Jak prodat družstevní byt rychle a výhodně

Nejdřív je potřeba si upřesnit, že teď neřeším jak prodat družstevní byt, ale jak prodat družstevní podíl. Vlastníte totiž družstevní podíl, který prodáváte, nikoliv byt jako takový. To je i nejčastější omyl. Součástí družstevního podílu je oprávnění užívat danou součást nemovitosti – bytovou jednotku. a společné části bytového domu. Protože není tento podíl nijak specifikován na Katastru nemovitostí, nedá se ke koupi podílu použít klasická hypotéka, jako když chcete koupit byt.

S převodem družstevního podílu dochází k převodu všech práv, povinností a dluhů převodce vůči bytovému družstvu, a samozřejmě i dluhů bytového družstva vůči převodci, které souvisejí s užíváním družstevního bytu převodcem, anebo s právem na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu za podmínek určených stanovami. Také se převádí či vyplácí anuita, tj. aktuální podíl na zůstatku společného dluhu, spojeného s členským podílem. Tento dluh je nejčastěji za úvěr na výstavbu nebo rekonstrukci.

Jak prodat družstevní byt rychle

Banky jsou již několik let schopny zafinancovat koupi družstevních podílů. Kupující mají k dispozici celkem 4 možnosti, jak uhradit cenu za převod. Záleží tedy na podmínkách družstva a možnostech kupujícího, jaké varianty bude vhodné zvolit.

Platba v hotovosti – Kupující s hotovostí mají výhodu, že neřeší banku a prostě od vás družstevní podíl koupí. U notáře se sepíše smlouva o převodu družstevního podílu a uhradí se kupní cena. V některých případech si družstvo dává do svých stanov podmínku, že člen družstva musí splňovat určité podmínky, jako je trestní bezúhonnost a podobně. Pokud tedy plánujete, jak prodat družstevní byt, informujte se o podmínkách družstva dopředu.

Koupě účelovým úvěrem bez zástavy – Zde se jedná o nákladnější variantu, kterou je dobré použít pouze pokud stanovy družstva neumožní převod podílu / bytu do osobního vlastnictví. Většinou je to třeba kvůli dotaci u výstavby a pod.

Koupě družstevního podílu s jinou zástavou do hypotéky – Pokud mají kupující k dispozici jinou vhodnou nemovitost, kterou banka uzná jako vhodnou zástavu, tak si jen nechají spočítat hypotéku podle svých možností a plánů a mohou kupovat.

Předhypoteční úvěr a převod do osobního vlastnictví – Když družstvo umožní převádět byt do osobního vlastnictví, banka poskytne předhypoteční úvěr bez zástavy. Úvěr má splatnost 1 rok a během doby, než je nemovitost zapsána do osobního vlastnictví a lze na ní vložit na Katastru nemovitostí zástavní smlouvu, platí kupující pouze úroky. Po převodu je tento úvěr vyplacen klasickou hypotékou.

Proč je předhypoteční úvěr maximálně na jeden rok? Protože vedení družstva se většinou schází 2x ročně. Právě na těchto jednáních se pak řeší převod do osobních vlastnictví. Určitou dobu také trvá administrativa a úkony spojené se zápisem do Katastru nemovitostí.

Jak prodat družstevní byt výhodněji

Pokud nespěcháte na prodej, tak by stálo za zvážení, že si zajistíte převod do osobního vlastnictví sami. Proč? Protože díky tomu získáte mnohem více zájemců o koupi vaší nemovitosti. Prodat byt v osobním vlastnictví je totiž mnohem rychlejší a výhodnější. Větší počet zájemců pak může navýšit i konečnou prodejní cenu.

Chcete prodat svojí nemovitost co nejvýhodněji? Získejte k tomu potřebné informace, vstupní konzultaci zdarma a veškerý následný servis, včetně prověřených klientů s hotovostí, schváleným pohotovostním úvěrem nebo předschválenou hypotékou.

[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/reality/“]CHCI CO NEJVÝHODNĚJI PRODAT SVOJÍ NEMOVITOST[/button]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek