Českou republiku v první polovině roku 2022 zasáhla prudce rostoucí inflace. Tato situace se neustále zhoršuje a v nejbližší době se určitě nedočkáme jejího poklesu. Jedná se o nárůst celkové cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice. Nejde jasně říct, co tuto věc způsobilo. Určitě se k tomu také přidává Covid situace, která po celém světě panuje téměř 2 roky. Nepřispívá to ani nám, ani ekonomice. Toto jsou bohužel dopady, které nijak neovlivníme a musíme se s tím sžít. Jak tuto situace ale alespoň trochu řešit, aby peníze, které máme, neztrácely hodnotu? Dnes se společně podívat, jaké jsou prognózy inflace na rok 2022 a co je lepší s penězi udělat.
Spotřebitelské ceny vzrůstají poměrně rychle, jen v říjnu vzrostly oproti září o celé jedno procento. Bohužel se zdražuje vše, na co se sáhne. Není to jen o potravinách, benzínu, ale například také rapidně stoupá cena pronájmů a nemovitostí. I to je velký problém, protože lidé se snaží tuto situaci vyřešit tak, že si půjčí, jenže to není vůbec ta správná volba. Experti odhadují, že v letošním roce by měla inflační hladina stoupnout na průměrných 15,5%. Nezaměstnanost se má naopak o trochu snížit.
Inflace jako makroekonomické téma
Inflační růst se netýká jen nás samotných, ale celého státu. Proto se nemůžeme divit ani tomu, že inflace bude v letošním roce obrovské téma a budeme to poslouchat pořád a pořád dokola. Ale je to vůbec k něčemu dobré? Za mě určitě ne. Někteří se tím zbytečně vystraší a vše budou řešit již zmiňovanými půjčkami. Což jim určitě neprospěje, ale spíš jejich situaci s penězi zhorší.
Už teď si můžeme všímat prudkého vzrůstu cen u energií, a to jsme teprve na začátku. Čísla by se měla v průběhu roku ještě zvedat. I přes velkou míru inflace bude tento rok ale důležitý pro to, aby se příští rok, tedy rok 2023, inflace snížila. Největším problémem jsou velké ceny energií, služeb a již zmiňovaného zboží.
Ani s penězi, které máme naspořené, to nebude jednoduché. Pokud je budeme mít pouze uložené na účtu, budou ztrácet hodnotu. Uveďme si jeden konkrétní příklad.
Peníze na účtu a inflace? Jak to s nimi ve skutečnosti je?
Ceny stoupají, ale mzdy zaměstnanců se příliš nemění. Uvedeme si zde příklad, jak je to s vašimi penězi, které jen tak leží na účtu.
Představme si, že máte čistou mzdu 25.000 Kč. Tu vám zaměstnanec pošle na účet, kde ji necháte ležet. Občas něco ale musíte nakoupit. Vezmeme si například 1.000 Kč. Za tuto částku nakoupíme řekněme například 20 věcí do domácnosti, kam zahrneme potraviny, drogerii apod. Inflace vzrůstá, ceny se zvedají.
Vy příští rok budete vydělávat stejnou částku – 25.000 Kč, jenže v obchodě místo 20 věcí do domácnosti koupíte pouze věcí třeba 16. Proč? Jejich ceny se zvedly a 1.000 Kč vám už nestačí k tomu, abyste nakoupili potřebný nákup. Proto se více vyplatí peníze vhodně investovat a nenechávat na běžném nebo spořícím účtu. Kam peníze tedy uložit?
Kam investovat peníze, aby jen tak neležely na účtu?
Investice patří mezi velice oblíbenou, avšak starší lidé z toho mají spíše strach. Je zřejmé, že je to trochu riskantní pro ty, kteří tomu ani trochu nerozumí a vlastně ani neví, kam by jejich peníze šly. Proto si musíte najít osobu, která je k tomu učená a která tomu rozumí. Mnoho bank nabízí svým klientům vystudované lidi, kteří jsou na tyto situace perfektně připraveny a je dobré, si jejich návrhy alespoň vyslechnout.
Než se vrhnete do samotné investice, měli byste si přesně rozvrhnout, co s penězi chcete přesně dělat. Měli byste vědět tedy minimálně to, v jakém dlouhodobém hledisku chcete peníze zhodnotit. Je vždy velice důležitou si někde bokem ponechat částku, kdyby se stalo něco nepříjemného. Kryptoměna či jiné věci, do kterých budete investovat, mohou zkrachovat, může zkrachovat banka, která vám tohle všechno zprostředkovává. To všechno se prostě může stát, proto musíte mít částku připravenou na to, kdyby se něco nepříjemného objevilo.
Zajímá vás, jak byste mohli ochránit své peníze právě vy? Vyplňte a odešlete formulář pod článkem, a já s vámi dořeším vše potřebné, přesně dle vašich možností a plánů do budoucna.