Omezení hypoték je už několik týdnů žhavé téma, které se řeší v televizním zpravodajství, denním tisku, všude možně na pracovištích i kancelářích, ale zejména ve spoustě domácností. Obecně je tato regulace ČNB brána jako špatné řešení, protože to omezí minimálně 30% zájemců o vlastní bydlení, kteří chtějí využít hypotéku.

Osobně vidím regulaci ČNB jako potřebné řešení. Ano, střílím si do vlastních řad. Samozřejmě díky tomu bude méně bonitních žadatelů o hypoték a tím pádem i méně odměn za zprostředkování. Zároveň ale nehrozí situace, že se klienti bez dostatečné finanční rezervy domácnosti a zajištění závazků dostanou do potíží se splácením a třeba i do dluhové pasti. To by bylo opravdu nepříjemné. Právě proto stanovila ČNB přísnější pravidla.

Nejde o žádnou novinku! Některé banky podle plánovaných doporučení posuzují žadatele o hypotéku už několik měsíců

[[[["field19","equal_to","1"]],[["show_fields","field17,field13,field12,field18,field10,field21,field23"]],"or"],[[["field19","equal_to","2"]],[["show_fields","field17,field20,field13,field12,field22,field21"]],"and"],[[["field19","equal_to","3"]],[["show_fields","field12,field13,field21,field10"]],"and"]]
1 Step 1
Zde je Vaše šance na lepší hypotéku! Vyberte si:
Máte už vybranou vhodnou nemovitost
Kolik potřebujete půjčit?
Úvěr 100000,- Kč
0
Úvěr 10000000,- Kč
Kdy máte datum fixace úrokové sazby:
Vaše telefonní číslo
Zde je místo pro Vaše dotazy a upřesnění požadavku
0 /

Odešlete svůj požadavek a kontakty. O ostatní už se postarám.

Previous
Next

Nejde o žádnou novinku! Některé banky podle plánovaných doporučení posuzují žadatele o hypotéku už několik měsíců. Sice se u jednotlivých bank mírně liší hranice maximální zadluženosti (od 55% do 76%), ale samozřejmě se řeší LTV hypotéky a počet let pro maximální dobu splacení hypotéky.

Dopad omezení hypoték na mladé páry a rodiny

Ano, zejména mladých páru a rodin bez větších příjmů se regulace ČNB dotkne nejvíce. Nic ale není ztraceno a občas je potřeba přehodnotit svojí situaci a své požadavky. V současné době si totiž spousta mladých nastavuje laťku vlastního bydlení opravdu hodně vysoko a proto není divu, že omezení hypoték dopadne právě na jejich představy o bydlení. Skoro všichni chtějí bydlet v Praze nebo nějakém větším městě, mít byt pokud možno 3+1 a v něm moderní vybavení.

Je jasné, že je příjemné mít k dispozici hned od začátku vlastní velký byt, pokud možno 3+1 a větší. Mladí mají ale jednu nespornou výhodu. Tou je čas a postupný růst majetku. První největší náklady pro mladé je samozřejmě vlastní bydlení a pak i vlastní dítě. S tím souvisí i pokles příjmů partnerky/manželky na mateřské a počáteční i následné náklady za vybavení pro dítě. Ano, jsme zpět u finanční rezervy, kterou si musí mladí připravit. Pokud se ale už na začátku koupí velkého bytu připraví o vlastní zdroje nebo naspořené peníze, hrozí opět potíže se splácením hypotéky a běžných nákladů.

Jak tedy řešit vlastní bydlení pro mladé? Začínejte v menším bytě, vytvořte si co největší finanční rezervy. Postupně si naspoříte další prostředky, nabídnete svůj byt k prodeji a ze splacené části a naspořených peněz si pořídíte větší byt. Finance jsou běh na dlouhou trať a pokud naplánujeme vše postupně krok za krokem, lze takto dosáhnout na větší byt nebo i rodinný byt.

Omezení hypoték nejspíše přinese dražší nájmy

Hlavně před začátkem omezení a v následujících měsících platnosti omezení hypoték se dá očekávat znatelný nárůst cen za pronájmy nemovitostí. Je to situace, která je samozřejmě spojená s vyšší poptávkou těch, kteří už dopředu vědí, že jim nové podmínky stanovené od ČNB znemožní získat hypotéku a nechtějí čekat, jestli na ne zůstane nějaký vhodný byt k pronájmu. Není ale třeba se hned upisovat na drahý pronájem. Mladé páry a rodiny mají možnost získat vlastní bydlení a nebudou tak muset hledat drahý pronájem bytu. V jedné variantě je totiž neomezuje omezení hypoték od ČNB v takové míře, takže spousta mladých lidí, párů i lidí s nižším příjmem mohou získat vlastní bydlení.

Jak na to? Málo známé možnosti jsem se věnoval v jednom z předchozích článků: Nové byty pro mladé páry a rodiny získáte i bez hypotéky. Stačí 30% ceny!

Víte o někom, koho bude článek nebo služba zajímat nebo mu přijde užitečný/-á? Klidně odkaz na článek přepošlete e-mailem a podělte se o výhody a informace


Sdílejte
Petr Pařízek
Hypoteční a úvěrový specialista Již od roku 2011 řeším s klienty jejich potřeby i jejich plány. Výhodné řešení, lepší podmínky a slevy nejen na hypotéce zajistím ale i pro Vás. Díky své historii ve světe hypoték a úvěrů na bydlení, předchozím obchodům a zejména spolupráci s M&M reality mám pro své klienty nejen lepší podmínky a výhody v bankách, ale také širokou nabídku nemovitostí ke koupi a přístup k neveřejným nabídkám, včetně vyplácení odměn a provizí.