Aktualizace článku k 1.12.2016: Plánujete vhodnou variantu hypotéky a řešíte kde a jak ušetřit? Pokud porovnáváte nabídky pomocí kalkulačky hypotéky, dostanete k dispozici jen základní data. Podle mého názoru slouží online kalkulačka hypotéky pouze jako nástroj pro sběr kontaktů k následnému oslovení s  nabídkou, která ne vždy musí odpovídat Vašim skutečným možnostem a potřebám.

Není to jen o poplatcích na hypotéce

Během hypotečního servisu, který poskytuji svým klientů, informuji nejen o vhodných variantách, ale zároveň i o nákladech, které klienty čekají. Jen tak získáte celkovou představu, kolik Vás vůbec bude hypotéka stát. Klientům tak dokáži uspořit náklady až do výše 150.000,- Kč za každý zapůjčený milion z hypotéky.

K úplnému přehledu je také dobré si evidovat všechny Vaše výdaje spojené s hypotékou. Postačí k tomu jednoduché poznámky v mobilním telefonu nebo Excelový dokument, kde si poznamenáte vše ohledně nákladů a případných doplňujících informací.

Jaké jsou tedy základní náklady u hypotéky a na co se připravit?

Daň z nabytí nemovitosti – Od 1.11.2016 došlo ke změně při platbě z prodeje nemovitosti. Nyní již platí tuto 4% daň kupující. To se promítne do Vašich nákladů u hypotéky, protože se v podstatě kupovaná nemovitost prodraží o tuto daň. Můžete se zkusit dohodnout s prodávajícím na slevě z kupní ceny, ale nemáte jistotu, že jí bude akceptovat. Jestli je o kupovanou nemovitost zájem, nemusí mít prodávající ke slevě důvod. Tato daň z nabytí nemovitosti má zásadní vliv na Váš rozpočet při koupi nemovitosti, za každý 1 milion kupní ceny totiž ze svého platíte 40.000,- Kč. V některých případech lze tuto daň platit navýšením hypotéky o neúčelovou část. Vše je ale limitováno výší LTV u hypotéky.

Bankovní poplatky – Banky si účtují základní poplatky za zpracování hypotečního úvěru, poplatky za odhad nemovitosti, poplatky za čerpání na vklad zástavního práva a nabízejí i další zpoplatněné služby, které nejsou vždy výhodné (např. mimořádná splátka hypotéky , pojištění schopnosti splácet atd.) Od 1.12.2016 platí nové podmínky pro úvěry a hypotéky. Tím zásadním je možnost mimořádných splátek 20% z dlužné částky bez poplatku každý rok, maximální limit pro poplatek při předčasném ukončení úvěrové smlouvy a hlavně ochranná lhůta 6 měsíců, pokud se dostanete do finančních problémů se splácením a jste nuceni nemovitost prodat.

Další náklady u hypotéky a koupi nemovitosti

Poplatky pro realitní kancelář – Ne vždy platí tyto poplatky prodávající. On chce samozřejmě dostat z prodeje co nejvíce finančních prostředků, tak proč by platil poplatek realitní kanceláři právě on? Nabídka u nemovitosti proto obsahuje dovětek u prodejní ceny: + poplatek pro RK a poplatek za právní servis. Neplaťte zbytečně tyto poplatky a vyžádejte si od prodávajícího jeho plnou nebo částečnou úhradu těchto poplatků.

Pokud kupujete nemovitost přes realitní kancelář, budou většinou tyto poplatky již zaneseny v provizi realitní kanceláře. Vždy se ale informujte předem.

Ne všechny poplatky u hypotéky jsou ale spojené s bankou. Pokud to vezmu úplně od začátku, budete platit za právní servis u sestavení kupní smlouvy nebo její posouzení. Opravdu doporučuji si nechat zkontrolovat znění a podmínky smlouvy. Vyhnete se tak nepříjemným situacím. Další náklad je poplatek za nebankovní nebo bankovní úschovu finančních prostředků – nikdy nevyplácejte peníze přímo prodejci, dokud na Vás není převeden kupovaný majetek nebo nemáte jistotu ve formě zástavní smlouvy a plomby na Katastru nemovitostí.

Další náklady jsou právě na Katastru nemovitostí, kde platíte za každý podaný návrh. Cena podání návrhu je 1.000,- Kč a je třeba vložit zástavní smlouvu a kupní smlouvu. Pořadí podání těchto smluv se může lišit dle podmínek čerpání a aktuální situaci. Většinu poplatků na Katastru nemovitostí svým klientům proplácím nazpět, tím pádem další úspora, když využíváte moje služby.

Tyto poplatky hradíte i při refinancování úvěru u jiné banky, když se mění zástavní smlouvy. Platíte totiž za vložení nové zástavní smlouvy a poté za podání návrhu na výmaz původní zástavy.

Poplatek u hypotéky za pojištění stavby (dříve nemovitosti)

Pro hypotéku je hlavní podmínkou pojistit nemovitost, kterou dáváte do zástavy oproti hypotečnímu úvěru. Výši pojistné částky si stanoví banka podle odhadu ceny nemovitosti a pojištění stavby je vinkulováno ve prospěch banky. Pojištění stavby je nové označení pro pojištění nemovitosti. Nenechte se proto zmást uvedeného názvu, kdy se stavbou rozumí právě nemovitost a ne rozestavěná nemovitost – stavba, jak tomu bylo dříve.

Drobné náklady u hypotéky

Mezi takové drobné náklady u hypotéky patří poplatky za ověření podpisů jednotlivých smluv na matrice nebo Czech Pointu. Cena je 30,- Kč/podpis a ověřují se podpisy zejména na kupní smlouvě a zástavní smlouvě (pro katastr nemovitostí a banku)

Mým cílem je získat pro klienty nejen nejvhodnější řešení hypotéky a jejího poskytovatele, ale zároveň vyjednávám lepší podmínky, obchodní slevy a kombinuji vhodné varianty pro docílení co nejnižších nákladů. Ceníky služeb u jednotlivých bank jsou odlišné a stejně tak se liší i jednotlivé akce a slevová období a je potřeba sledovat tyto změny. Máte čas a možnosti na správné posouzení nabídek bank? Nemusíte. Vše za Vás při vyřizování hypotečního servisu zajistím já a to zcela zdarma.

[button color=““ size=“large“ type=““ target=“_self“ link=“https://petrparizek.cz/kontakty/“]CHCI ZÍSKAT LEPŠÍ PODMÍNKY A SLEVY NEJEN PRO HYPOTÉKY[/button]

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek