Aktuální stav pro daň z převodu nemovitosti při jejím prodeji nejspíše od listopadu 2016 bude změněn v neprospěch kupujícího, na kterého přechází tato povinnost. Tato změna přinese jednu zásadní nevýhodu při koupi nemovitosti pomocí hypotečního úvěru.

Co je to daň z převodu nemovitosti?

Pokud prodávající tuto daň neuhradil, byla vymáhána po kupujícím.

Pokud do data platnosti původních podmínek (nejspíše do listopadu 2016) prodáte nemovitost, musíte zaplatit daň z převodu nemovitosti ve výši 4%. Tato daň se v některých případech neplatí, je ovšem běžnou součástí prodeje nemovitosti. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, kdo daň zaplatí. Ze zákona doposud daň z prodeje nemovitosti platil prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tuto možnost ručení ruší a povinnost převádí na kupujícího. Pokud prodávající tuto daň neuhradil, byla vymáhána po kupujícím. Proto se také v kupních smlouvám využila možnost rozdělení platby za nemovitost, kdy šla část kupní ceny přímo na účet příslušného Finančního úřadu.

Co změní daň z převodu nemovitosti?

V účinnost má změna pro daň z převodu nemovitosti vstoupit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce, pokud by vyšla v srpnu 2016, změna nastane od listopadu 2016. Po tomto datu bude platit daň z převodu nemovitosti přímo kupující. V tomto případě ale již půjde o daň z nabytí nemovitosti.

Jaké budou mít dopady změny pro daň z převodu nemovitosti?

Hypoteční úvěry jsou účelové úvěry určené na koupi/investici do nemovitosti nebo jiného financování bydlení. Jak se ale bude zohledňovat platba daně z převodu nemovitosti, v budoucnu daň z nabytí nemovitosti? Toto je platba daně a s původním účelem úvěru nemá v podstatě nic společného. To ale není vše…

Pokud někdo prodával nemovitost, musel si poté ze získaných prostředků oddělit poměrnou část (4%) a zaplatit daň z převodu nemovitosti ze svého. V některých případech kupující přistoupili na zaplacení poloviny této ceny. Po této změně ale bude muset kupující zaplatit vyměřenou daň sám.

K čemu může dojít?

Kupující nebude mít k dispozici dostatek prostředků pro uhrazení této daně a bude si muset vzít vyšší úvěr, ze kterého samozřejmě bude platit úroky. Prodejní cena nemovitosti bude například 1.500.000,- Kč, k této ceně kupující potřebuje dalších 60.000,- Kč na zaplacení daně (4%). Pokud má vlastní prostředky, ze kterých uhradí tuto daň, je vše bez komplikací. Pokud ale má připravenou pouze část na dosažení lepší úrokové sazby (10 – 15%) z LTV nemovitosti, nebudou mu stačit peníze na zaplacení daně a musí si pořídit další menší úvěr, půjčit si v rodině či od známých nebo použít peníze určené pro nižší úrokovou sazbu a tím pádem bude mít vyšší úrokovou sazbu.

Jedním z řešení je dohodnout se na částečné slevě z kupní ceny nemovitosti nebo společnou úhradu daně z převodu nemovitostí.

Co na to banky?

V současné době se pouze zpracovává metodika pro zohlednění odhadní ceny a použití úvěru na zaplacení daně. Do listopadu už nezbývá moc času a je tedy třeba již dopředu vědět vše potřebné.

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek