Aktuální stav pro daň z převodu nemovitosti při jejím prodeji nejspíše od listopadu 2016 bude změněn v neprospěch kupujícího, na kterého přechází tato povinnost. Tato změna přinese jednu zásadní nevýhodu při koupi nemovitosti pomocí hypotečního úvěru.

Co je to daň z převodu nemovitosti?

Pokud prodávající tuto daň neuhradil, byla vymáhána po kupujícím.

Pokud do data platnosti původních podmínek (nejspíše do listopadu 2016) prodáte nemovitost, musíte zaplatit daň z převodu nemovitosti ve výši 4%. Tato daň se v některých případech neplatí, je ovšem běžnou součástí prodeje nemovitosti. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, kdo daň zaplatí. Ze zákona doposud daň z prodeje nemovitosti platil prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tuto možnost ručení ruší a povinnost převádí na kupujícího. Pokud prodávající tuto daň neuhradil, byla vymáhána po kupujícím. Proto se také v kupních smlouvám využila možnost rozdělení platby za nemovitost, kdy šla část kupní ceny přímo na účet příslušného Finančního úřadu.

Co změní daň z převodu nemovitosti?

V účinnost má změna pro daň z převodu nemovitosti vstoupit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce, pokud by vyšla v srpnu 2016, změna nastane od listopadu 2016. Po tomto datu bude platit daň z převodu nemovitosti přímo kupující. V tomto případě ale již půjde o daň z nabytí nemovitosti.

Jaké budou mít dopady změny pro daň z převodu nemovitosti?

Hypoteční úvěry jsou účelové úvěry určené na koupi/investici do nemovitosti nebo jiného financování bydlení. Jak se ale bude zohledňovat platba daně z převodu nemovitosti, v budoucnu daň z nabytí nemovitosti? Toto je platba daně a s původním účelem úvěru nemá v podstatě nic společného. To ale není vše…

Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista. Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Cílem článků uvedeným v sekci Blog není pošpinění jednotlivých poskytovatelů služeb nebo jejich "pomlouvání", jak se někteří z návštěvníků domnívají. Jde mi o dostatečnou informovanost a upozornění ostatních na to, že i dobře vypadající nabídka může mít v sobě jistá rizika, na které si musíme dávat pozor. Pokud i přes toto máte výhrady a považujete některý ze článků zavádějící, nepravdivý či matoucí, zašlete mi prosím o který článek se jedná a proč zrovna Vy jej považujete za nepravdivý či zkreslený. Rád s Vámi dané téma proberu a upřesníme si, jaká je skutečnost.