud si vy sami odkládáte méně než 500 Kč/měsíc, tak přijdete o státní příspěvek. Ten bude od změny v září ve výši 20% z vašeho měsíčního vkladu. Minimální odkládání na penzi, abyste získali státní příspěvek, je 500 Kč a státní příspěvek činí 100 Kč. Maximální výši příspěvku 340 Kč dostanete, když si každý měsíc odkládáte 1.700 Kč.
Jak si nastavit odkládání na důchod co nejvýhodněji, nejvhodněji a samozřejmě i bezpečně? Nechte si nejdříve zkontrolovat aktuální spoření na penzi u služby Nejlepší penzijko a uvidíte, kde a jak se dostanete k lepšímu řešení a jestli zbytečně nepřicházíte o peníze.
Nejčastější chyby při spoření na důchod:
- odkládáte si málo
- nevyužíváte kombinace nástrojů a možností
- nemáte stanovený jasný cíl a dobu pobírání důchodu
- nezohledňujete inflaci
- spoléháte na to, že se to nějak zařídí
Jak se připravit na jednotlivé změny? Jak si pohlídat vše potřebné? Jak si pohlídat nová pravidla hypoték? To vše řeším se svými klienty nejen v rámci bezplatné konzultace. Díky tomu dostanete včas potřebná upozornění a návod, jak postupovat.
Přidejte se proto k mým spokojeným klientům. Pro začátek stačí, objednat si přes TENTO KALENDÁŘ nezávaznou konzultaci. Pro své klienty mám totiž vždy něco navíc.