Finanční gramotnost je schopnost člověka rozumět finančním pojmům a nástrojům, jako jsou úspory, investice, úvěry, pojištění a správa osobních financí, a týká se i našich dětí. Ty se díky postupnému vedení už od mala učí, jak správně hospodařit s penězi, na co si mají dávat pozor, a co se jim nevyplatí, i když to zní jako výborná nabídka. Finanční gramotnost pro děti je způsob, který jim později v životě pomůže.

Prozatím se tomuto zásadnímu životnímu tématu ve školách ve výuce moc nevěnují, což je škoda, a aktuální hodiny pro finanční gramotnost na 1. stupni ZŠ nic nezachrání. Na některých školách sice už začínají řešit finanční gramotnost pro 2. stupeň ZŠ ve větším měřítku, ale stále v omezené míře a moc obecně. Právě proto je stále ještě zásadní role výuky na rodičích. Berte to i tak, že má ve vás dítě důvěru, a jste mu vzorem. Proto od vás bude brát rady jako zásadní.

 

Jak učit děti finanční gramotnosti? Hospodařením s penězi

Jak nejlépe naučit dítě zacházení s penězi? Ano, přesně tak, pomocí kapesného. Díky pravidelnému kapesnému a nastavenému systému odměn a situací v domácnosti. Nemyslím tím platit dítěti za každou práci, kterou odvede. Prostě mu stanovte pravidelné kapesné a k němu možnost si přivydělat peníze navíc. Ať jsou to různé brigády pro starší děti nebo drobné práce v domácnosti / na zahradě nad rámec povinností dítěte. Snáz si tak osvojí, že prací navíc, získá i odměnu navíc.

Pro kapesné ale nastavte pevná pravidlo, které mají dodržovat i dospělí. Při předání kapesného společně hned odešlete aspoň 20% na spoření. Je zatím úplně jedno, jestli si nastavíte dlouhodobé spoření, nebo si dopředu stanovíte nějakou pevně danou částku nebo dobu odkládání. Prostě z kapesného hned na začátku odložte poměrnou část tak, aby k němu dítě nemělo hned přístup a peníze neutratilo.

 

Určitě jim vysvětlete základní možnosti spoření pro děti

Ve finančních produktech není jen spořící účet. S dítětem proberte jednotlivé varianty spoření a jejich délku. Také je potřeba jim vysvětlit, že je možné kombinovat jednotlivé varianta, a část z kapesného si lze rozdělit do více částí a způsobu odkládání. Jak a kam lze dětem odkládat?

  1. Běžný bankovní účet – pro starší děti je možnost využít bankovní účet, kam můžete odkládat jejich kapesné.
  2. Spořicí účet – děti mohou spořit na vlastní účet a získat úrok při krátkodobém spoření. Peníze jsou ale k dispozici takřka okamžitě, a to nemusí být zrovna dobré řešení.
  3. Stavební spoření – taková obecně známá klasika se státním příspěvkem. Zde sice dostane dítě úroky a státní podporu, ale musí vědět, že jsou tam peníze na 6 let uzamčeny.
  4. Realitní fondy – bezpečnější možnost pravidelného odkládání, ideálně na 5 let a více. Zde oproti stavebku nejsou peníze zamčeny (vázány) na 6 let, a dají se do 14 dnů vyplatit na bankovní účet
  5. Penzijní spoření – dlouhodobé pravidelné odkládání. Tady se nenechte zmást slovem „penzijní“. Vaše dítě určitě nebude muset čekat na peníze až do důchodu. Je zde možnost, že si v 18 letech vybere potřebnou část nebo celé úspory a zhodnocení.
  6. Podílové fondy a ETF – Dlouhodobé pravidelné odkládání, kde se dá volit investiční strategie pro lepší zhodnocení. Bude dítě plnoleté až za 10 let a více? Tak tady je ideální cesta, jak mu zajistit mnohem lepší zhodnocení, než ve stavebním spoření nebo na spořícím účtu.

