Finanční plánování aneb “Co si nenaplánujete, to nemáte”…. Jak na to?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Spousta z Vás vidí finanční plánování a finanční poradenství jako zbytečnost. Sami ale tuto zbytečnost využíváte, takže si sami dokazujete, že zase tak zbytečné to není. Nevěříte? A jak jste se připravili na letošní Vánoce? Použijete peníze z listopadové výplaty? Použijete peníze, které jste si dávali stranou na bankovní účet nebo si snad vezmete půjčku? Tak přesně to je finanční plánování.

Ve financích myslete dopředu v řádu let a ne pouze dnů

Co je vlastně finanční plánování?

Může jít třeba jen o drobný záměr naspořit peníze právě na vánoční dárky. V létě začátkem června si prostě řeknete, že na Vánoce utratíte za dárky maximálně 10.000,- Kč, k tomu nákupy potravin a nápojů 5.000,- Kč a 3.000,- Kč si rovnou připravíte na Silvestra. Již nyní víte, že potřebujete do začátku prosince naspořit 18.000,- Kč. Máte na to tedy 6 měsíců. 18000 : 6= 3.000,- Kč si budete každý následující měsíc odkládat stranou.

Zde je potřeba se rozhodnout, zda je tato částka opravdu nutná a zda jste schopni každý následující měsíc odkládat 3.000,- Kč. Pokud to není ve vašich možnostech, můžete slevit ze svých nároků a snížit požadovanou částku nebo si naspořit tolik, kolik jste schopni a zbytek si půjčit a po Vánocích a Silvestru splácet.

Už tedy víme kolik budeme potřebovat, víme jestli a jak můžeme peníze naspořit a získat. Nyní jen zůstává, kam a jak budeme peníze odkládat a zhodnotit.

Stejně tak funguje finanční plánování a zejména Finanční plán i ve větším měřítku.

Jaké používat nástroje pro finanční plánování?

V našem případě si budeme odkládat peníze třeba na spořící účet. Proč? Jde nám sice jen o pár měsíců spoření a zhodnocení na spořícím účtu není nijak závratné. Nám jde ale o to, aby nás peníze uložené třeba na bankovním účtu nelákaly k nečekaným nákupům. Tímto způsobem si je můžeme vybrat do 2 dnů a jen tak je neutratíme.

Občas se nám podaří využít reklamní akce s navýšením zhodnocení nebo odměnu za založení účtu. Například ING konto nabízí výhodnější úrok na první měsíce a 500,- Kč za registraci. Založení spořícího účtu je úplně zdarma a pokud si jich založíte v rodině víc, odměna se samozřejmě zhodnotí.

[button color=”blue” size=”large” type=”” target=”_blank” link=”https://petrparizek.cz/zalozit-sporici-ucet/”]CHCI SPOŘÍCÍ ÚČET A ODMĚNU 500,- KČ[/button]

Jak řešit finanční plánování pro vyšší částky

Ano, nákupy dárků na Vánoce, to je jen základ. Názorný příklad nám ale poskytl jednoduchý a přehledný pohled na situaci. Pokud ale plánujete koupit byt nebo stavět dům, jestli se chcete finančně zajistit na stáří nebo připravit nějaké peníze po své děti, je potřeba začít řešit Vaše finanční plány trochu detailněji a přesněji. To platí nejen pro naplánování, ale hlavně pro volbu způsobu a pro využití vhodných nástrojů.

Co je nejdůležitější pro finanční plánování?

Držte se Vašeho plánu. Pokud není možnost nebo je třeba řešit něco důležitějšího, nemusíte přesně plnit to, co jste si naplánovali. Důležité ale je, aby jste vydrželi až do cíle nebo během funkčnost Vašeho finančního plánu postupně upravujte parametry služeb a nástrojů. Už na začátku si totiž jasně stanovíte, co je pro Vás prioritou a co není až tak důležité.

Vždy se dostatečně informujte. Ať už využijete služeb finančního poradce, nabídky banky nebo si budete hledat produkty sami, tak si zajistěte dostatek podkladů. Chcete mít jistotu? Sjednejte si se mnou nezávaznou schůzku.

 

[button color=”blue” size=”large” type=”” target=”_blank” link=”https://petrparizek.cz/kontakty/”]CHCI ŘEŠIT SVOJE FINANČNÍ PLÁNY[/button]

Řešíte situaci ve článku? Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat vyplněný formulář

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next