Jaké jsou nejčastější omyly v rodinných financích? Zkusil jsem udělat seznam těch nejčastějších a budu jej také postupně rozšiřovat. Seznam není řazený podle závažnosti ale spíš podle témat. Prozatím si probereme nejčastější omyly, kterých se můžete dopustit nebo které Vám někdo nabídne jako výhodnou službu.
Celkem často se setkávám se stavem, kdy moji noví klienti na naše společné schůzky přinesou spoustu smluv a produktů, které si kdysi zařídili pro sebe nebo své děti. Tyto smlouvy jsou často neaktuální k aktuální situaci, v jaké se klienti nacházejí. Nejedná se jen o neodpovídající pojistné částky, ale jde třeba i o již neefektivní nástroje. To je také hlavním tématem tohoto článku, ve kterém se někdo z Vás možná najde.
Peníze byly, jsou a budou
Omyl: Rodiče říkali, že „Peníze vždycky byly, jsou a budou“
Skutečnost: Ano, to zajisté měli pravdu, ale….Je dost podstatné kde/u koho ty peníze jsou nyní a kde budou příště. Pojďme tedy společně udělat vše pro to, aby ty peníze byly co nejvíce u Vás a přinášely ten největší užitek právě Vám a Vaší rodině a zároveň jste je neztráceli na zbytečných službách nebo poplatcích. V tom je smysl služby, kterou pro své klienty zajišťuji již od roku 2011 a kvůli které mne oslovují nejen mladé rodiny.
Příprava na příchod dítěte
Omyl: Na první 3 roky nám stačí manželův příjem a moje rodičovská a mateřská
Skutečnost: Víte kolik stojí první 3 roky dítěte? Výpočet je kolem 300.000,- Kč a více. Nejde totiž jen o náklady spojené s dítětem jako takovým, ale také propad příjmů matky dítěte před porodem i po porodu na rodičovské dovolené. Je také dobré se připravit na nečekané výdaje spojené se zdravotní komplikací, náklady za léky a nehrazené léky. Na mateřskou dovolenou může budoucí maminka kvůli rizikovému těhotenství nastoupit i podstatně dříve, než původně plánuje.
Spoření pro děti na start do života
Omyl: Měli jsme dříve taky stavebko a to je na spoření pro děti nejlepší.
Skutečnost: Stavební spoření pro děti není vždy tím vhodným řešením. Proč? Protože úroková sazba zhodnocení ani státní podpora už dávno nejsou tak výhodné, jako před několika lety a ani různé marketingové akce s nabídkou výhodných úrokových sazeb stavební spoření nezachrání. Je potřeba zvážit, jak dlouho plánujete spořit a kolik chcete mít pro dítě na konci odkládání financí mít připraveno peněz.
Navíc stavební spoření je vázáno na rodné číslo a pokud se dítě ve svých 18ti letech rozhodne vybrat si všechny peníze, nijak tomu nezabráníte. Totu cestou pak můžete přijít i o státní příspěvky. To se stane, i když potřebujete nutně vybrat peníze a zrušíte smlouvu o stavebním spoření. Pro své klienty proto volím výhodnější a efektivnější nástroje pro zhodnocení jejich peněz, které zároveň slouží i jako finanční rezerva v případě potřeby.
Spoření dětem na studia
Omyl: To se dá postupně zvládnout během studia
Skutečnost: Jaké jsou náklady na vysokoškolské studium? Jde minimálně o 350.000,- Kč za studium po dobu 5 let. Pro středoškolské studium postačí naspořit si kolem 200.000,- Kč. Do nákladů je třeba započítat nejen náklady na studijní podklady, ale také náklady na počítače, mobilní telefony i služby operátora, ubytování, cestovné, kapesné a pod. Je samozřejmě výhodné, pokud si student najde brigádu nebo dokonce začne podnikat a zajistí si přísun financí sám. Ne vždy jde ale vše podle plánu.
Jestli necháte vše na poslední chvíli před nástupem na studia, budete si muset odkládat i několikanásobně více, než když začnete odkládat peníze mnohem dříve. Tyto peníze samozřejmě můřete použít na cokoliv.
Místo nájmu chceme raději vlastní bydlení na hypotéku
Omyl: Proč platit nájem, když můžeme splácet hypotéku
Skutečnost: Protože hypotéka není pro každého. V tomto řoce začala platit základní doporučení ČNB, která omezují poskytnutí hypoték a já osobně je vidím jako přínosná. Čím dál více lidí se totiž snažilo získat hypotéku za každou cenu. To se ale některým žadatelům o hypotéku během několika let může dost prodražit. Proto je důležité nejen spočítat hypotéku, ale zvážit veškerá možná rizika a připravit se na ně. I proto řeší lidé hypotéku raději se mnou, než přímo v bance nebo realitní kanceláři. Dopředu totiž vědí, kolik a kde zaplatí a samozřejmě i ušetří. Zároveň se mnou získají krytí případných rizik a některým z nich následně vyplácím i odměny za hypotéku.
Peníze na důchod si naspoříte až později
Omyl: Ještě je dost času a na důchod si naspořím později
Skutečnost: Čím později si začnete odkládat, tím dražší to pro Vás pak bude. Také je potřeba zvážit, jestli zrovna pro Vás je Důchodové připojištění ten správný produkt. Ne každému se totiž vyplatí odkládat si peníze právě sem a stejně jako u stavebního spoření může dojít ke ztrátě, pokud budete potřebovat své peníze dříve, než bude první termín mimořádné výplaty.
Za každý měsíc utratíme něco kolem….
Omyl: Tak nějak každý měsíc utratíme za všechny poplatky, náklady atd od 13.000,- Kč do 17.000,- Kč
Skutečnost: Jen málokdo sleduje přesněji své pravidelné i nepravidelné měsíční výdaje. Pravidelným sledováním máte následně k dispozici přehled, kam mizí Vaše peníze a kde se dá ušetřit více na nákladech. Postupné nenápadné platby se tak během měsíce opravdu nasčítají do vyšších čísel, a když si uvědomíte, že mírným omezením a kontrolou takových výdajů každý měsíc lehce ušetříte minimálně 500,- Kč, lze tyto peníze efektivně využít ve Váš prospěch. Příjmy a výdaje můžete sledovat nejen zápisem do notýsku, ale také díky spoustě aplikací zdarma i ve Vašem mobilním telefonu.
[button color=“blue“ size=“large“ type=““ target=““ link=“https://petrparizek.cz/kontakty/“]CHCI ZÍSKAT KONZULTAČNÍ SCHŮZKU ZDARMA[/button]