 

Hledání her a aktivit, které pomáhají dětem rozvíjet finanční gramotnost:

Připravil jsem i několik jednoduchých tipů, jak naučit dítě hospodařit s kapesným, a odkládat si pravidelně:

    1. Jak už jsem psal, nastavte pravidelné kapesné – doporučuji spíše měsíční kapesné, aby byla delší doba na hospodaření
    2. Nastavte jasná pravidla pro nákupy a výdaje. Nákupy uskutečněte společně a učte dítě, jak se rozhodovat mezi nutností a touhou.
    3. Vysvětlete důležitost spoření a proč je třeba odkládat peníze stranou a proč také plánovat finance. Ukažte mu také, jak funguje složené úročení, kdy se postupně hodnotí vložené peníze i připsané úroky. Takový efekt sněhové koule. Postupně se mu nabaluje více peněz, a tím pádem sbírá časem i více peněz při spoření.
    4. Zapojte dítě do rozhodování o tom, jak peníze využít – například na větší nákup sportovního vybavení, kola nebo do spoření.
    5. Vy máte být příkladem – ukažte dítěti, jak hospodaříte s vlastními financemi a jak plánujete jednotlivé aktivity.
    6. Proberte s dítětem hlavně rizika ve financích, nebezpečné situace, které mohou nastat. Co třeba dlouhodobá nemoc? Zkuste mu jeden měsíc nedat peníze, a ať si zatím vystačí s úsporou z předchozích měsíců. Nebo mu prostě odeberte část z úspor, pokud nesplní některé svoje povinnosti. Nastavte situaci, jako by to byla třeba exekuce.Vím, že jsou to docela extrémy, ale dítěti tím ukážete závažnost situace. Po měsíci mu samozřejmě vyplatíte kapesné i z předchozího měsíce a vrátíte i zabavené peníze z exekuce. Zároveň mu ale vysvětlete, že v reálném životě mu takto peníze nikdo nevrátí, a proto je právě ten důvod, proč s ním řešíte finanční gramotnost pro děti.

 

Proč nastavit pravidla pro spoření?

Finanční gramotnost pro děti má jasný cíl. Naučit děti nyní i v budoucnu správně hospodařit s penězi, a rozvíjet jejich finanční znalosti. Tyto znalosti jim pomohou v budoucnu při správném rozhodování o svých financích, a získají opravdovou výhodu pro jejich život. Zároveň si tak připraví třeba i peníze na studia, na vlastní bydlení nebo klidně i auto atd. Prostě doopravdy pochopí, že vhodně zvolené finanční plánování má svůj důvod.

 

Co není finanční gramotnost pro děti a mládež

Finanční gramotnost není to, že dětem během jednoho dne vysvětlíte, jak vlastně ty peníze fungují, jak é mají možnosti a na co si mají dávat pozor. Ani to není o tom, že dítěti pustíte vzdělávací video na Youtube. Prostě tomu dejte dostatek času a uvidíte, jak se budou děti postupně zlepšovat v posuzování jednotlivých variant pro spoření.

 

Hledáte potřebné informace jak nastavit svůj finanční plán pro lepší a stabilnější budoucnost?

Jsem rád, že i vás zaujali možnosti a výhody finančního plánování. Jak získat vhodné řešení a nastavení? Na rovinu. Neexistuje univerzální návod, protože každá domácnost i klient jsou originál. Právě proto řeším finanční plánování s každým klientem individuálně a přesně podle jeho plánů, představ a aktuálních i budoucích možností. Napište mi přes formulář pod článkem, a v klidu vše probereme a nastavíme.

Uvidíte, že společně přijdeme na spoustu zajímavých možností kde a jak ušetřit a získat další peníze. Vycházím totiž z předchozích zkušeností, protože díky vstupní konzultaci a následnému nastavení finančního plánu jsme v naprosté většině případů nalezli až 5.000 Kč každý měsíc navíc. To se hodí, že?

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek