Je mi jasné, že se pouštím do citlivého tématu, ale sbírání víček nevidím jako dostatečně efektivní způsob pro podporu čehokoliv a už vůbec ne jako způsob výchovy dětí k sociálnímu cítění a pomoci druhým. Proč? Protože když dáte dohromady veškerou vynaloženou sílu a čas, v porovnání s výsledkem jde o opravdu žalostný výsledek takovéhoto snažení někomu pomoci.

Charita a pomoc druhému je jedním ze základů civilizované společnosti a tímto článkem charitu a pomoc jako takovou určitě nijak neodsuzuji. Naopak. Sám se v rámci svých možností snažím pomáhat a to nejen finančně. Co ale těžce snáším, jsou neefektivní charitativní akce typu sbírání víček atd. Proč?

Protože aby se vybralo dostatek peněz, je potřeba nasbírat opravdu velký kopec plastových víček. Je mi jasné, že se účastníci charitativní akce cítí příjemně, protože pomáhají. Když si ale spočítáme vše potřebné, tak jde opravdu o plýtvání časem.

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next

Sbíráte víčka? V tom případě musíte mít k dispozici plastové lahve třeba s vodou, kterou kupujete v obchodech. Tím pádem platíte v průměru kolem 6,- Kč za plastovou lahev 1,5 litru. Pokud si ale napustíte 1,5 litru z vodovodu, platíte za ní naprosté minimum. Pro lepší výpočet ale stanovíme dosti nadhodnocenu částku 3,- Kč za 1,5 litru. Tímto způsobem denně ušetříte 3,- Kč na každé lahvi. Kolik je vás v rodině? Dva dospělí a dvě děti? A jakou máte denní spotřebu vody na pití? Každý 1,5 litru za den, což je pod doporučeným minimem denní spotřeby? To je tedy 6 litrů a s rozdílem oproti zakoupené vodě jde o uspořenou částku 18,- Kč každý den. Za měsíc jde o částku 18,- Kč x 30 dnů = 540,- Kč každý měsíc.

Abychom tuto částku nasbírali v plastových víčkách, je k tomu potřeba jednoduchá matematika. Běžné víčko váží kolem 2g a výkupní cena 1 kg víček je v průměru 6,- Kč. Pro částku 540,- Kč (uspořeno pitím vody z vodovodu) je tedy potřeby 90kg víček (540/6). Taková váha znamená 45.000 víček každý měsíc, takže 45 000 lahví vody. Pokud si budete kupovat vodu, za takové množství utratíte 45 000 x 6,- Kč = 270.000,- Kč.

Další podstatnou věcí je zohlednění nákladů. Pro tolik lahví musíte do obchodu dojet, odnést do bytu, skladovat víčka, odnést víčka na sběrné místo a až potom máte k dispozici peníze. Kolik času a vícenákladů to asi tak dělá v přepočtu na čas a peníze?

Každý rozumný člověk si tak jednoduše spočítá, že místo sbírání víček raději každý měsíc pošle třeba 200,- Kč na zvolenou charitu, než aby řešil sběr víček.

Že stejně doma pijete vodu a sbírání víček Vás nic nestojí a pomůžete aspoň tak? OK, tak kalkulačku do ruky a jdeme na to. Ponecháme tedy stejný příklad rodiny a spotřeby, jako v prvním případě:

Dva dospělí a dvě děti, každý se spotřebou 1,5 litru za den, takže každý dodá denně 1 víčko. Za měsíc rodina „vyprodukuje“ 120 víček o celkové váze 240g: 6×0,24= 1,44,- Kč/ měsíc. Ještě nějaký argument?

Jak tedy inspirovat děti? Jednoduše. Charita a pomoc není jen o penězích. Naučte je pomáhat starým lidem s nákupem nebo odnosem odpadků atd. Každý ve svém okolí určitě najde vhodný způsob jak pomáhat a jak už nyní víme, sběrem víček svět nezachráníte.

Jediný, komu se tento způsob „charity“ hodí, je výkupce víček, který je poté zhodnotí prodejem výrobků ze hmoty, která se z víček vytváří.

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.