Kupujete si byt a přemýšlíte na co si dát pozor při koupi bytu nebo domu? Sestavil jsem pro Vás základní seznam, který je dobré si prostudovat a brát na vědomí potřebné informace. Seznam je rozdělen do několika kategorií a pokud zjistíte, že v něm něco chybí, budu rád, pokud se s ostatními podělíte a zašlete Váš bod k doplnění do seznamu.
Snažil jsem se udělat seznam co nejvíce jednoduchý. Nebudete tak zatěžováni detaily, ale zároveň se dostanete k důležitým informacím, na co si doopravdy dávat pozor a na co se při koupi bytu a nemovitosti zaměřit. I přesto je seznam opravdu obsáhlý a rozdělený do několika článků
Na co si dát pozor při koupi bytu – výběr vhodné nemovitosti
Kde a jak vybírat vhodnou nemovitost? Na internetu je několik zavedených webů, kde je ucelený seznam prodávaných nemovitostí. Nabídku lze sice přehledně třídit, ale ne všechny informace o nemovitosti jsou aktuální, pravdivé a ne vždy je inzerent oprávněn nabízet nemovitost.
Kde hledat vhodnou nemovitost – Vyhledat vhodnou nemovitost přes realitní weby si můžete sami. Je ale výhodnější, pokud přenecháte vyhledávání na poskytovatelích, kteří se na to specializují. K dispozici máte třeba makléře RPS. Realitní Pátrací Služba má k dispozici nejen aktuální nabídky z více než 70 realitních serverů, ale také disponují přístupem k neveřejné nabídce a nabídce nemovitostí, které se teprve ke zveřejnění připravují. Vyhledají nemovitosti podle Vašich požadavků, zajistí prověření nemovitosti, stejně tak i právní informace k nemovitosti a vše s bezpečným prodejem potřebné. Přes poskytovatele lze samozřejmě nemovitost kupovat i prodávat.
Územní plán – V místně příslušném obecním úřadě Vám poskytnou informace s územním plánem v okolí Vaší nemovitosti. Ten dohledáte i na Internetu. Přeci jen plánovaný obchvat nebo průmyslová zóna v sousedství není příjemný stav a navíc může znehodnotit cenu Vaší nemovitosti.
Povodňová mapa – jak je na tom zvolená lokalita s povodněmi? Je zde nějaká ochrana proti povodním? Hrozí zde povodně? Byly zde již někdy povodně? I to může zkomplikovat financování hypotékou a znepříjemnit budoucí užívání nemovitosti
Na co si dát pozor při koupi bytu – parametry bytu a jeho okolí
Technicko – stavební stav nemovitosti – Rozumíte statice, rozumíte potřebným úkonům na stavbě/nemovitosti? Já vůbec. Proto si s klienty při prohlídce nemovitosti vždy bereme k dispozici pověřenoého znalce, který nás upozorní na případná rizika a potřebné opravy a nedostatky
Právní stav nemovitosti – Na každém CzechPointu (Česká pošta, městské úřady a pod.) se dostanete k výpisu informací o kupované nemovitosti. Z tohoto výpisu zjistíte skutečné vlastníky nemovitosti a jednotlivé poměry vlastnictví. Ti pak musejí být uvedeni také v kupní smlouvě. Ve výpisu je také kolonka s omezením vlastnického práva ( např. věcné břemeno, zástavní právo atd.).
Zástavní právo smluvní, jde o zástavu například oproti hypotéce nebo půjčce či úvěru. V takovém případě je povinností kupujícího při / po prodeji zajistit podmínky pro odstranění a odstranění této smlouvy. Toho lze docílit vyplacením dlužné částky věřiteli (na základě vyčíslení zůstatku) nebo si majitel převede zástavní právo na jinou nemovitost.
Zástavní právo soudní je pak vloženo na základě nějakého rozsudku (dluhy vůči státu, dané rozsudkem atd.). Zde se řeší dle dané situace. Pokud je zde záznam s výkonem exekuce, musíte začít jednat přímo s vykonávajícím exekutorem. Majitelé totiž již bez jeho souhlasu ani nemohou nakládat s touto nemovitostí. Stejně tak je to i v případě insolvence a jejího správce.
U obou variant zástavního práva je potřeba pevně stanovit způsob jejich zrušení. Je potřeba dopředu vědět kdo, jak a do kdy zajistí jejich výmaz. U smluvní zástavy se vyplatí část kupní ceny přímo zástavci a tím se zruší závazek původního majitele. U soudní zástavy se řeší vše dohodou s exekutorem nebo insolvenčním správcem.
Právní vady nemovitosti – Na tento stav se většinou přijde až při bankovním odhadu nemovitosti. Odhadci při místním šetření mohou zjistit drobné či zásadní nesrovnalosti mezi skutečným stavem a záznamem dodaným na Katastr nemovitostí. Odhadce o tom pak informuje banku a ta si může dát do podmínky hypotečního úvěry, že zjištěné vady musejí být do předem daného termínu odstraněny. Je potom na Vás a prodávajícím, jak se dohodnete na nápravě. Většinou jde o dodání podkladů nebo opravu zaměření stavby.
Věcné břemeno na nemovitosti – Některá věcná břemena Vám mohou ztížit nebo znemožnit koupi nemovitosti přes hypotéku. Jde o několik variant a proto jednotlivé případy zařídím při vyjednávání s bankou. Komplikací nejsou věcná břemena vstupu pro energetické závody. Komplikací ale může být právo dožití na jednotlivé nemovitosti.
Zákaz zcizení / zatížení nemovitosti – Tato právní forma je spojená se zástavním právem na kupované nemovitosti. Ve stručnosti jde pouze o to, aby majitel získal souhlas banky pro vložení dalšího zástavního práva na Katastr nemovitostí. Detailnější informace naleznete v mém článku: Máte zákaz zcizení a zatížení u Vaší nemovitosti?
Občanská vybavenost a okolí kupované nemovitosti – Jak jste na tom s dostupností do školy, školky, na MHD a pod.? Zkuste si také projít okolí, popovídat se sousedy. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením s rušením nočního klidu, velkému objemu dopravy v okolí atd. Stejně tak je to i s parkováním na ulici. Je zde vždy dost místa? Je zde kde bezpečně zaparkovat atd.
Fond společných oprav – Kupujete byt do osobního vlastnictví v bytovém domě? V tom případě se také informujte na aktuální stav fondu oprav, kolik se měsíčně platí do fondu oprav a jestli se plánuje nějaká zásadní oprava, která by se platila navýšením tohoto příspěvku.
Umístění popelnic a čistota ve společných prostorech – Jak vypadají chodby? Je zde čisto? Nejsou zde poničené vstupní dveře, schránky na dopisy atd?
V dalších dílech si rozebereme zejména
- financování nemovitosti – jakou variantu a poskytovatele si zvolit
- kupovat bez realitky nebo s realitní kanceláří?
- vyjednávání s realitní kanceláří nebo prodávajícím
- podpis rezervační a kupní smlouvy
- Dodání podkladů k hypotéce a plnění podmínek k čerpání úvěru
JSTE REALITNÍ MAKLÉŘ?
Využijte specializovaný web k propagaci Vašich služeb nebo celé realitní kanceláře. Součástí specializovaného adresáře je i využití marketingových služeb.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=“_blank“ link=“http://realitnimakleri.online“]CHCI ZÍSKAT VÝHODY PRO REALITNÍ MAKLÉŘE[/button]
Nezapomeňte sdílet tento článek s přáteli