Splácíte společně hypotéku a Vaše manželství se ubírá někam, kam jste nechtěli? Hypotéka a rozvod, to je nepříjemná kombinace, která Vás může také potkat. Do vzniklé situace se samozřejmě míchají emoce a to není vhodné pro správné rozdělení majetku a závazků manželů (rozdělení SJM manželů).

Nehledejte viníka, ale řešení

Nechci tu rozhodovat kdo je nebo není viníkem vzniklé situace. Jsem tu od toho, abych Vám poskytl všechny potřebné informace pro rozdělení a vyplacení Vašich společných závazků, upozornil na možná rizika a také společně najdeme řešení výhodné pro obě strany, nebo zvolíme tu variantu, která bude nejméně nákladná. Hypotéka a rozvod není neřešitelná kombinace, je ale potřeba dopředu vše naplánovat a dodržet dohodnuté kroky. Prostě si nedělat žádné naschvály.

Nejen při rozvodu, ale i po něm jste totiž v situaci, která Vám může hypotéka a rozvod zkomplikovat či znemožnit finanční situaci nyní i v budoucnu. To platí zejména pro situace, které si rozebereme u jednotlivých způsobů řešení rozvodu a hypotéky v tomto článku. Také počítejte s tím, že dokud nebude vyřešeno rozdělení SJM a stanoveno výživné na děti, nemá cenu řešit další úvěry a hypotéku. Zejména prvních 6 měsíců, je-li rozdělení SJM stanoveno notářsky dohodou, počítají banky náklady na domácnost za oba z manželů. Důvodem je zákonem stanovená vyživovací povinnost.

Pokud je rozvod jedinou možnou cestou, máme k dispozici 3 hlavní varianty, jak vyřešit splácení hypotéky a rozvod manželství. Z nich se pak hledá společná cesta.

Hypotéka a rozvod: Varianta 1 – Emoce dejte stranou

 

Rozdělení SJM – jednejte hned, nic neodkládejte!

Neodkládejte rozdělení SJM po rozvodu! Zákonem je daná lhůta, během které se můžete vzájemně dohodnout na rozdělení SJM. Tato dohoda pak stanovuje rozdělení společného majetku, ale také společných závazků. Pokud do této lhůty nevyřešíte rozdělení SJM, bude stanoveno soudem. S tím Vám samozřejmě stoupnou náklady u rozvodu za soudní poplatky.

Zásadním rizikem je ale odpovědnost za závazky Vašeho expartnera. Jestliže před rozdělením SJM Váš expartner neplatí své závazky, budou tyto závazky požadovány i po Vás. Navíc když je hypotéka psaná na partnera a Vy jste jako spoludlužník, nedozvíte se včas o neplacení tohoto závazku. Automaticky se tak dostanete do Bankovního registru a Váš záznam potom zkomplikuje následné žádosti o hypotéky a další úvěry.

Sdílejte článek s přáteli

Sdílejte na Facebooku

Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista. Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Cílem článků uvedeným v sekci Blog není pošpinění jednotlivých poskytovatelů služeb nebo jejich "pomlouvání", jak se někteří z návštěvníků domnívají. Jde mi o dostatečnou informovanost a upozornění ostatních na to, že i dobře vypadající nabídka může mít v sobě jistá rizika, na které si musíme dávat pozor. Pokud i přes toto máte výhrady a považujete některý ze článků zavádějící, nepravdivý či matoucí, zašlete mi prosím o který článek se jedná a proč zrovna Vy jej považujete za nepravdivý či zkreslený. Rád s Vámi dané téma proberu a upřesníme si, jaká je skutečnost.