Stavba vlastního domu je snem mnoha lidí. Pokud již vlastníte pozemek, máte velkou výhodu – můžete ho použít jako část zástavy pro získání hypotéky. Jak ale hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem funguje, na co si dát pozor a jak jí nejlépe získat a využít? Pojďme se na to podívat podrobněji.

 

Co je hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem?

Tento typ hypotéky slouží k financování výstavby rodinného domu na pozemku, který již vlastníte. Banka poskytne peníze postupně, podle dokončených fází stavby. Část financí získáte hned na začátku, další peníze vám budou uvolněny na základě odhadů a kontrol ze strany banky.

Vlastní pozemek lze využít jako zástavu, takže nemusíte použít vaše vlastní peníze, a na hypotéku nepadnou peníze na příchod dítěte, peníze na důchod nebo vaše finanční rezerva domácnosti. Hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem vám zpětně proplatí i peníze, které jste použili na projekt, stavební povolení, stavební přípravy atd. To ale probereme na schůzce detailněji přesně podle vašich plánů a možností.

 

Podmínky pro získání hypotéky na stavbu domu

Aby vám banka schválila hypotéku a poskytla peníze, které potřebujete, budete muset splnit několik podmínek, které vyžaduje nejen hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem, ale většina klasických hypoték:

  1. Vlastnictví pozemku – Pozemek musí být zapsán na vaše jméno a musí být vhodný pro výstavbu.
  2. Stavební povolení – Banka bude požadovat platné stavební povolení nebo ohlášení stavby. To ale postačí až budete chtít hypotéku začít postupně vyplácet na výstavbu.
  3. Projektová dokumentace – Musíte doložit projekt domu a rozpočet stavby. Podle toho odhadce banky určí cenu budoucí.
  4. Dostatečný příjem – Stejně jako u jiných hypoték musí banka prověřit vaši bonitu a schopnost splácet. Vliv na splácení mají samozřejmě i vaše výdaje za domácnost, úvěry, leasingy atd.
  5. Zajištění úvěru – Zástavou může být samotný pozemek, na kterém postupně vzniká rozestavěný a pak dokončený dům nebo jiná nemovitost v dostačující hodnotě.

 

Jak probíhá čerpání hypotéky na stavbu?

Na rozdíl od klasické hypotéky na koupi hotové nemovitosti, hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem využívá postupnou výplatu peněz. Banka peníze uvolňuje postupně podle fáze výstavby. Tento proces obvykle probíhá následovně:

  1. První čerpání – Získáte část financí na počáteční stavební práce. Tou bývá základová deska a sítě na pozemku.
  2. Kontrola bankou – Banka prověří, zda stavba postupuje podle plánu – rozpočtu.
  3. Další čerpání – Po schválení prostavěnosti bankou získáte další část úvěru. Ta je většinou na hrubou stavbu pro první patro. Někdy banka pustí i na dostavění střechy. Vždy totiž záleží, jaká je aktuální hodnota zástavy (pozemek  + rozestavěný dům)
  4. Dokončení stavby – Jakmile je dům hotový a zkolaudovaný, ukončíte v bance čerpání a pak přechází hypotéka do standardního režimu splácení.
  5. Platíte jen úroky – při běžné výstavbě totiž až do kolaudace a ukončení čerpání platíte jen úroky z vyplacených peněz. Dluh se nesnižuje. Právě proto se vyplatí mít postaveno co nejdříve a zbytečně tak nepřeplácet na úrocích. Toto se dá vyřešit, pokud máte jinou, dostačující zástavu.

 

Důležité je mít dostatek vlastních financí na pokrytí prvních nákladů, protože banka neuvolní celou částku najednou. Samozřejmě vám pak ale proplatí i peníze, které jste do výstavby vložili sami. To vše spolu probereme na bezplatné vstupní konzultaci, kde získáte všechny potřebné informace, jak by vypadala bezpečná, levná a výhodná hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem přesně pro Vás.

Napište mi přes modré tlačítko pod článkem nebo předběhněte ostatní a sjednejte si vhodný termín bezplatné konzultace v mém online kalendáři přes zelené tlačítko pod článkem.

Výhody a nevýhody hypotéky na stavbu domu s vlastním pozemkem

Každá hypotéka má svoje výhody a nevýhody. Právě proto s vámi budu řešit vše přesně podle toho, co potřebujete vy, a ne podle nějaké šablony. To je přesně ta výhoda spolupráce se mnou, kterou moji spokojení klienti využívají a chválí.

Jaké má tedy výhody a nevýhody hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem?

Výhody:

  • Možnost využít vlastní pozemek jako vlastní zdroje a zástavu.
  • Rychlé čerpání snižuje riziko neefektivního využití financí.

 

Nevýhody:

  • Složitější administrativní proces.
  • Úrokové sazby bývají po dobu výstavby bohužel vyšší než u jiných typů úvěrů na výstavbu (většinou o 0,5 – 1,2%)
  • Nutnost postupného dokládání pokroku stavby a tím pádem i poplatky za odhadce.
  • Potřeba vlastních úspor na zahájení stavby (na projektovou dokumentaci, stavební povolení atd.).

 

Tipy, jak se dá získat výhodná hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem

  1. Porovnejte nabídky bank – Každá banka má odlišné podmínky, proto se vyplatí udělat si srovnání.
  2. Připravte si dostatek vlastních financí – Minimálně na počáteční fázi stavby.
  3. Mějte kvalitní projekt a rozpočet – Pomůže vám přesně odhadnout náklady a předejít problémům.
  4. Zvažte fixaci úrokové sazby – V době růstu úroků může být fixace na delší období výhodná.

 

Hypotéka na stavbu domu s vlastním pozemkem může být skvělým řešením pro ty, kdo chtějí bydlet ve vlastním domě a už mají vhodný pozemek. Přestože proces získání a čerpání hypotéky je složitější než u klasického úvěru na hotovou nemovitost, správná příprava vám usnadní cestu k vysněnému bydlení.

Klikněte na modré tlačítko pod článkem a zašlete mi dotaz k vašemu řešení, nebo si rovnou přes zelené tlačítko objednejte vhodný termín bezplatné konzultace

Petr Pařízek – jsem Váš člověk na finance a reality

info@petrparizek.cz

Jak si udělat opravdový pořádek ve financích?

Využijte bezplatný návod na Chytré plánování, a sami postupně uvidíte, na co je potřeba se soustředit přímo u vás. S tímto návodem mám u klientů 97% úspěšnost pro zlepšení jejich situace.

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Získejte ZDARMA návod k  dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ e-book "Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat.

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek