Všude na vás jistě vyskakují informace o novince v odkládání na důchod. Tady je ale potřeba upřesnit, že se nejedná o žádný produkt jako takový, ale spíš o novou daňovou evidenci vybraných, ale již dávno používaných produktů a nástrojů. Při splnění podmínek je lze zařadit do DIP a tím získat daňově uznatelné náklady.

Dlouhodobý investiční produkt slouží pro zajištění na stáří a podle toho je také nastavený. Dá se ale vhodně kombinovat a v rámci pravidel efektivně využít pro růst vašeho majetku a zhodnocení úspor. To ale dořešíme až na schůzce.

 

Jak funguje DIP?

Oproti penzijnímu spoření nabízí volnější ruku v tom, kam investovat na důchod. DIP umožňuje dlouhodobě investovat do různých finančních produktů, které nabízejí potenciálně vyšší zhodnocení, a k tomu využijete i daňové úlevy i možnost příspěvku od zaměstnavatele. Na výběr pro využití v DIP jsou podílové fondy, české i zahraniční akcie, certifikáty nebo ETF.

 

Jaké má DIP výhody?

  • Sleva na dani. Zaměstnanci / OSVČ si mohou peníze vložené do systému DIP odečíst ze základu daně, a to až do výše 48.000 Kč ročně. Při odkládání 4 000 Kč měsíčně tedy ušetříte na daních celkem 7 200 Kč ročně. Je zde totiž stanovený limit plateb 48.000 Kč/rok. Ten se ale vztahuje dohromady i na další možnosti při daňových odpisech (investiční životní pojištění, penzijní připojištění a DPS). Oproti Penzijnímu připojištění nebo DPS si ale můžete uplatnit celý vklad na DIP, ne pouze část od určité výše.
  • Příspěvek zaměstnavatele, kdy stejně jako u Penzijního připojištění / DPS a IŽP neplatí zaměstnavatel odvody. Odepsat si může až  50 000 Kč ročně za 1 zaměstnance (také se zde sčítají i ostatní příspěvky). Z příspěvku zaměstnanci neodvádí daň ani pojistné.

 

Jaké má DIP nevýhody?

  • Bez příspěvku od státu – oproti Penzijnímu připojištění / Doplňkové penzijní spoření zde k vašemu vkladu do DIP nedostáváte státní příspěvky.
  • Pravidlo 120/60 znamená, že smlouvu na odkládání na Dlouhodobý investiční produkt můžete vypovědět po 120 měsících platnosti smlouvy a nejdříve v 60 letech. Pokud byste něco z toho porušili, musíte doplatit daň, a to až za 10 let zpětně. Toto se ale vztahuje na vybíranou část, a ne celek, protože ve smlouvě můžete mít klidně i několik produktů.

 

Kdy se dostanu k penězům v DIP?

Peníze, uložené v rámci DIP, jak už jsem psal, můžete jednorázově vybrat po dosažení 60 let a minimálně po 10 letech existence smlouvy, a to bez ztráty získané daňové výhody. Způsob jejich čerpání není následně nijak omezen, lze je například vyplatit v celé výši najednou nebo si je nechat pravidelně vyplácet.

 

Jak si mám nastavit DIP

Tady jsem už od uvedení DIP čekal a sledoval, jak se vše bude vyvíjet, a jak budou různé společnosti postupně službu zařazovat do své nabídky. Nyní už je v nabídce u dostatku společností, a tak je i z čeho vybírat. Na nastavení produktů není univerzální šablona. Tedy pokud si to nechcete na úkor efektivity zjednodušit, a nenecháte se nalákat na nějaké varianty z nabídky. Vždy totiž záleží na tom, jak máte nastavenou strategii, a podle toho pak společně vybereme vhodnou variantu a kombinace nástrojů na zhodnocení a daňové odpisy.

Napište mi přes formulář a sami zjistíte, jaké výhody z toho budete mít, a o kolik si polepšíte a ušetříte. Mám pro vás totiž pár informací a možností, které výrazně ulehčí rozhodování a zvýší výnosnost odkládání.

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek